Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-10-05 | Geodezja, Kataster

Polska Geodezja Komercyjna zachęca gminy do modernizowania EGiB

To gminy są głównymi beneficjentami modernizacji ewidencji gruntów i budynków, dlatego właśnie one powinny domagać się przeprowadzenia tych prac przez miejscowe starostwo – pisze do wójtów i burmistrzów Polska Geodezja Komercyjna.


Ilustracja: Polska Geodezja Komercyjna zachęca gminy do modernizowania EGiB

Jak argumentuje w piśmie do gmin PGK, modernizacja EGiB przyczynia się do podniesienia poziomu obsługi obywateli, przedsiębiorców oraz innych podmiotów, możliwości tworzenia specjalistycznych systemów, zwiększania konkurencyjności samorządu, rozwoju społeczeństwa geoinformacyjnego, a także wspierania polityki równych szans i polityki ochrony środowiska. Ma również wpływ na wzrost wiarygodności informacji zawartych w EGiB, a to jest kluczowe chociażby w sprawnym realizowaniu inwestycji.

Beneficjentami modernizacji EGiB są jednak przede wszystkim gminy – podkreśla w swoim liście Polska Geodezja Komercyjna. Na dowód przedstawia wyliczenia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Wynika z nich, że łączny wzrost dochodów własnych gmin i miast na prawach powiatu z tytułu podatku od nieruchomości w latach 2012–2015 (a więc w okresie dokonywania modernizacji EGiB w tym województwie) wyniósł po ok. 800 tys. zł. Efekty te potwierdzają dane z innych regionów kraju. W niektórych przypadkach wzrost tych przychodów po modernizacji EGiB sięgnął nawet 55% – podkreśla organizacja.

Realizacja tych prac jest zatem nie tylko wypełnieniem prawnych obowiązków nałożonych na samorządy, ale także zapewnia konkretne korzyści. PGK apeluje zatem do gminy i miast, by domagały się od miejscowych powiatów przeprowadzenia modernizacji EGiB na swoim obszarze, bo niejednokrotnie dopiero takie działania skutkują podjęciem tych prac przez starostwo.

Organizacja zwraca jednocześnie uwagę, że w niektórych przypadkach gminy partycypują w tym przedsięwzięciu finansowo. A jeśli chodzi o finanse, to wg informacji PGK prawdopodobnie możliwe będzie pozyskanie środków na prace modernizacyjne z Krajowego Programu Odbudowy. „Przedsięwzięcia ujęte w KPO, wg planu Rządu, mają być prefinansowane przez Polski Fundusz Rozwoju, aby można było jak najszybciej uruchomić projekty” – pisze PGK.

Wystosowanie tego pisma prezes PGK Robert Rachwał zapowiedział jeszcze w wywiadzie opublikowanym w sierpniowym GEODECIE. „Wyszliśmy z założenia, że skoro nie udało nam się stymulować projektów od góry [przez GUGiK – red.], to może trzeba to robić od dołu, czyli z poziomu gmin. Dzięki dodatkowym wpływom z podatków to przecież one najbardziej korzystają na modernizacjach EGiB (…). Zależy nam, by pokazać pozytywne efekty realizacji prac geodezyjnych. Bo dziś często robi się im czarny PR, przekonując, że modernizacje EGiB czy skanowanie zasobu nie mają sensu” – przekonywał Robert Rachwał.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Izba nie sprawdziła dlaczego gminy się nie dokładają, a te mają z tym problem. Część uważa, że zgodnie z prawem to zadanie starosty, który ma na to przecież środki m.in. z wpływów z geodezji. Dodatkowo, czego chyba nie wie Izba zgodnie z zasadami przepisów gmina nie może finansować nie swojego zadnia, takie działania były ukracane przez organy nadzorcze gmin. W tym tkwi problem. Na tej zasadzie niech powiat dołoży się do zadań gminy, z których sam też czerpie - planów zagospodarowania przestrzennego.
  
 1 
odp: Izba nie sprawdziła dlaczego gminy się nie dokładają, Jeszcze dodam, że stwierdzenie Izby cyt. 'niejednokrotnie wyłącznie działanie gminy polegające na domaganiu się przeprowadzenia przedmiotowych prac przez starostwo powiatowe może implikować sukces' - to istny majstersztyk. Zarówno merytoryczny, jak i stylistyczny. Jak do tego dodamy, że IZBA wzrost wpływów z podatków o 55% utożsamia tylko z modernizacją oraz stwierdza, że 'Modernizacja EGiB umożliwia zatem prawidłowe i sprawiedliwe naliczanie należnych gminie podatków', to już extremalne uproszczenie. A gdzie informacja czy nie zmieniły się stawki opodatkowania 1m2? Do tego egib nie ma informacji o powierzchniach działalności gospodarczej, a takowe nieruchomości dają o wiele wyższy podatek. I tak dalej i tak dalej...
    1 
odp: odp: Izba nie sprawdziła dlaczego gminy się nie dokładają, https://ug.swieszyno.ibip.pl/public/getFile?id=400894 uchwała
  
odp: Izba nie sprawdziła dlaczego gminy się nie dokładają, Rada Gmina może jak chce udzielić pomocy finansowej dla powiatu. Nie ma problemu tylko musi chcieć.
  
Nie polecam modernizacji Będzie jak w Szczecinie gdzie granice po modernizacji nie spełniają standartów a zamawiajacy nie widzi w tym problemu.
    1 
 2 
Nie mylic modernizacji z wektoryzacja map ewidencyjnych. Bo to co jest w tej chwili robione to jakas kpina.
    3 
 13 
Modernizacja Jakby modernizacja była robiona rzetelnie, to pewnie miałoby to jakiś sens, ale prawdą jest, że jest bardzo potrzebna, bo tak to każdy cięgnie swoją robotę i każdy cięgnie w swoją stronę te granice - nie tędy droga. Na to wg mnie trzeba spojrzeć globalnie. Gdzie jest problem, może w tym, że jakby była zrobiona modernizacja to zarobiłaby jedna firma, a tak ...
    4 
 5 
cały sens modernizacji To właśnie pokazuje cały sens przeprowadzenia modernizacji, wzrost dochodów JST i zubożenie prywatnych właścicieli.
    10 
 2 
Uwagi do modernizacji EGiB "... kompleksowej modernizacji Ewidencji Gruntów i Budynków". Nie ma co najmniej od 31.12.2013 r. w przepisach o EGiB modernizacji "kompleksowej". Była w starym rozporządzeniu z 2001 r. "bieżąca" i "kompleksowa", ale po zmianie PGiK w 2004 r. (art. 24a) usunięto te zapisy. Pytanie: Czy skandaliczny sposób przeprowadzania modernizacji EGiB przez geodetów nie zniechęcił starostów (i gminy) do jej przeprowadzania? Jest sporo przykładów (sprawy sądowe, prokuratorskie, modernizacje w remizach, itp.) że niestety tak.
    4 
 8 
odp: Uwagi do modernizacji EGiB jak się bierze całe gminy albo powiaty z milionami danych to nie ma kto tego sprawdzić, o pracach terenowych nie wspomnę
    2 
 2 



zobacz też:

Pobieracz danych GUGiK: aktualizacja wtyczki pozwoli pobrać EGiB i nie tylko

Dzięki wypuszczonej właśnie nowej wersji wtyczki Pobieracz danych GUGiK...

Które powiaty mają usługę pobierania EGiB zgodną z przepisami?

Tylko kilkanaście samorządów w całym kraju wystawiło sieciową usługę pobierania...

Czy leśna mapa wystarczy do aktualizacji EGiB? [wyrok WSA]

W niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł, czy leśna mapa...

Były GGK o proponowanych przez GUGiK zmianach w EGiB

Do zaprezentowanych niedawno przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii propozycji zmian w...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
polskie „kręciołki”, czyli ręczne maszyny do liczenia, produkowały zakłady Predom-Mesko w Skarżysku Kamiennej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Niewodniczański (1933-2010)

Tomasz Niewodniczański (1933-2010)
Fizyk jądrowy, menedżer, kolekcjoner kartografików, urodził się 25 września 1933 roku w Wilnie, tam też spędził dzieciństwo. Po ukończeniu studiów na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie rozpoczął pracę w Instytucie Badań...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2008
KML, jeden z najpopularniejszych standardów zapisu danych przestrzennych, staje się oficjalnym standardem Open Geospatial Consortium (OGC).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama