Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-22| GIS, Mapy, Software

Obsługa chmur punktów w QGIS 3.18

Otwarte oprogramowanie QGIS dostępne jest już w wersji 3.18 Zürich. Wśród wielu nowości bodaj najważniejszą jest możliwość wizualizacji chmur punktów.


Obsługa chmur punktów w QGIS 3.18
Obsługa chmur punktów w QGIS 3.18 <br />
Eyedome lighting
Eyedome lighting

Na razie import i przeglądanie

Na razie QGIS pozwala importować chmury punktów w formatach LAS i LAZ, a także wizualizować je na tle innych warstw w dwóch i trzech wymiarach. Program umożliwia np. regulowanie wielkości i kształtu punktów, czy wyświetlanie ich wg klasy, wartości RGB czy wartości innych atrybutów. Równocześnie pomyślano o funkcjach, które pozwolą efektywnie wizualizować duże chmury – umożliwiają one np. ograniczenie liczby jednocześnie renderowanych punktów.

Narzędzia do wizualizacji chmur punktów w QGIS przygotowały firmy Lutra Consulting, North Road oraz Hobu, a było to możliwie dzięki zgromadzeniu blisko 50 tys. euro w internetowej zbiórce. Spółki zapewniają, że w planach mają kolejne nowe funkcje dotyczące chmur punktów. Chodzi tu np. o obsługę kolejnych formatów danych, przygotowanie narzędzi analitycznych czy udoskonalenie sposobu wizualizacji.

Lepsze widoki w 3D

Przy okazji QGIS wzbogacono o kolejne narzędzia do pracy w trzech wymiarach. Nowością jest chociażby wizualizacja danych w trybie Eyedome lighting. To specyficzny sposób cieniowania modelu 3D, który pozwala skutecznie uwidocznić jego szczegóły. QGIS pozwala ponadto powiązać sposób wizualizacji modelu 3D w powiązaniu z danymi atrybutowymi każdego obiektu. Umożliwia ponadto wyświetlanie widoku 3D w rzucie ortograficznym (obok dotychczasowego perspektywicznego).

QGIS 3.18 jest ponadto kolejnym wydaniem z rzędu, w którym poszerzono obsługę danych typu mesh. Wprowadzono np. narzędzia do eksportu tych modeli, ich upraszczania czy przetwarzania (np. do rasteryzacji bądź eksportu warstwic do warstwy wektorowej).

Digitalizacja, wizualizacja, analizy, eksport

Zestaw narzędzi do digitalizacji wzbogacono o funkcje umożliwiającą proste skalowanie obiektów. Do interfejsu użytkownika wprowadzono ponadto narzędzia do trasowania krzywych. Udostępniono ponadto możliwość wyboru obiektu przy użyciu funkcji dostępnej w menu kontekstowym, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. To rozwiązanie przydatne np. wtedy, gdy chcemy wybrać obiekt, którego geometria pokrywa się częściowo z innymi obiektami.

Jeśli chodzi o moduł „Wydruk mapy”, nowością są chociażby bardziej rozbudowane funkcje do prezentacji skali barw w legendzie, a także możliwość umieszczenia dynamicznego obiektu tekstowego, tj. tekstu powiązanego z konkretnym wyrażeniem odnoszącym się np. do daty czy nazwy projektu bądź użytkownika.

Jak zwykle w kolejnej wersji QGIS nie brakuje nowych narzędzi do analizy danych. W wydaniu 3.18 uwagę warto zwrócić chociażby na funkcję przetwarzania danych punktowych do liniowych.

Z kolei geodetów zaciekawić może nowe narzędzie do natywnego eksportu plików DXF. Pozwala ono zapisać do pojedynczego pliku jedną lub wiele warstw z projektu QGIS. Przydatną nowością jest również możliwość obracania rastra podczas nadawania mu georeferencji.

W QGIS 3.18 wprowadzono też kilka praktycznych udoskonaleń w interfejsie użytkownika. Pozwalają one chociażby powiększyć widok mapy nie tylko do jednej, ale i do wielu warstw.

Pełna lista zmian w QGIS 3.18

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS