wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-01| Geodezja, Prawo

Czy leśna mapa wystarczy do aktualizacji EGiB? [wyrok WSA]

W niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł, czy leśna mapa numeryczna może być wystarczającym materiałem do aktualizacji ewidencji gruntów i budynków.


Czy leśna mapa wystarczy do aktualizacji EGiB? [wyrok WSA]

Sprawę zainicjowała pewna modernizacja EGiB. Krótko po jej zakończeniu przedstawiciele Lasów Państwowych zwrócili się do miejscowego starosty z zarzutami do wyników tych prac oraz z wnioskiem o wprowadzenie stosownych zmian w EGiB. W ich ocenie współrzędne wskazanych przez nich działek powinny być zgodne z leśną mapą numeryczną. Starostwo było jednak innego zdania. Po przeprowadzeniu ponownej analizy materiałów PZGiK urząd uznał argumenty leśników za niezasadne i odrzucił ich wniosek o zmiany w EGiB.

Lasy Państwowe odwołały się jednak od tej decyzji do WINGiK-a, a następnie do WSA w Łodzi, a ten – wyrokiem z 31 maja (sygn. akt III SA/Łd 1078/21) – odrzucił skargę.

W uzasadnieniu sąd zwrócił uwagę, że § 35 rozporządzenia ws. EGiB (obowiązującego do 2021 r.) definiuje dopuszczalne źródła danych ewidencyjnych. Z kolei zgodnie z § 36 podstawą aktualizacji EGiB jest dokumentacja przyjęta do PZGiK. Odczyt z leśnej mapy numerycznej nie może zatem stanowić podstawy do zmiany przebiegu granic działek w EGiB. Skoro LMN nie jest częścią PZGiK, to nie ma gwarancji, że przy jej sporządzaniu zostały spełnione wymogi dokładnościowe nałożone przez rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych – podkreśla łódzki WSA. Ponadto dla przedmiotowej działki istnieje już dokumentacja w PZGiK i jest ona wiarygodna.

Sąd zauważa też, że skoro Lasy Państwowe podważają obecny przebieg granicy, oznacza to, że jest ona sporna. Rozwiązanie tego sporu nie leży zaś w kompetencjach organu prowadzącego EGiB i winno być przedmiotem odrębnej procedury, czyli postępowania rozgraniczeniowego.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS