Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-08-26 | GIS

Softline udostępnia wtyczkę dla QGIS do wizualizacji plików GML

Wrocławska firma Softline Plus, znana z produkcji oprogramowania geodezyjnego C-Geo, przygotowała wtyczkę dla otwartej aplikacji QGIS umożliwiającą wizualizację plików GML z obiektami mapy zasadniczej.


Ilustracja: Softline udostępnia wtyczkę dla QGIS do wizualizacji plików GML

Jak przypomina Softline, już od 1 stycznia 2023 r. jedynym dopuszczalnym formatem plików do aktualizacji baz danych PZGiK będzie właśnie GML. Już teraz stał się on powszechnie stosowanym rozwiązaniem w geodezji. Praca na tych plikach na ogół wymaga jednak dostępu do specjalistycznego oprogramowania, choćby wspomnianego C-Geo. Wprawdzie pewną alternatywą może być otwarta i darmowa aplikacja QGIS, ale bez dodatkowych narzędzi nie umożliwia ona poprawnej wizualizacji kartograficznej obiektów mapy zasadniczej.

Problem ten rozwiązuje opracowana właśnie przez Softline wtyczka „Wizualizacja GML”. W ocenie twórców rozwiązanie to przeznaczone jest dla wszystkich, którzy chcą wykorzystywać pliki GML do wyświetlania, analizowania, przetwarzania czy drukowania danych obiektów mapy zasadniczej, ale nie posiadają lub nie potrzebują specjalistycznego oprogramowania geodezyjnego do aktualizacji mapy zasadniczej. Nakładka przyda się chociażby jednostkom edukacyjnym i naukowym, projektantom, przedsiębiorstwom zarządzającym sieciami uzbrojenia terenu, zarządcom dróg, nieruchomości, infrastruktury czy pracownikom administracji samorządowej i rządowej.

Co potrafi wtyczka?

Nakładka Wizualizacja GML umożliwia import do otwartej aplikacji QGIS plików GML z obiektami mapy zasadniczej (wraz z ich atrybutami), a także ich wizualizację kartograficzną zgodnie z przepisami najnowszego rozporządzenia ws. mapy zasadniczej z 2021 r. Pliki GML są importowane zgodne ze schematami aplikacyjnymi publikowanymi w repozytorium interoperacyjności do rozporządzeń w sprawie EGiB, GESUT i BDOT500 z 2021 r.

Użytkownik wtyczki wybiera, czy będzie importować obiekty aktualne, archiwalne (umieszczane na odrębnych warstwach i przedstawiane w skali szarości) czy wyłącznie archiwalne. W czasie importu może także zdecydować o ograniczeniu jego zakresu do wybranych typów obiektów (np. wyłącznie przewody sieci gazowej i działki ewidencyjne).

Użytkownik ma też możliwość przeprowadzenia kontroli składniowej (walidacji) pliku GML. W jej wyniku generowany jest raport zawierający informacje o ewentualnych niezgodnościach obiektów w GML z przepisami (błędach, brakujących wymaganych danych), który może być przedmiotem analizy w QGIS lub być zapisany do pliku CSV. Z danych ewidencyjnych można też wygenerować raporty, np. zestawienie działek.

Wtyczka pozwala ponadto na tworzenie opracowania graficznego – zapisu mapy w formacie JPG/TIFF/PDF w jednej ze skal właściwych dla mapy zasadniczej (1:500/1000/2000/5000) oraz wybranej rozdzielczości (np. 300 dpi). Możliwie jest też uwzględnienie georeferencji (TIFF + TFW).

Nakładka Wizualizacja GML zawiera również funkcję wyświetlania relacji między obiektami (np. obiekt – punkt wysokościowy, budynek – obiekt związany z budynkiem).

Dane obiektowej mapy zasadniczej pozyskane dzięki wtyczce można oczywiście łączyć i dalej przetwarzać w QGIS z danymi przestrzennymi z różnych źródeł (serwisy WMS/WFS, rastry, numeryczne modele terenu, inne dane w formatach CAD/GIS).

Jak uzyskać dostęp do wtyczki?

Nakładki Wizualizacja GML nie znajdziemy w repozytorium wtyczek QGIS. By uzyskać do niej dostęp, należy skontaktować się z firmą Softline Plus. Oprogramowanie jest płatne, choć producent oferuje też wersję testową software’u, która jednak ma ograniczone możliwości importu danych.

Dodajmy, że własną wtyczkę do pracy na plikach GML z danymi PZGiK w aplikacji QGIS udostępniła niedawno również krakowska firma Geoxy. Jej rozwiązanie QMapa GML 2021 jest darmowe i dostępne w repozytorium QGIS, choć ma inny zestaw funkcji niż opisana wyżej nakładka Wizualizacja GML.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

gmle #$%!!ele .
    1 
odp: gmle #$%!!ele miał rację Adamczewski, tutaj zgoda
    1 
 1 
Ciekawe będzie jak kompatybilne będą ze sobą GML od różnych producentów. Zważywszy na to, że konwersje w powiatach robią producenci bez żadnej większej kontroli, bo z całym szacunkiem nie ma wielu ludzi w tych miejscach którzy taką kontrolę rzetelnie są w stanie zrobić to jeszcze nie ma szczegółowych wytycznych GUGiK do tej konwersji. I będzie jak wcześniej gdy istniały dodatkowe obiekty bo producent tak zadecydował albo zapisze się inaczej niektóre elementy. Będzie więc tak jak zawsze czyli ktoś coś przekonwertuje a potem będą to mozolnie poprawiać geodeci w ramach swoich prac, żeby na końcu powstały wersje producenckie GML.
  
 2 
100 dni! Cichy jubileusz pierwszych stu dni urzędowania Pani p.o. minął 22.08.2022r. Nie było żadnego oficjalnego podsumowania, ale jak widać życie napisze najlepsze podsumowania. Mija ledwie 100dni, a tak prosty temat jak wtyczka do QGiS została koncertowo rozwalona. Firmy startujące w konkursie zupełni straciły zaufanie do powagi urzędu, zostały narażone na koszty. Ba! Może być, że niektórzy będą jeszcze dochodzić odszkodowania za tak przeprowadzony proces wygaszenia konkursu. Życzę im wygranej z nawiązką. Współczuję też takiego bałaganu, bo teraz to już nikt z tych wtyczek nie skorzysta, skoro nie wiadomo, która jest oficjalna.
    7 
 8 
odp: 100 dni! Jesli myślisz że GUGiK ma jakąś powagę na rynku to jesteś w dużym błędzie.
  
 6 
odp: 100 dni! Wystarczy,że jubileusze obchodził WI
    3 
 3 
odp: odp: 100 dni! Minął miesiąc od ostatniego zgłoszenia naruszenia ochrony danych osobowych za czasów Izdebskiego.
    1 
 1 
To teraz będzie się działo Tylko pogratulować Pani p.o. GGK wprowadzenia zamieszania. Byłaby jedna oficjalna wtyczka, a tak będziemy mieli galimatias różne wtyczki, jedne płatne drugie nie. Takie mały geodezyjny pieprznik.
    6 
 3 
odp: To teraz będzie się działo Pieniądze publiczne trzeba wydawać z rozwagą, a nie na prawo i lewo dla znajomych króliczka bo to nie moje.
    1 
 8 
odp: odp: To teraz będzie się działo Marek, daj spokój :o)
    1 
 1 
Licencja https://blog.qgis.org/2016/05/29/licensing-requirements-for-qgis-plugins/ "Under the terms of this license, it is a requirement that all plugins distributed via http://plugins.qgis.org (or through other repositories that may be self-hosted) should comply with the GPL version 2 or greater license."
    2 
 3 
odp: Licencja A na żądanie - "Thus if you are a plugin author who is distributing your plugin without the accompanying source code, you need to be aware that the source code needs to be made available to each person who receives the binary sources for your plugin."
    2 
 4 
odp: Licencja Ludzie z softline prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy, że licencja GPL jest licencją zaraźliwą i powinni udostępnić kod źródłowy wtyczki.
    1 
 5 
odp: odp: Licencja Przecież mogą go udostępnić tylko nabywcy, w czym problem?
  
 2 
odp: odp: Licencja ale tylko wtedy gdy korzysta się z kodu GPL - jeśli autorzy nie korzystali z takiego kodu nie to mają się od czego "zarazić"
  
odp: odp: Licencja No to tego możemy się dowiedzieć tylko i wyłącznie jeśli ktoś ten program kupi...
    1 
odp: odp: Licencja Jakby wtyczki nie kompilowali to by nie korzystali, tyle że kompilowali, inaczej by wtyczki nie było.
    1 
odp: odp: Licencja Przecież wtyczka w pythonie nie musi być kompilowana.
  
 2 



zobacz też:

Geoxy publikuje wtyczkę QMapa GML 2021 dla QGIS

Krakowska firma Geoxy zdecydowała się opublikować w repozytorium otwartego oprogramowania QGIS swoją...

GUGiK odwołuje konkurs na wtyczkę QGIS do obsługi GML

Główny Urząd Geodezji i Kartografii unieważnił konkurs na opracowanie wtyczki oprogramowania...

Perspektywa walidatora GML od GUGiK znów się oddala

Główny Urząd Geodezji i Kartografii unieważnił konkurs na opracowanie internetowego walidatora...

C-GML obsługuje GML zgodnie z nowymi przepisami

Najnowsza aktualizacja oprogramowania C-GML firmy Softline przeznaczona do aktualizacji obiektów mapy...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
płk. William Lambton rozpoczął w 1800 r. wielkie pomiary trygonometryczne subkontynentu indyjskiego, które trwały pół wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Władysław Pawlak (1931-2016)

Władysław Pawlak (1931-2016)
Czołowa postać polskiej kartografii, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, wieloletni Kierownik Zakładu Kartografii UWr. Był absolwentem UWr (1955 r.; specjalność – kartografia) i wychowankiem prof. Józefa Wąsowicza...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1770
Profesor Bauernfeind z uniwersytetu w Monachium konstruuje pierwszą węgielnicę zwierciadlaną.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama