|2022-03-02|
GIS, Mapy, Software
QGIS 3.24 z naciskiem na wizualizację geodanych
Popularne otwarte oprogramowanie QGIS dostępne jest już w wersji 3.24 "Tisler". Wśród dziesiątek nowości znajdziemy całkiem sporo narzędzi usprawniających wizualizację danych przestrzennych.
Efekt działania narzędzia Lineburst
Przykładowy efekt rozmieszczenia rastrów wzdłuż linii
Przykładem jest choćby Lineburst – nowy typ symbolu, tj. gradient wszerz obiektu liniowego (przykład zastosowania widoczny jest na ilustracji obok). Poszerza on opcję Shapeburst, która generowała gradient wzdłuż linii.
Kolejna ciekawa nowość to funkcja Raster Line, która pozwala rozmieszczać rastry wzdłuż obiektu liniowego. Jak wyjaśniają twórcy QGIS-a, otwiera to przed użytkownikami tej aplikacji wiele nowych możliwości, w tym np. tworzenie wizualizacji imitujących ręcznie rysowane mapy. Wersję 3.24 "Tisler" wzbogacono ponadto o kilka nowych opcji generowania wypełnień poligonów wzorami punktowymi oraz liniowymi. Bardziej zaawansowani użytkownicy tej aplikacji mogą z kolei skorzystać z nowych wyrażeń pozwalających np. na generowanie pofalowanych linii.
Kilka zmian znajdziemy też w narzędziach do etykietowania. Uwagę warto zwrócić choćby na możliwość edytowania stopnia rozstrzelenia tekstu.
Z kolei osobom pracującym na większych zbiorach danych może przydać się narzędzie renderowania warstw jako grup. Pozwala to nadawać kilku warstwom jednocześnie tych samych parametrów wizualizacji, np. przezroczystości.
Począwszy od wersji 3.2 z 2018 r. twórcy QGIS-a nieustannie rozbudowują narzędzia do pracy w trzech wymiarach. Nie inaczej jest w wydaniu 3.24. Tu nowością jest chociażby menedżer widoków 3D (pozwala wrócić do konkretnego widoku po ponownym otwarciu projektu) czy znacznie usprawniona nawigacja po modelu 3D.
Jeśli chodzi o obsługę danych, przydatną zmianą jest lepsze informowanie użytkownika o błędach przy korzystaniu z usług sieciowych (np. WMS). Interesującą nowością jest ponadto możliwość konwersji obrazków serwowanych przez usługę WMTS do postaci jednokanałowego rastra. Pozwala to np. automatycznie przekonwertować wizualizację rzeźby terenu do postaci numerycznego modelu terenu.
To oczywiście tylko niewielki wycinek nowości i poprawek błędów w QGIS 3.24. Pełną listę zmian można znaleźć na stronie projektu . W telegraficznym skrócie prezentuje je również film opublikowany w serwisie YouTube.
A skąd wzięła się nazwa tej wersji? Od niewielkiej norweskiej wyspy, którą często odwiedzał Håvard Tveite – aktywny uczestnik projektu QGIS, który zmarł w maju 2021 roku. Był on m.in. autorem wielu wtyczek do tego programu oraz współtwórcą jego dokumentacji.
VIDEO
Jerzy Królikowski