Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-30| Geodezja, GIS

Które powiaty mają usługę pobierania EGiB zgodną z przepisami?

Tylko kilkanaście samorządów w całym kraju wystawiło sieciową usługę pobierania danych ewidencji gruntów i budynków w pełni zgodną z obowiązującymi wymogami prawnymi – wynika z analizy wykonanej przez byłego głównego geodetę kraju Waldemara Izdebskiego.


Które powiaty mają usługę pobierania EGiB zgodną z przepisami? <br />
Dane EGiB pobrane do aplikacji QGIS
Dane EGiB pobrane do aplikacji QGIS
Które powiaty mają usługę pobierania EGiB zgodną z przepisami? <br />
Opracowanie redakcji na podstawie danych W. Izdebskiego
Opracowanie redakcji na podstawie danych W. Izdebskiego

Przypomnijmy, że obowiązek publikacji części danych EGiB przez ogólnodostępną i bezpłatną usługę pobierania w standardzie WFS (Web Feature Service) wprowadziło rozporządzenie ws. EGiB, które obowiązuje od 31 lipca 2021 roku. Zgodnie z tym aktem oraz Prawem geodezyjnym i kartograficznym usługa taka powinna oferować dane o geometrii działek i budynków. Od maja br. serwis taki teoretycznie oferują już wszystkie powiaty w kraju. Tylko ile z nich wystawiło usługę, która jest w pełni zgodna z rozporządzeniem? To sprawdził właśnie były GGK Waldemar Izdebski, a wyniki tej analizy opublikował na swoim blogu.

Do badania wykorzystał walidator opracowany przez firmę Geo-System, którym przetestował wszystkie powiatowe WFS-y. Jak wyjaśnia, za zgodność warstwy „Działki” (w tym danych atrybutowych) można było otrzymać do 7 pkt, a warstwy „Budynki” – kolejne 3 pkt. Usługi, które nie działały lub z różnych innych względów były niedostępne, otrzymały zero punktów.

Wynik? Komplet 10 pkt uzyskało tylko 14 samorządów, tj. powiaty: włodawski, garwoliński, miński, piaseczyński, pruszkowski, węgrowski, wołomiński, żyrardowski, augustowski, wejherowski, giżycki, węgorzewski, międzychodzki oraz miasto Chełm. Zero punktów otrzymały 24 samorządy. Średnia punktacja ze wszystkich jednostek wyniosła zaś 4,5 pkt. Szczegółowe rezultaty prezentuje mapa obok.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS