Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-02-15 | GIS

W serwisach e-mapa.net otworzysz pliki KML i GML

Serwisy mapowe bazujące na technologii e-mapa.net firmy Geo-System zostały wzbogacone o możliwość wyświetlania własnych plików GML i KML.


Ilustracja: W serwisach e-mapa.net otworzysz pliki KML i GML

GML jest podstawowym krajowym formatem wymiany danych przestrzennych, w tym takich baz jak: EGiB, GESUT, BDOT500 czy BDOT10k. Z kolei KML to standard zapisu geodanych pierwotnie rozwijany na potrzeby wirtualnego globusa Google Earth, a obecnie obsługiwany przez wiele innych aplikacji – zarówno internetowych, jak i desktopowych.

Przy okazji uruchomienia tej funkcji Geo-System zmodyfikował wygląd narzędzia do ładowania własnych plików z danymi przestrzennymi. Dotychczas na dole panelu warstw dostępne były oddzielne przyciski dla poszczególnych formatów. Obecnie znajduje się tam jeden przycisk „+PLIK”, po którego kliknięciu można wybrać odpowiedni format. A oprócz wspomnianych rozszerzeń GML i KML serwisy e-mapa.net obsługują również wektorowe formaty DXF i SHP, a także rastry GeoTIFF.

Narzędzie podglądu służy prostej wizualizacji danych dla celów pojedynczego użytkownika. Wgrane pliki są po pewnym czasie usuwane.

Adresy lokalnych serwisów e-mapa.net dostępne są na Geoportal.gov.pl w grupie warstw „Portale Mapowe”. Funkcja dostępna jest również na prowadzonym przez Geo-System Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych (polska.e-mapa.net).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

a a Geomatyka dalej robi łaskę żeby dodać opcję generowania DXF do zgłoszenia przez Portal Geodety :(
  
odp: a Jeśli nie widzi Pan nic niewłaściwego w tym stwierdzeniu to proponuję wysłać je prosto do producenta. W mojej ocenie to będzie właściwy adresat:)
  
 2 
A że tak zapytam... Co to są "Serwisy mapowe bazujące na technologii e-mapa.net firmy Geo-System"? Do czego służą? Jak przydatne są dla wykonawców prac geodezyjnych?
  
odp: A że tak zapytam... Panie Adamie, skąd takie konfrontacyjne pytanie? Czy sugeruje Pan, że na geoforum nie ma miejsca na technologie gisowe, a czytelnicy mają pasjonować się jedynie kwestiami prawnymi dotyczącymi realizacji prac geodezyjnych i obsługi prawnej nieruchomości?
  
 1 
odp: odp: A że tak zapytam... Jaki format Gisowy można pozyskać z e-mapy ?
  
odp: odp: A że tak zapytam... Ja niczego nie sugeruję. Pytam jedynie czy ta technologia jest w jakimś stopniu przydatna "zwykłemu" wykonawcy prac geodezyjnych. Bo przyznam, że do tej pory o tym nic nie słyszałem... No chyba, że ten temat jest analogicznie finansowany z publicznego budżetu, jak np. "konny gis", jakieś tam ZSIN, czy też inne "Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej". Wówczas pytań nie mam...
  
odp: odp: A że tak zapytam... teza jest, resztę się dorobi, wszystko jasne:) Pan Adam nie słyszał nic, więc niby od niechcenia porówna sobie do Konnego GISu. Znając historię konnego gisu to raczej niedelikatny psztyczek dla geosystemu. Oj żartowniś z Pana Adama.
  
odp: odp: A że tak zapytam... @Kawalarz No to sobie pożartowaliśmy... Ale wracając do meritum... Co to są "Serwisy mapowe bazujące na technologii e-mapa.net firmy Geo-System"? Do czego służą? Jak przydatne są dla wykonawców prac geodezyjnych? Możesz mi odpowiedzieć?
  
odp: odp: A że tak zapytam... Podobno nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Podobno. Jeśli nie widzi Pan nic niewłaściwego w tym pytaniu to proponuję wysłać je prosto do producenta portali. W mojej ocenie to będzie właściwy adresat:)
  
 1 
odp: odp: A że tak zapytam... jak ostatnio sprawdzałem, to emapy były bezpłatne i dostępne dla każdego użytkownika internetu, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu sprawdzić czy i jak będą komu przydatne - trudno by inni komentatorzy odgadli konkretne potrzeby P. Adama i wykonywali za niego pracę intelektualną
  
odp: odp: A że tak zapytam... do wnet: proszę nie psuć misternie tworzonej narracji na potrzebę zadania przez Pana Adama trudnego pytania:) Po co o tym mówić, to niedobra jest. PS> po innych wątkach widać, że Panu Adamowi dopiero co włączyli internet, bo wczoraj przeprowadził szturm dyskusyjny. Jako zagorzały wielbiciel twórczości Pana Adama jestem ukontentowany.
  
 2 
Co to są Własne pliki GML. Jakiś nowy standard ? Czy owe Własne pliki GML są gdzieś opisane ? Kojarzę tylko pliki GML ze schematami wynikającymi z przepisów prawa.
    5 
 5 
odp: Co to są ojej, ciasny umysł prowadzi do takich sytuacji. Nie napiszą w georozporządzeniu, to geodeta nie wie, że są różne dane. On ma tylko bdot i gesut -_-. A czy wiesz kolego, że są jeszcze ludzie zajmujący się danymi gis i można np. zasięgi występowania szarotki alpejskiej sobie wprowadzić w Qgis i zapisać do GML i podczytać w portalu mapowym. Niewyobrażalne, wiem. A KMLa to w ogóle nie ma w przepisach, co to za dziadowski format;) Akurat tutaj czapka z głowy dla GS, bo to niby nic, ale tego mi od dawna brakowało w emapie.
    5 
 6 
odp: odp: Co to są A możesz mi podać miejsce zdefiniowania schematu GML dla szarotki alpejskiej przez Geo-system ? Skoro można takie dane wczytywać w tym prześwietnym portalu to chciałbym spróbować. Własny format KML to też dla mnie nowość. Tak więc jeśli Geo-system opracował taki format to np. chciałbym go zobaczyć żeby opracować w nim częstość występowania powiedzmy pchły szachrajki w Polsce.
    6 
 2 
odp: odp: Co to są nie strzel sobie tylko w stopę, panie strzelec... proszę oto "miejsce zdefiniowania schematu GML" http://schemas.opengis.net/gml/ i w gratisie sekret: możesz sobie sam tworzyć gieemele jak dusza zapragnie, nie potrzebujesz do tego żadnego rozporządzenia, to jest totalnie poza systemem!
    2 
 2 
odp: odp: Co to są ba! to jest nawet poza geo-systemem:D Czy jak redaktor geoforum napisze, że można otwierać własne pliki KML, to geodeta musi przeczytać "pliki we własnym formacie KML"? Boziu, ludziska, czytajcie wolniej zanim napiszecie coś czym można się ośmieszyć :(
    2 
 3 
odp: odp: Co to są Serwisy mapowe bazujące na technologii e-mapa.net firmy Geo-System zostały wzbogacone o możliwość wyświetlania własnych plików GML i KML. To zdanie nie oznacza że można odczytać pliki użytkownika. Może zamiast zmasowanego hejtu warto żeby redakcja nauczyła się pisać tak zeby to mozna było zrozumieć.
  
odp: odp: Co to są f11 - wręcz przeciwnie, jak dla mnie językowo redakcja napisała zrozumiale. Własne pliki to moje pliki. Nie formaty plików. Obrazek a nie tekst pokazuje, że w sumie jest 5 różnych formatów. A geodeta, jak to zwykle na tym forum od ok. 2 lat, nie patrzy tylko wali na odlew. Owszem możemy teraz toczyć dysputę, czy "własne pliki GML" oznacza dosłownie "pliki w autorskim formacie GML" czy może jednak "pliki użytkownika GML", ale chyba nie będziemy udawali, że to było problemem. Raczej ktoś chciał komuś dogryźć, ale się "wzioł i potknoł". Tak po naszemu, polskiemu:) Pozdrawiam gisowo i serdecznie i oby wszystkie portale jakie są, tak samo pozwalały dodawać sobie roboczo swoje własne pliki, to nie będziemy musieli korzystać z tego konkretnego czy innego.
    2 
 2 
odp: odp: Co to są Skoro dla ciebie zrozumiałe to może przez ciebie pisane ? Dla mnie systemy geo-systemu odczytujace własne pliki to jednak znaczą że odczytują pliki systemów. :)
  



zobacz też:

Geo-System integruje chmurową pieczęć kwalifikowaną z geodezyjnymi e-usługami

Stołeczna firma Geo-System udostępniła 11 lutego pierwszą usługę...

Wyświetlanie archiwalnej ortofotomapy w geoportalach e-mapa.net

Serwisy mapowe działające w technologii e-mapa.net firmy Geo-System zostały właśnie...

Wyświetlanie plików GeoTIFF w geoportalach e-mapa.net

Serwisy mapowe bazujące na technologii e-mapa.net stołecznej firmy Geo-System rozbudowano o...

Nowe funkcje pomiaru w serwisach mapowych Geo-Systemu

Geoportale bazujące na technologii e-mapa.net firmy Geo-System zostały wzbogacone o 3 nowe...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
0,2% powierzchni Polski leży poniżej poziomu morza?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Janusz Śledziński (1931-2021)

Janusz Śledziński (1931-2021)
Ceniony specjalista w zakresie geodezji wyższej i satelitarnej, grawimetrii i astronomii, przez lata związany z Wydziałem Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jeden z kluczowych inicjatorów powstania sieci ASG-EUPOS. Urodził się 29...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2011
Rosyjski system nawigacji GLONASS po 16 latach ponownie osiąga pełną operacyjność. Oprócz tego agencja kosmiczna Roskosmos wystrzeliwuje pierwszego satelitę GLONASS-K. Wyróżnia go przede wszystkim nadawanie sygnałów w technologii identycznej jak w...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2