Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-08-26| GIS

Softline udostępnia wtyczkę dla QGIS do wizualizacji plików GML

Wrocławska firma Softline Plus, znana z produkcji oprogramowania geodezyjnego C-Geo, przygotowała wtyczkę dla otwartej aplikacji QGIS umożliwiającą wizualizację plików GML z obiektami mapy zasadniczej.


Softline udostępnia wtyczkę dla QGIS do wizualizacji plików GML

Jak przypomina Softline, już od 1 stycznia 2023 r. jedynym dopuszczalnym formatem plików do aktualizacji baz danych PZGiK będzie właśnie GML. Już teraz stał się on powszechnie stosowanym rozwiązaniem w geodezji. Praca na tych plikach na ogół wymaga jednak dostępu do specjalistycznego oprogramowania, choćby wspomnianego C-Geo. Wprawdzie pewną alternatywą może być otwarta i darmowa aplikacja QGIS, ale bez dodatkowych narzędzi nie umożliwia ona poprawnej wizualizacji kartograficznej obiektów mapy zasadniczej.

Problem ten rozwiązuje opracowana właśnie przez Softline wtyczka „Wizualizacja GML”. W ocenie twórców rozwiązanie to przeznaczone jest dla wszystkich, którzy chcą wykorzystywać pliki GML do wyświetlania, analizowania, przetwarzania czy drukowania danych obiektów mapy zasadniczej, ale nie posiadają lub nie potrzebują specjalistycznego oprogramowania geodezyjnego do aktualizacji mapy zasadniczej. Nakładka przyda się chociażby jednostkom edukacyjnym i naukowym, projektantom, przedsiębiorstwom zarządzającym sieciami uzbrojenia terenu, zarządcom dróg, nieruchomości, infrastruktury czy pracownikom administracji samorządowej i rządowej.

Co potrafi wtyczka?

Nakładka Wizualizacja GML umożliwia import do otwartej aplikacji QGIS plików GML z obiektami mapy zasadniczej (wraz z ich atrybutami), a także ich wizualizację kartograficzną zgodnie z przepisami najnowszego rozporządzenia ws. mapy zasadniczej z 2021 r. Pliki GML są importowane zgodne ze schematami aplikacyjnymi publikowanymi w repozytorium interoperacyjności do rozporządzeń w sprawie EGiB, GESUT i BDOT500 z 2021 r.

Użytkownik wtyczki wybiera, czy będzie importować obiekty aktualne, archiwalne (umieszczane na odrębnych warstwach i przedstawiane w skali szarości) czy wyłącznie archiwalne. W czasie importu może także zdecydować o ograniczeniu jego zakresu do wybranych typów obiektów (np. wyłącznie przewody sieci gazowej i działki ewidencyjne).

Użytkownik ma też możliwość przeprowadzenia kontroli składniowej (walidacji) pliku GML. W jej wyniku generowany jest raport zawierający informacje o ewentualnych niezgodnościach obiektów w GML z przepisami (błędach, brakujących wymaganych danych), który może być przedmiotem analizy w QGIS lub być zapisany do pliku CSV. Z danych ewidencyjnych można też wygenerować raporty, np. zestawienie działek.

Wtyczka pozwala ponadto na tworzenie opracowania graficznego – zapisu mapy w formacie JPG/TIFF/PDF w jednej ze skal właściwych dla mapy zasadniczej (1:500/1000/2000/5000) oraz wybranej rozdzielczości (np. 300 dpi). Możliwie jest też uwzględnienie georeferencji (TIFF + TFW).

Nakładka Wizualizacja GML zawiera również funkcję wyświetlania relacji między obiektami (np. obiekt – punkt wysokościowy, budynek – obiekt związany z budynkiem).

Dane obiektowej mapy zasadniczej pozyskane dzięki wtyczce można oczywiście łączyć i dalej przetwarzać w QGIS z danymi przestrzennymi z różnych źródeł (serwisy WMS/WFS, rastry, numeryczne modele terenu, inne dane w formatach CAD/GIS).

Jak uzyskać dostęp do wtyczki?

Nakładki Wizualizacja GML nie znajdziemy w repozytorium wtyczek QGIS. By uzyskać do niej dostęp, należy skontaktować się z firmą Softline Plus. Oprogramowanie jest płatne, choć producent oferuje też wersję testową software’u, która jednak ma ograniczone możliwości importu danych.

Dodajmy, że własną wtyczkę do pracy na plikach GML z danymi PZGiK w aplikacji QGIS udostępniła niedawno również krakowska firma Geoxy. Jej rozwiązanie QMapa GML 2021 jest darmowe i dostępne w repozytorium QGIS, choć ma inny zestaw funkcji niż opisana wyżej nakładka Wizualizacja GML.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama