wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-09| Geodezja, GIS, Software

Pobieracz danych GUGiK: aktualizacja wtyczki pozwoli pobrać EGiB i nie tylko

Dzięki wypuszczonej właśnie nowej wersji wtyczki Pobieracz danych GUGiK firmy EnviroSolutions użytkownicy popularnego QGIS-a mogą łatwo ściągać kolejne zbiory państwowych danych przestrzennych.


Pobieracz danych GUGiK: aktualizacja wtyczki pozwoli pobrać EGiB i nie tylko

Pierwsza wersja wtyczki Pobieracz danych GUGiK została przygotowana przez warszawską firmę EnviroSolutions latem 2020 roku jako odpowiedź na bezpłatne udostępnienie części baz państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Dzięki niej w środowisku otwartej i darmowej aplikacji QGIS można łatwo i sprawnie pobierać: ortofotomapy, numeryczne modele terenu i pokrycia terenu, chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego, a także paczki z danymi bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych (BDOO).

Dzięki opublikowanej właśnie nowej wersji wtyczki (oznaczonej numerem 1.0) jej możliwości znacznie się poszerzyły. Bodaj najważniejszą zmianą jest opcja ściągania paczek z powiatowymi danymi ewidencji gruntów i budynków (fot.) – funkcja ta na razie dostępna jest jednak w wersji beta. Przypomnijmy, że wybrane dane z rejestru EGiB stały się dostępne bezpłatnie od 31 lipca ubiegłego roku.

Na tym jednak nie koniec nowości. Dzięki nowej wersji wtyczki możemy bowiem pobierać również paczki z danymi państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG) oraz rejestru granic (PRG). Ściągniemy ponadto modele 3D budynków o szczegółowości LoD 1 i LoD 2, archiwalne dane BDOT10k, podstawową osnowę geodezyjną, zestawienia zbiorcze EGiB, kartograficzne wizualizacje BDOT10k, dane dotyczące aerotriangulacji oraz linie mozaikowania.

Wtyczka Pobieracz danych GUGiK 1.0 dostępna jest bezpłatnie w repozytorium QGIS. By z jej nowych możliwości mogli korzystać użytkownicy starszych wersji tego programu, konieczna jest aktualizacja, co również wykonywane jest z poziomu repozytorium.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS