|2022-02-07|
GIS, Software
GRASS GIS 8.0 bardziej przyjazny dla nowych użytkowników
Po 3 latach pracy otwarte oprogramowanie GIS-owe GRASS GIS dostępne jest już w nowej wersji 8.0. Aplikację wyróżnia przede wszystkim gruntownie przeprojektowany graficzny interfejs użytkownika.
Jeśli ktoś nie słyszał jeszcze o GRASS GIS, to warto wyjaśnić, że to prawdopodobnie najstarszy wciąż rozwijany GIS-owy program dostępny na wolnej licencji – jego historia sięga bowiem aż roku 1982. Początkowo był tworzony przez Armię Stanów Zjednoczonych, a obecnie jest rozwijany pod skrzydłami fundacji OSGeo, która ma swoim portfolio wiele innych otwartych aplikacji geoprzestrzennych. Na ich tle GRASS GIS wyróżnia się nie tylko długą historią, ale także bogatym zestawem narzędzi do przetwarzania danych.
A jednak mimo tych niekwestionowanych zalet rozwiązanie to wcale nie jest najpopularniejszym otwartym oprogramowaniem GIS-owym na świecie. Ten tytuł od lat bez wątpienia dzierży QGIS. Dlaczego nie GRASS? Przyczyna leży najprawdopodobniej w trudniejszej obsłudze, co jest szczególnie odczuwalną wadą dla początkujących użytkowników.
Najnowsza wersja tego oprogramowania świadczy jednak o tym, że twórcy programu wzięli sobie ten problem do serca. Wydanie posiada bowiem interfejs zmieniony tak, by jego obsługa była bardziej zbliżona do wspomnianego już QGIS-a. Szczególny nacisk położono na całkowite przeprojektowanie ekranu startowego, co ma być szczególnie pomocne w stawianiu pierwszych kroków w tym programie.
Ale na tym nie koniec zmian w GRASS 8.0. Względem starszego wydania wprowadzono tu aż 1,7 tys. zmian i poprawek. Dotyczą one chociażby wprowadzania tzw. semantycznych etykiet (semantic labels), czyli nowego typu metadanych dla warstw rastrowych. Taką etykietą może być np. informacja o kanale widocznym na rastrze (R, G, B itp.) czy rodzaju kompozycji (choćby NDVI). W aplikacji poprawiono ponadto obsługę różnych układów współrzędnych i formatów danych przestrzennych oraz pracę na skryptach Pythona w nowszych wersjach tego języka.
Pełna lista zmian
JK
|