Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-26| GNSS, Geodezja, Sprzęt

Hi-Target prezentuje odbiornik GNSS z wizualnym pozycjonowaniem

Chińska firma Hi-Target wprowadziła do sprzedaży geodezyjny odbiornik vRTK, który dzięki dwóm cyfrowym kamerom pozwala nie tylko na tradycyjny pomiar satelitarny, ale także na „wizualne pozycjonowanie”. Co kryje się pod tym terminem?


Hi-Target prezentuje odbiornik GNSS z wizualnym pozycjonowaniem
Hi-Target prezentuje odbiornik GNSS z wizualnym pozycjonowaniem <br />
Tyczenie przy użyciu "wizualnego pozycjonowania"
Tyczenie przy użyciu "wizualnego pozycjonowania"

Wizualne pozycjonowanie bazuje na dwóch wbudowanych kamerach z matrycami 5 i 2 Mpx – bocznej i dolnej. W połączeniu z pomiarami GNSS oraz wskazaniami inercyjnej jednostki pomiarowej (IMU) instrument umożliwia wyznaczanie współrzędnych na zdjęciach. Jak podpowiada producent, jest to przydatna funkcja chociażby w pomiarach miejsc niedostępnych, niebezpiecznych czy o ograniczonej dostępności sygnałów nawigacyjnych. Z oficjalnej specyfikacji vRTK wynika, że dokładność takiego wizualnego pozycjonowania wynosi od 2 do 4 cm na dystansie do 15 metrów.

Dodatkowo technologia ta pozwala na tyczenie punktów z wykorzystaniem obrazu z dolnej kamery, w trybie rozszerzonej rzeczywistości. Zdaniem firmy Hi-Target powinno to znacznie uławiać i przyspieszać te czynności. Deklarowana dokładność funkcji wynosi 2 cm.

Jak podpowiada producent, obrazy z kamer można z powodzeniem wykorzystać również do generowania modeli 3D z wykorzystaniem dostępnych na rynku popularnych aplikacji do modelowania.

To już kolejny odbiornik GNSS na rynku, który oferuje „wizualne pozycjonowanie”. Przypomnijmy, że pierwszym była Leica GS18 I, którą zaprezentowano latem 2020 roku. Jak można się domyślać, następne tego typu premiery są zapewne tylko kwestią czasu.

Nie tylko wizualne pozycjonowanie

Jak wspomnieliśmy wyżej, vRTK wyposażony jest również w jednostkę IMU, która pozwala na kompensowanie wychylenia tyczki. Funkcja działa przy pochyleniu do 60 stopni i pozwala na pomiar z błędem nieprzekraczającym 2,5 cm.

Jeśli chodzi o sam odbiornik, jest on wyposażony w płytę, która na 1408 kanałach śledzi systemy GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, IRNSS, QZSS oraz SBAS. Hi-Target zwraca ponadto uwagę na zaawansowane algorytmy eliminujące wpływ zakłócania oraz „wieloetapową technologię filtrowania adaptacyjnego”, która ma się przekładać na szybką inicjalizację i wysoką dokładność pomiaru.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie rynkowymi standardami vRTK oferuje też różnorodne opcje komunikacji (w tym przez Bluetooth, wi-fi, LTE 4G czy radio). Jest ponadto odporny na pył i wilgoć zgodnie z normą IP68. Spełnia również amerykański wojskowy standard odporności MIL-STD-810G.


Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS