wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-06| Geodezja, GIS, Kataster

Już wszystkie powiaty umożliwiają pobieranie danych EGiB przez WFS

Dzięki zakończonemu właśnie wdrożeniu w Starostwie w Wieliczce już wszystkie powiaty w kraju umożliwiają pobieranie swoich danych ewidencji gruntów i budynków przez sieciową usługę WFS.


Już wszystkie powiaty umożliwiają pobieranie danych EGiB przez WFS <br />
Dane EGiB pobrane do aplikacji QGIS
Dane EGiB pobrane do aplikacji QGIS

Przypomnijmy, że obowiązek wystawiania części danych EGiB przez ogólnodostępną i bezpłatną usługę pobierania w standardzie WFS (Web Feature Service) wprowadziło rozporządzenie ws. EGiB, które obowiązuje od 31 lipca 2021 roku. Zgodnie z tym aktem oraz Prawem geodezyjnym i kartograficznym usługa taka powinna oferować dane o geometrii działek i budynków. W planach GUGiK jest poszerzenie tego zakresu o kolejne dane, np. punkty graniczne – to wymaga jednak nowelizacji ustawy.

Jak pobrać dane EGiB przez WFS?

W pierwszej kolejności potrzebny jest nam adres WFS-a dla interesującego nas powiatu. Ten powinniśmy znaleźć w prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych. W niedalekiej przyszłości krok ten będzie jednak zbędny. Jak bowiem zapowiada GUGiK, szykowana jest jedna zbiorcza usługa integrująca WFS-y z całej Polski.

Następnie wystarczy wpisać adres WFS-a w oprogramowaniu obsługującym ten standard. Może to być np. otwarta aplikacja QGIS czy komercyjna ArcGIS. Program powinien wówczas pobrać dane EGiB dla zdefiniowanego przez użytkownika obszaru.

Jak korzystać z usługi WFS na przykładzie popularnego i darmowego QGIS-a, pokazuje poniższy film.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS