Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-04-28 | GIS

Aktualne bryłowe modele 3D dostępne już dla całego kraju

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zakończył proces aktualizacji trójwymiarowych modeli budynków w standardzie LoD 1.


Ilustracja: Aktualne bryłowe modele 3D dostępne już dla całego kraju <br />
Model LoD 1 dla centrum Warszawy
Model LoD 1 dla centrum Warszawy

Przypomnijmy, że pierwsza wersja tych modeli była publikowana sukcesywnie dla całego kraju przez GUGiK od kwietnia do lipca 2019 roku. Początkowo miały one powstać jedynie dla 6 województw, dla których nie udało się rozstrzygnąć przetargu na modele 3D w standardzie LoD 2 (tj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubelskiego i dolnośląskiego). Ostatecznie opracowano je jednak dla całego kraju.

Jako że od 2019 r. do państwowego zasobu geodezyjnego przyjęto wiele nowych danych wykorzystywanych do generowania tych modeli, GUGiK podjął decyzję o aktualizacji tego rejestru. Pierwsze nowe opracowania udostępniono w połowie stycznia br. Wraz z ogłoszonym właśnie opublikowaniem danych również dla województwa podlaskiego modele te dostępne są już dla całego kraju.

Przypomnijmy, że są to tzw. modele bryłowe lub blokowe – zgodnie ze standardem CityGML ich szczegółowość odpowiada poziomowi 1, co oznacza, że uwzględniają jedynie obrys budynku i jego wysokość. Dostępne dla 10 województw modele LoD 2 uwzględniają natomiast również kształt dachu.

Jak powstały modele?

Zarówno pierwsza, jak i opublikowana właśnie zaktualizowana wersja bryłowych modeli 3D powstała siłami własnymi GUGiK na podstawie automatycznego przetworzenia bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz danych wysokościowych z lotniczego skanowania laserowego (ALS).

Wysokość płaszczyzny przyziemia określono jako wysokość najniżej położonego punktu budynku wyznaczonego z przecięcia obrysu budynku z BDOT10k (klasa BUBD_A) z numerycznym modelem terenu ALS w układzie wysokościowym PL-EVRF2007-NH. Wysokość bryły wyznaczono natomiast z mediany wysokości wyliczonej z chmury punktów ALS (klasa Building) znajdujących się w obrysie przyziemia.

Każdy model 3D budynku posiada następujące atrybuty:

  • identyfikator obiektu w BDOT10k (buildingId),
  • przestrzeń nazw obiektu w BDOT10k (przestNazw),
  • wersja obiektu w BDOT10k (wersjaId),
  • źródło danych geometrycznych dachu (zrodloDach):
    • „ALS_I” w przypadku wykorzystania danych o gęstości 4 pkt/m kw. lub 6 pkt/m kw.,
    • „ALS_II” w przypadku gęstości 12 pkt/m kw. lub większej,
    • aktualność danych geometrycznych dachu ALS (aktZrodla),
    • typ dachu: 1000 – dach płaski (bldg:roofType).
Jak pobrać i otworzyć modele?

Zaktualizowane modele 3D można pobrać z Geoportalu poprzez warstwę „Modele 3D budynków” dostępną w grupie „Dane do pobrania” > „Topografia”. Po kliknięciu w wybrany obszar wyświetlane są linki do pobrania plików: LoD 1 z 2019 roku, LoD 1 z 2021 roku lub LoD 2. Dane można ściągnąć również za pośrednictwem usługi WMS.

Modele 3D udostępniono w formacie CityGML. Można je otworzyć np. w otwartej aplikacji QGIS, co w szczegółach wyjaśnia film poniżej.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Gugik nie mógł podjąć decyzji o aktualizacji rejestru bo modele rejestrem nie są. CityGML i budynki w standardzie LOD1 nie są "modelami bryłowymi" bo bryły to np. grudy ziemi tylko jeśli już modelami blokowymi. Numeryczny model terenu nie jest ALS bo ALS to Airborne Laser Scanning zaś model terenu to DTM. Warto jednak czasem wiedzieć o czym się pisze.
  
 3 
Bez sensu? Baza danych lidar jak i baza danych BDOT10k jest otwarta i dostępna dla wszystkich, do pobrania z GeoPortalu. Używając darmowych narzędzi można sobie taki model LOD1 wygenerować w dowolnym momencie dla dowolnego obszaru. Nie rozumiem w jakim celu GUGiK wydaje pieniądze na przetworzenie, przechowywanie i udostępnianie tych modeli, jeśli mógłby np. uruchomić aplikację gdzie takie modele każdy by sobie wygenerował "na żywo" dla wybranego obszaru (miasta, gminy). Duży szum, medialny hit a sensu brak ?
    4 
 8 
odp: Bez sensu? idąc dalej - przecież taki skaner to można sobie kupić w dowolnym sklepie z lidarami i każdy może zebrać aktualne dane dla wybranego obszaru, więc po co GUGiK publikuje jakieś stare chmury punktów... a w ogóle to są narzędzia i algorytmy do rozpoznawania treści na ortofoto, więc w sumie BDOT10k też niepotrzebny - każdy może sobie uruchomić aplikację i sobie wygeneruje "na żywo"
    7 
 5 
odp: odp: Bez sensu? no tutaj się już nie zgodzę, bo słowo "kupić" i kilkaset tysięcy złotych do wydania na sprzęt, oprogramowanie i szkolenie, to nie to samo co kliknąć "Pobierz" ze strony GeoPortalu. Dlatego też mowa była o "darmowych" narzędziach. Bez BDOT i chmury, nie ma z czego wygenerować LOD1. Fakt faktem, że darmowych i otwartoźródłowych narzędzi jest tyle na rynku, że kto chce, może zostać ekspertem od GIS, przetwarzania danych geoprzestrzennych czy ekspertem w modelowaniu miast w 3D, bez drogich i specjalistycznych narzędzi ze sklepu.
  
 1 
odp: odp: Bez sensu? Czyli jak trzeba zainwestować pieniądze to już nie ok? Ale za to oczekujesz, że ktoś będzie inwestował swój czas (a czas to pieniądz!) w naukę oprogramowania, metod przetwarzania danych, czekał aż algorytm przemieli itd. Kwestia zwykłej wygody dla końcowego użytkownika - to bdb że są już gotowe modele.
  
 3 
odp: odp: Bez sensu? Pokaż mi takiego typowego końcowego użytkownika, który cityGML przetworzy na coś czego może użyć w innych programach. Nie musi się przemęczać ucząc się tworzenia modeli. W lepszych czasach GUGiK wyprodukowano szkolenia dostępne http://www.gugik.gov.pl/projekty/isok/szkolenia właśnie po to żeby próg wchodzenia w wiedzę był niższy.
  
odp: odp: Bez sensu? Ja wiem że GGK z natury nie czyta przepisów ale może poczyta jednak pp 18 ustawy art 7a PGK i zacznie promować WYKORZYSTANIE danych przez tzw. gospodarkę narodową skoro już takie modele tworzy. A skoro ma portal 3D w geoportalu to już szczytem marzeń byłoby gdyby te modele tam się znalazły.
  



zobacz też:

SketchUp for iPad: ręczne modelowanie 3D na tablecie

Popularne oprogramowanie do modelowania 3D SketchUp dostępne jest już także w wersji dla iPadów...

Zaktualizowane modele 3D już dla połowy kraju

Już 8 województw posiada zaktualizowane bryłowe modele 3D zabudowy generowane przez Główny Urząd...

Rusza opracowanie modelu 3D Wrocławia

Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu podpisało umowę na opracowanie trójwymiarowego modelu zabudowy...

Krosno: fundusze norweskie również na dane 3D

Urząd Miasta Krosno otrzyma w najbliższym czasie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego nawet 15 mln zł...

Modele 3D budynków w aplikacji Yanosik

Mobilna aplikacja nawigacyjna Yanosik została wzbogacona o warstwę trójwymiarowych modeli budynków.


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Merkury jest najmniejszą planetą Układu Słonecznego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Fryderyk Getkant (ok.1600-1666)
Pochodzący z Nadrenii inżynier wojskowy, kartograf i artylerzysta, od 1625 r. przebywał w Polsce. Jest on znany głównie jako autor powstałego w latach 1634-39 atlasu wojskowego zatytułowanego „Topographia practica conscripta et recognita per...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1970
Wyprodukowano pierwsze przenośne geodezyjne odbiorniki dopplerowskie: Geoceiver i Magnavox. Za pomocą modelu AN/PRR-14 Geoceiver firmy Leica można było określić pozycję z dokładnością 10 cm, cena odbiornika - 50 tys. dolarów).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2