Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-07-13| GNSS, Geodezja

Aby trafić laserem

Śledzenie satelitów nawigacyjnych przez stacje Międzynarodowej Służby Pomiarów Laserowych (ILRS) ma duże znaczenie dla środowiska geodezyjnego. Nie byłoby to jednak możliwe bez uprzedniej znajomości położenia satelitów. W lipcowym GEODECIE inż. Adrian Nowak, dr inż. Radosław Zajdel oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Sośnica z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr piszą o analizie dostępności i jakości predykcji orbit satelitów GNSS oraz optymalizacji strategii rozwiązania.


Aby trafić laserem <br />
Układ odniesienia Słońce-Ziemia-Satelita
Układ odniesienia Słońce-Ziemia-Satelita

Jakość predykcji pozycji satelitów (orbit) ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy stacji ILRS (Inter­national Laser Ranging Service). W niniejszym artykule przeanalizowano jakość predykcji orbit dostarczanych dla ILRS oraz Międzynarodowej Służby GNSS (International GNSS Ser­vice – IGS) przez różne międzynarodowe centra analiz. Ponadto skupiono się na optymalizacji strategii rozwiązania predykcji orbit dla satelitów globalnych i regionalnych systemów nawigacji satelitarnej (GNSS + RNSS) pod kątem zastosowania różnych podejść do modelowania sił niegrawitacyjnych działających na satelity.

• Dane oraz metodyka badań

Predykcje pozycji satelitów nawigacyjnych są zazwyczaj dostarczane przez centra analiz w formie tabelarycznych wektorów pozycji geocentrycznych w formacie CPF (Consolidated Prediction Format). Predykcje wykorzystują bieżącą informację na temat pozycji satelitów (np. orbity IGS Rapid) oraz przewidywania dotyczące działania sił perturbujących (np. promieniowanie ciśnienia słonecznego). ILRS gromadzi i publikuje dane od wszystkich dostawców predykcji i dla każdej misji satelitarnej w pub­licznych bazach danych, takich jak CDDIS (Crustal Dynamics Data Infor­mation System). (...)

• Jakość predykcji

W analizach ocena jakości predykcji dla satelitów nawigacyjnych opiera się na całym okresie dostępnym w pliku. Wynika to z faktu, że często auto­matyczne procesy tworzenia predykcji są przerywane lub dostawcy predykcji podają je w odstępach kilkudniowych. W takim przypadku istotna staje się jakość predykcji w dłuższym okresie, zwłaszcza z punktu widzenia pracy stacji laserowych mierzących odległości do satelitów.

Satelity pogrupowane zostały według typów (...), a z każdej grupy wybrano jednego reprezentanta. Założono, że degradacja jakości predykcji w czasie dla satelitów w każdej grupie będzie podobna. W celu dokładnej identyfikacji poszczególnych satelitów każdy z nich opisany jest przez 3 niezależne identyfikatory: ILRS, SVN (Satellite Vehicle Number) i PRN (Pseudo Random Noise)...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama