Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-13| GNSS, Geodezja, Sprzęt

Satlab prezentuje odbiornik GNSS z kamerami do tyczenia i pomiarów

Szwedzki Satlab jest już trzecim producentem, który wzbogacił swoją ofertę o precyzyjny odbiornik GNSS z opcją pomiarów na zdjęciach.


Satlab prezentuje odbiornik GNSS z kamerami do tyczenia i pomiarów

Możliwość taką oferuje zaprezentowany w tym tygodniu odbiornik Eyr. Urządzenie wyposażone jest w dwie kamery – boczną i dolną. Pierwsza posiada matrycę 5 Mpx i pozwala na wykonywanie pomiarów na zdjęciach z poziomu kontrolera. Zasięg takiej funkcji wynosi od 2 do 15 metrów, a deklarowana dokładność – 2-4 cm. Rozwiązanie takie może się sprawdzić chociażby w pomiarach miejsc niedostępnych, niebezpiecznych czy o ograniczonej dostępności sygnałów nawigacyjnych.

Pozyskane przez tę kamerę zdjęcia można wykorzystać również do generowania modeli 3D. Odbiornik Eyr jest w tym zakresie kompatybilny z takimi aplikacjami do obróbki fotografii jak ContextCapture, DPSmart czy Pix4D.

Z kolei dolna kamera z matrycą 2 Mpx pozwala tyczyć w trybie rozszerzonej rzeczywistości (AR). Jak zapewnia producent, umożliwia wskazanie punktu z dokładnością na poziomie około 2 cm.

Wśród innych istotnych funkcji odbiornika Satlab wskazuje na 1408-kanałową płytę zintegrowaną z autorską anteną satelitarną, które razem zapewniają stabilny odbiór sygnałów wszystkich systemów GNSS oraz wysoką odporność na zakłócanie. Eyr posiada też wbudowane radio, które pozwala nadawać i odbierać korekty w promieniu do 7 km. W instrumencie zamontowano także pochyłomierz bazujący na jednostce IMU do kompensacji wychylenia tyczki.

To już kolejny odbiornik GNSS na rynku, który oferuje „wizualne pozycjonowanie”. Przypomnijmy, że pierwszym była Leica GS18 I, którą zaprezentowano w 2020 roku. Z kolei latem tego roku podobny produkt – odbiornik vRTK – wprowadziła do sprzedaży chińska firma Hi-Target.


Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS