wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-31| Geodezja, GIS, Software

Konkurs na wtyczkę QGIS do wizualizacji plików GML

Główny geodeta kraju ogłosił konkurs na opracowanie wtyczki oprogramowania QGIS przeznaczonej do wizualizacji graficznej plików GML zawierających dane EGiB, GESUT, BDOT500 oraz biblioteki znaków kartograficznych.


Konkurs na wtyczkę QGIS do wizualizacji plików GML

Wtyczka musi umożliwiać:
a) import danych z plików GML zapisanych zgodnie ze schematami EGiB, GESUT, BDOT500 dostępnymi w repozytorium interoperacyjności,
b) wizualizacje graficzną danych, o których mowa w lit. a, za pomocą znaków kartograficznych określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia z 23 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej,
c) wyodrębnienie wizualizacji obiektów archiwalnych jeśli występują w pliku GML.
Cechy i funkcjonalności wykraczające poza minimalne wymagania będą dodatkowo punktowane.

Dla autora zwycięskiej pracy przewidziano nagrodę w wysokości 80 tys. zł netto. W przypadku gdy zamawiający otrzyma prace o podobnej jakości, przewiduje się możliwość nagrodzenia dwóch najlepszych prac, a wysokość nagród wyniesie wówczas 60 tys. zł netto za I miejsce oraz 40 tys. zł netto za II miejsce.

Zgłaszanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie jest możliwe do 10 stycznia 2022 r. (godz.12.00). Natomiast prace konkursowe należy składać do 23 marca 2022 r. (godz. 12.00). Uczestnikiem konkursu może być osoba fizyczna lub instytucja, firma, jeśli spełnią warunki określone w Regulaminie Konkursu.

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
:))) pordrawiam jak zawsze w formie. Gratulować samopoczucia. Nie kojarzę, żeby coś stworzył, ale zdążył już skrytykować wszystko we wszystkich wątkach na geoforum. Ot udany początek roku. Tak proszę mnie śmiało nazwać kolegą prezesa, dla pana satysfakcji nie zaprzeczę, a co;) Nieważne który to prezes znam wszystkich z wyjątkiem prezesa wolski.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Mam nadzieję że Następnym krokiem będzie Wtyczka do edycji i będziemy pliki robić w darmowym Qgis
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Mam nadzieję że Następnym krokiem będzie Wtyczki do edycji to istnieją od lat. Tylko nasze GML takie jakby nie do końca zgodne ze specyfikacją. :)
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Mam nadzieję że Następnym krokiem będzie Na 30 importów GML wchodzi 1 lub 2. GML w programu A nie wczytuje się do ... programu A, nie wspominając o programie B, C, D, itd. Mamy ich w Polsce ok. 9 programów, to chyba nie tylko probabilistyczna kombinacja. GML to największa porażka polskiej geodezji i sposób na zabetonowanie monopolu firm.
zgłoś
odp: odp: Mam nadzieję że Następnym krokiem będzie a dla równowagi, że nie tylko pozdrawiam pozdrawiam-a: wszyscy producenci, co do jednego powinni wysłać kwiaty i gratyfikacje, z abo na multisporta włącznie, do Vicejacka, który żywotnie zadbał o ich interesy wprowadzając GML;)
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: Mam nadzieję że Następnym krokiem będzie No to zacznijmy gratulacje od Geo-Systemu, który w app umieszczał podwójne znaczniki featuremember i featuremembers, potem płynnie przejdźmy do wielokrotnie poprawianych błędnych technicznie schematów XSD z rozporządzeń, które nawet się nie parsowały i tu nisko należy się ukłonić Gugikowi i jego obecnemu Prezesowi. Zasady wymiany w GML same się nie ustalą a nadzór sam się nie zrobi żadnym konkursem.
 2 
zgłoś
odp: odp: Mam nadzieję że Następnym krokiem będzie fiksacja kolegi jest zaprawdę rozkoszna. Proszę dalej walić w bęben, tylko to nie ta orkiestra.
 2 
zgłoś
odp: odp: Mam nadzieję że Następnym krokiem będzie To nie fiksacja tylko prawo, odpowiedzialnym ustawowo za ustawienie procesu wymiany danych w bazach jest Glowny Geodeta Kraju, który szeroko posiłkuje się swoją byłą firmą Geo-System w swoich działaniach. Więc kto ma to niby robić ? Gml jest formatem jak każdy inny trzeba tylko wiedzieć co się robi i dlaczego. Tej wiedzy ewidentnie obecnemu GGK brakuje a bez szczegółowych ustaleń nikt nic nie zrobi. Dlatego szanowny kolego walę w ten bęben.
 3 
zgłoś
odp: odp: Mam nadzieję że Następnym krokiem będzie No tak, walisz w bęben, ale powiedz mi, co konkretnie zrobił prezes waldek wspomagany geo-system w sprawie GMLi w 2010-2012 roku przez Vicejacka?
 2 
zgłoś
odp: odp: Mam nadzieję że Następnym krokiem będzie Napisał list otwarty bazując na porównaniu wtyczką compare notepad plus plus dwóch plików modelu podstawowego i dzięki temu uznał się za eksperta w sprawie xml i xsd. Widać jakość tego ekspertowania patrząc na nowe schematy. Było to doskonałe posunięcie żeby do dzisiaj nie wprowadzić eksportu pełnego GML w systemach Geo-Systemu.
 3 
zgłoś
odp: odp: Mam nadzieję że Następnym krokiem będzie Winszuję dobrego samopoczucia, naprawdę:) Mawiają, że ignorancja to błogosławieństwo.
 3 
zgłoś
odp: odp: Mam nadzieję że Następnym krokiem będzie Lubię ten poziom argumantacji schodzący na watki osobiste. Oznacza że adwersarzowi zabrakło argumentów. Bądź więc błogosławiony i nie używaj broń boże wfs, to zło bo wykorzystuje GML :)
 2 
zgłoś
słuszna linia open source linux i przestaną wrescie wszyscy jęczeć jakie to koszty są dla założenia firmy geo
 2 
odpowiedz zgłoś
Opinia. Grabarz.
odpowiedz zgłoś
nie tak nie tak nie tak Pozorowane działania, pozorne sukcesy :( szkoda.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe Ciekawe podejście do rozwiązania problemu - konkursy?
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Cd W konkursie jest tez przegrany, który się narobił i nic nie dostał... Być może wychodzi to z tego że GUGiK zdaje sobie sprawę że trudno o fachowców i chce tak ich wyłapać?
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Cd To zadanie raczej bliżej IT...Więc jednak cena czyni cuda. Wyśrubowane ceny IT vs ktos tani
zgłoś
Żeby zrobić wtyczkę trzeba mieć przykładowe/wzorcowe pliki GML zgodne z opublikowanymi schematami, chyba że ktoś lubi za takie dane płacić nie mając pewności że wygra - elementarne Watsonie. Znając życie dane od różnych producentów będą się różnić i wtedy wtyczka albo nie zadziała albo będzie trzeba budować coś co wykryje skąd jest dany GML. Sprowadza się wszystko do standaryzacji, w przypadku BDOT10k trwała kilka lat i dlatego da się czytać, tutaj bardzo jestem ciekawy efektu oraz utrzymania tego efektu w dłuższym okresie czasu.
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Żeby zrobić Kto wie, może ubocznym efektem tej tyczki będzie właśnie standaryzacja tego GML zapisana w rozporządzeniu, producenci oprogramowania zostaną zmuszeni żeby było zgodnie z prawem i wszyscy będą happy. Dało radę z BDOT10k to trzymam kciuki, że tutaj też się uda.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Żeby zrobić Tylko jest taki mały problem, że najpierw się standaryzuje a potem robi wtyczki. W kwocie nagrody konkursu nie ma wsparcia po wygranej. Ale jak już mówiłem z ciekawością będę się przyglądał jak im to idzie. Pamiętam też konkurs na Bdot10k gdzie przegrała z ulubionymi kolegami prezesa osoba mająca o niebo większą wiedzę w tym temacie więc dużej wiary w cuda tutaj bym nie pokładał.
 2 
zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS