Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-07-26 | GNSS, Geodezja, Sprzęt

Hi-Target prezentuje odbiornik GNSS z wizualnym pozycjonowaniem

Chińska firma Hi-Target wprowadziła do sprzedaży geodezyjny odbiornik vRTK, który dzięki dwóm cyfrowym kamerom pozwala nie tylko na tradycyjny pomiar satelitarny, ale także na „wizualne pozycjonowanie”. Co kryje się pod tym terminem?


Ilustracja: Hi-Target prezentuje odbiornik GNSS z wizualnym pozycjonowaniem
Ilustracja: Hi-Target prezentuje odbiornik GNSS z wizualnym pozycjonowaniem <br />
Tyczenie przy użyciu "wizualnego pozycjonowania"
Tyczenie przy użyciu "wizualnego pozycjonowania"

Wizualne pozycjonowanie bazuje na dwóch wbudowanych kamerach z matrycami 5 i 2 Mpx – bocznej i dolnej. W połączeniu z pomiarami GNSS oraz wskazaniami inercyjnej jednostki pomiarowej (IMU) instrument umożliwia wyznaczanie współrzędnych na zdjęciach. Jak podpowiada producent, jest to przydatna funkcja chociażby w pomiarach miejsc niedostępnych, niebezpiecznych czy o ograniczonej dostępności sygnałów nawigacyjnych. Z oficjalnej specyfikacji vRTK wynika, że dokładność takiego wizualnego pozycjonowania wynosi od 2 do 4 cm na dystansie do 15 metrów.

Dodatkowo technologia ta pozwala na tyczenie punktów z wykorzystaniem obrazu z dolnej kamery, w trybie rozszerzonej rzeczywistości. Zdaniem firmy Hi-Target powinno to znacznie uławiać i przyspieszać te czynności. Deklarowana dokładność funkcji wynosi 2 cm.

Jak podpowiada producent, obrazy z kamer można z powodzeniem wykorzystać również do generowania modeli 3D z wykorzystaniem dostępnych na rynku popularnych aplikacji do modelowania.

To już kolejny odbiornik GNSS na rynku, który oferuje „wizualne pozycjonowanie”. Przypomnijmy, że pierwszym była Leica GS18 I, którą zaprezentowano latem 2020 roku. Jak można się domyślać, następne tego typu premiery są zapewne tylko kwestią czasu.

Nie tylko wizualne pozycjonowanie

Jak wspomnieliśmy wyżej, vRTK wyposażony jest również w jednostkę IMU, która pozwala na kompensowanie wychylenia tyczki. Funkcja działa przy pochyleniu do 60 stopni i pozwala na pomiar z błędem nieprzekraczającym 2,5 cm.

Jeśli chodzi o sam odbiornik, jest on wyposażony w płytę, która na 1408 kanałach śledzi systemy GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, IRNSS, QZSS oraz SBAS. Hi-Target zwraca ponadto uwagę na zaawansowane algorytmy eliminujące wpływ zakłócania oraz „wieloetapową technologię filtrowania adaptacyjnego”, która ma się przekładać na szybką inicjalizację i wysoką dokładność pomiaru.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie rynkowymi standardami vRTK oferuje też różnorodne opcje komunikacji (w tym przez Bluetooth, wi-fi, LTE 4G czy radio). Jest ponadto odporny na pył i wilgoć zgodnie z normą IP68. Spełnia również amerykański wojskowy standard odporności MIL-STD-810G.


Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

1408 kanałów 1400 i jeszcze 8... brzmi niesamowicie... liczę na to, że oprócz wszystkich potrzebnych kanałów do odbiorów potrzebnych satelitów to cała reszta starczy na odbiór wszystkich dostępnych w okolicy sieci kablowych o naziemnych kanałach tv cyfrowej nie wspominając
    1 
 2 
odp: 1408 kanałów A czy kolega wie w ogóle do czego służą te kanały? Nie od dziś wiadomym jest jest ich bardzo wysoka liczba nie jest w większości przypadków zaletą. Kto użytkował leica gs18i ten wie że ta technologia jest tak uzależniona od tak wielu ilości czynników ze wręcz nie do użytkowania
    2 
 3 
odp: odp: 1408 kanałów Masz zupełną rację. Podam przykład z bardzo minionej epoki telewizji. Pierwsze odbiorniki czarno-białe miały 12 kanałów, lecz cóż z tego kiedy był nadawany tylko jeden a następnie po wielu latach dwa. Wiele płyt głównych ma więcej kanałów niż tych które potrafią wykorzystać. Takie informację są specyficzną grą na potencjalnym nabywcy.
    2 
 1 
odp: odp: 1408 kanałów O której technologi piszesz ? Jestem ciekaw jak to się będzie sprawdzało w tym hi targecie. W Leice kamera ma 1megapixel, jest jedna. Na ten czas podobno nie było lepszych kamer które mogą rejestrować obraz w ruchu bez jego rozmazywania. Ta technologia to dodatek, szczegól do pomiaru musi być dobrze widoczny, w Leice maks 10 m od kamery, chociaż czasem mierze dalej. Robotę robi w tym odbiorniku połączenie wifi anteny z odbiornikiem i pomiar w ciągłej kompensacji. Mierzy się sprawnie, szybko. Trzeba pilnowac tylko gdopu i rmsów 2d i 3d.
    2 
 2 
odp: odp: 1408 kanałów user to co mierzysz gs18i kamerą czyli np. narożniki budynków, bo do ściany z fixem nie dojdziesz to Trimblem R12i pomierzysz bezpośrednio, bo różnica wyznaczenia pozycji w bardziej wymagających warunkach jest taka, jak odległość z Radomia do Tokio;) sprawdź, a przekonasz się, że możliwości wyznaczenia pozycji w różnych warunkach w Leice zostało daleko w tyle w porównaniu do konkurencji
    1 
 4 
odp: 1408 kanałów Kamerą mierzę np. głębokie wnęki, zadaszone narożniki. Bo tam fixa mam , ale nauczony jestem , ze jak mam dokładność rms 2d 0.02m i 1d 0.040 i wzwyż to jest to za słaba dokładność na takie pomiary. Leica poprawiła się jeżeli chodzi o łapanie fixa. Ważne jest też aby korzystać z modemu w antenie, wtedy to już wg. Nawet w lesie mierzy. Wiem ze R12 jest lepszy pod tym względem, nie neguje, ale pisanie że leica nic nie mierzy i fixa nie łapie to już przeszłość od softu 7.0
  



zobacz też:

Trimble TDC650: poręczny i precyzyjny odbiornik dla GIS i kartografii

Połączenie mocnego procesora, kompaktowych wymiarów i elastyczności...

Precyzyjna selekcja. Jak testować dokładność odbiorników GNSS?

Teoretycznie wszystkie geodezyjne odbiorniki satelitarne dostępne na rynku oferują...

Odbiornik CHC i73+: mały, a sporo może

Oferta chińskiej firmy CHC Navigation (CHCNAV) wzbogaciła się o precyzyjny odbiornik satelitarny i73+...

CHC wprowadza na rynek odbiornik GNSS i83 IMU-RTK

Chińska firma CHC Navigation przedstawiła nowy odbiornik satelitarny i83 IMU-RTK, który może...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
"kipregel" to po prostu kierownica z lunetą?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Gustaw Gerlach (1827-1915)

Gustaw Gerlach (1827-1915)
Osiadły w Warszawie niemiecki przedsiębiorca. W 1852 roku uruchomił firmę „Specjalna Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych G. Gerlach" na bazie warsztatu założonego w 1816 r. przez mechanika Józefa Migdalskiego. Jednym...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1964
Polska została członkiem Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2