|2022-04-11|
Geodezja, Software
C-GML obsługuje GML zgodnie z nowymi przepisami
Najnowsza aktualizacja oprogramowania C-GML firmy Softline przeznaczona do aktualizacji obiektów mapy zasadniczej zawiera obsługę importu, walidacji składniowej i eksportu aktualizowanych obiektów baz danych w formacie GML zgodnie ze schematami rozporządzeń z 2021 r. Wymiana i walidacja plików bazuje na schematach XSD aktualnych na 18 marca.
Aplikację dostosowano do nowych przepisów w zakresie:
- nazewnictwa klas obiektów i warstw mapy obiektowej, np. OT_Skarpa zamiast jak dotąd BDZ_BudowlaZiemna,
- atrybutów obiektów baz danych BDOT500, GESUT, EGiB ze słownikami,
- kodów kartograficznych obiektów, np. OTRS zamiast jak dotąd RTPW02 dla punktu wysokościowego sztucznego,
- symboli kartograficznych i stylizacji obiektów liniowych wyświetlanych na mapie zasadniczej,
- edytora mapy obiektowej ułatwiającego kartowanie obiektów zgodnie z nowymi rozporządzeniami,
- w tabeli współrzędnych dodano możliwość dwukierunkowej zmiany kodów punktów między zestawami kodów z rozporządzeń w sprawie mapy zasadniczej z 2015 i 2021 r.
W aplikacji zachowano jednocześnie możliwość pracy w C-GML zgodnie z przepisami rozporządzeń z 2015 r. w zakresie importu, edycji, eksportu i walidacji plików GML z obiektami mapy zasadniczej.
Jak przestrzegają autorzy C-GML, przed decyzją o opracowaniu mapy zgodnie z przepisami z 2021 r. należy upewnić się, czy ODGiK, do którego będzie przekazywany plik GML z wynikami opracowania, jest gotowy do odbioru takich danych. Na dziś tylko pojedyncze powiaty posiadają bowiem oprogramowanie do prowadzenia PZGiK zgodne z najnowszymi przepisami.
Na tym jednak nie koniec nowości w C-GML. Najnowszą wersję tego programu rozbudowano m.in. o nowe funkcje pobierania otwartych danych przestrzennych PZGiK, w tym numerycznych modeli terenu, ewidencji gruntów i budynków czy osnowy. Pozostałe nowości to m.in.:
- na mapie dla wskazanego punktu o znanej wysokości dodano możliwość uzyskania informacji o wysokości w innym wybranym układzie wysokości,
- dodano import plików zawierających dane w formacie WKT (jest to format stosowany między innymi do określania zakresów prac geodezyjnych),
- w edytorze mapy obiektowej dodano możliwość umieszczania na mapie dodatkowych etykiet obiektów mapy zasadniczej z zachowaniem ich powiązania z obiektem,
- w edytorze napisów dodano możliwość nadania przekreślenia dla modyfikowanych tekstów,
- w obliczeniach na mapie dodano moduł „Obliczenie punktów po łuku (ze spadkami)”; funkcja ta umożliwia obliczanie współrzędnych XYH punktów na łukach kołowych, zastępując konieczność korzystania z modułu „Obliczanie tras drogowych” w przypadku prostych, pojedynczych łuków.
JK
|