wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-10| GIS, Mapy

Już cała Polska na mapach w skali 1:25 000

Od tego tygodnia Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnia arkusze z wizualizacjami BDOT10k w skali 1:25 000 już dla całego kraju.


Już cała Polska na mapach w skali 1:25 000
Już cała Polska na mapach w skali 1:25 000

W ostatnim czasie zasoby otwartych danych Geoportalu wzbogacono o arkusze dla województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. Tym samym opracowania te są już dostępne dla obszaru całego kraju – w sumie jest to 4421 arkuszy.

Przypomnijmy, że pierwsze dane z tej serii opublikowano w I połowie kwietnia. Są one generowane w pełni automatycznie na podstawie BDOT10k w oprogramowaniu FME firmy Safe Software oraz ArcGIS firmy Esri. Z Geoportalu można je bezpłatnie pobrać w formie pojedynczych arkuszy w formacie PDF. Swoją treścią są one zbliżone do urzędowych map topograficznych, choć w przeciwieństwie do nich nie zawierają niektórych treści (przede wszystkim warstwy rzeźby terenu) oraz powstają bez udziału kartografa.

Jak pobrać mapy?

Arkusze w formacie PDF można pobrać z serwisu Geoportal.gov.pl, wybierając warstwę „1:25 000” w grupie „Dane do pobrania” > „Topografia” > „Wizualizacja kartograficzna BDOT10k”. Następnie po wskazaniu interesującego nas arkusza w oknie mapy, pojawi się możliwość zapisania pliku na naszym dysku.

Nie tylko 1:25 000

Opracowania te stanowią uzupełnienie arkuszy 1:10 000, które GUGiK opublikował dla całego kraju w marcu i kwietniu br. Również one powstają na podstawie automatycznego przetworzenia BDOT10k, a dodatkowo posiadają również warstwę poziomic (bazuje ona na numerycznym modelu terenu z lotniczego skanowania laserowego).

W planach GUGiK jest automatyczne generowanie map także w skali 1:50 000. Prace nad stosownymi narzędziami nie są już jednak realizowane w ramach prac własnych, ale w toku ogłoszonego przez Urząd konkursu. Jak informowaliśmy na początku marca, do udziału w nim dopuszczona została stołeczna firma Globema. Na przedstawienie gotowego rozwiązania ma ona czas do końca maja br.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS