Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-06| Geodezja, GIS, Kataster

Już wszystkie powiaty umożliwiają pobieranie danych EGiB przez WFS

Dzięki zakończonemu właśnie wdrożeniu w Starostwie w Wieliczce już wszystkie powiaty w kraju umożliwiają pobieranie swoich danych ewidencji gruntów i budynków przez sieciową usługę WFS.


Już wszystkie powiaty umożliwiają pobieranie danych EGiB przez WFS <br />
Dane EGiB pobrane do aplikacji QGIS
Dane EGiB pobrane do aplikacji QGIS

Przypomnijmy, że obowiązek wystawiania części danych EGiB przez ogólnodostępną i bezpłatną usługę pobierania w standardzie WFS (Web Feature Service) wprowadziło rozporządzenie ws. EGiB, które obowiązuje od 31 lipca 2021 roku. Zgodnie z tym aktem oraz Prawem geodezyjnym i kartograficznym usługa taka powinna oferować dane o geometrii działek i budynków. W planach GUGiK jest poszerzenie tego zakresu o kolejne dane, np. punkty graniczne – to wymaga jednak nowelizacji ustawy.

Jak pobrać dane EGiB przez WFS?

W pierwszej kolejności potrzebny jest nam adres WFS-a dla interesującego nas powiatu. Ten powinniśmy znaleźć w prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych. W niedalekiej przyszłości krok ten będzie jednak zbędny. Jak bowiem zapowiada GUGiK, szykowana jest jedna zbiorcza usługa integrująca WFS-y z całej Polski.

Następnie wystarczy wpisać adres WFS-a w oprogramowaniu obsługującym ten standard. Może to być np. otwarta aplikacja QGIS czy komercyjna ArcGIS. Program powinien wówczas pobrać dane EGiB dla zdefiniowanego przez użytkownika obszaru.

Jak korzystać z usługi WFS na przykładzie popularnego i darmowego QGIS-a, pokazuje poniższy film.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS