wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-22| GIS, Mapy, Software

Obsługa chmur punktów w QGIS 3.18

Otwarte oprogramowanie QGIS dostępne jest już w wersji 3.18 Zürich. Wśród wielu nowości bodaj najważniejszą jest możliwość wizualizacji chmur punktów.


Obsługa chmur punktów w QGIS 3.18
Obsługa chmur punktów w QGIS 3.18 <br />
Eyedome lighting
Eyedome lighting

Na razie import i przeglądanie

Na razie QGIS pozwala importować chmury punktów w formatach LAS i LAZ, a także wizualizować je na tle innych warstw w dwóch i trzech wymiarach. Program umożliwia np. regulowanie wielkości i kształtu punktów, czy wyświetlanie ich wg klasy, wartości RGB czy wartości innych atrybutów. Równocześnie pomyślano o funkcjach, które pozwolą efektywnie wizualizować duże chmury – umożliwiają one np. ograniczenie liczby jednocześnie renderowanych punktów.

Narzędzia do wizualizacji chmur punktów w QGIS przygotowały firmy Lutra Consulting, North Road oraz Hobu, a było to możliwie dzięki zgromadzeniu blisko 50 tys. euro w internetowej zbiórce. Spółki zapewniają, że w planach mają kolejne nowe funkcje dotyczące chmur punktów. Chodzi tu np. o obsługę kolejnych formatów danych, przygotowanie narzędzi analitycznych czy udoskonalenie sposobu wizualizacji.

Lepsze widoki w 3D

Przy okazji QGIS wzbogacono o kolejne narzędzia do pracy w trzech wymiarach. Nowością jest chociażby wizualizacja danych w trybie Eyedome lighting. To specyficzny sposób cieniowania modelu 3D, który pozwala skutecznie uwidocznić jego szczegóły. QGIS pozwala ponadto powiązać sposób wizualizacji modelu 3D w powiązaniu z danymi atrybutowymi każdego obiektu. Umożliwia ponadto wyświetlanie widoku 3D w rzucie ortograficznym (obok dotychczasowego perspektywicznego).

QGIS 3.18 jest ponadto kolejnym wydaniem z rzędu, w którym poszerzono obsługę danych typu mesh. Wprowadzono np. narzędzia do eksportu tych modeli, ich upraszczania czy przetwarzania (np. do rasteryzacji bądź eksportu warstwic do warstwy wektorowej).

Digitalizacja, wizualizacja, analizy, eksport

Zestaw narzędzi do digitalizacji wzbogacono o funkcje umożliwiającą proste skalowanie obiektów. Do interfejsu użytkownika wprowadzono ponadto narzędzia do trasowania krzywych. Udostępniono ponadto możliwość wyboru obiektu przy użyciu funkcji dostępnej w menu kontekstowym, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. To rozwiązanie przydatne np. wtedy, gdy chcemy wybrać obiekt, którego geometria pokrywa się częściowo z innymi obiektami.

Jeśli chodzi o moduł „Wydruk mapy”, nowością są chociażby bardziej rozbudowane funkcje do prezentacji skali barw w legendzie, a także możliwość umieszczenia dynamicznego obiektu tekstowego, tj. tekstu powiązanego z konkretnym wyrażeniem odnoszącym się np. do daty czy nazwy projektu bądź użytkownika.

Jak zwykle w kolejnej wersji QGIS nie brakuje nowych narzędzi do analizy danych. W wydaniu 3.18 uwagę warto zwrócić chociażby na funkcję przetwarzania danych punktowych do liniowych.

Z kolei geodetów zaciekawić może nowe narzędzie do natywnego eksportu plików DXF. Pozwala ono zapisać do pojedynczego pliku jedną lub wiele warstw z projektu QGIS. Przydatną nowością jest również możliwość obracania rastra podczas nadawania mu georeferencji.

W QGIS 3.18 wprowadzono też kilka praktycznych udoskonaleń w interfejsie użytkownika. Pozwalają one chociażby powiększyć widok mapy nie tylko do jednej, ale i do wielu warstw.

Pełna lista zmian w QGIS 3.18

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Gdzie Dostępne ale gdzie? na stronie programu jest dalej wersja 3.16.3
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Gdzie Cierpliwości, po 12-tej powinno być dostępne. Z doświadczenia i ostrożności procesowej, radzę zaczekać do 14-tej.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Gdzie Fakt na stronie programu dalej jest wersja 3.16.3 ale powoli jest wdrażana. U mnie aktualizacja QGIS do wersji 3.18 w systemie Ubuntu 20.04 pojawiła się wczoraj około 19-tej. Na windowsie 10 program dalej pokazuje, że wersja 3.16 jest aktualna.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Gdzie Weź instalator sieciowy i nie płacz.
 2 
zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS