|2022-03-01|
GIS
Zaktualizowane modele 3D już dla połowy kraju
Już 8 województw posiada zaktualizowane bryłowe modele 3D zabudowy generowane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
Szczecin w Geoportalu 3D
Przypomnijmy, że GUGiK rozpoczął proces aktualizacji tych opracowań w połowie stycznia, publikując pliki tej bazy dla województwa pomorskiego i wielkopolskiego. W kolejnych tygodniach udostępniano modele 3D również dla województw: kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i łódzkiego. Dziś aktualizację zakończono również dla ósmego województwa, tj. zachodniopomorskiego. Docelowo zaktualizowane dane mają być dostępne dla całego kraju.
Jak powstały modele?
Początkowo modele te miały powstać jedynie dla 6 województw, dla których nie udało się rozstrzygnąć przetargu na modele 3D w standardzie LoD 2 (tj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubelskiego i dolnośląskiego). Ostatecznie opracowano je jednak dla całego kraju.
Są to tzw. modele bryłowe lub blokowe – zgodnie ze standardem CityGML ich szczegółowość odpowiada poziomowi 1 (LoD 1), co oznacza, że uwzględniają jedynie obrys budynku i jego wysokość. Dostępne dla 10 województw modele LoD 2 uwzględniają natomiast również kształt dachu.
Zarówno pierwsza, jak i opublikowana właśnie zaktualizowana wersja bryłowych modeli 3D powstała siłami własnymi GUGiK na podstawie automatycznego przetworzenia bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz danych wysokościowych z lotniczego skanowania laserowego (ALS).
Wysokość płaszczyzny przyziemia określono jako wysokość najniżej położonego punktu budynku wyznaczonego z przecięcia obrysu budynku z BDOT10k (klasa BUBD_A) z numerycznym modelem terenu ALS w układzie wysokościowym PL-EVRF2007-NH. Wysokość bryły wyznaczono natomiast z mediany wysokości wyliczonej z chmury punktów ALS (klasa Building) znajdujących się w obrysie przyziemia.
Każdy model 3D budynku posiada następujące atrybuty:
identyfikator obiektu w BDOT10k (buildingId),
przestrzeń nazw obiektu w BDOT10k (przestNazw),
wersja obiektu w BDOT10k (wersjaId),
źródło danych geometrycznych dachu (zrodloDach):
„ALS_I” w przypadku wykorzystania danych o gęstości 4 pkt/m kw. lub 6 pkt/m kw.,
„ALS_II” w przypadku gęstości 12 pkt/m kw. lub większej,
aktualność danych geometrycznych dachu ALS (aktZrodla),
typ dachu: 1000 – dach płaski (bldg:roofType).
Jak pobrać i przeglądać modele?
Zaktualizowane modele 3D można pobrać z Geoportalu poprzez warstwę „Modele 3D budynków” dostępną w grupie „Dane do pobrania” > „Topografia”. Po kliknięciu w wybrany obszar wyświetlane są linki do pobrania plików: LoD 1 z 2019 roku, LoD 1 z 2021 roku lub LoD 2.
Modele 3D udostępniono w formacie CityGML. Można je otworzyć np. w otwartej aplikacji QGIS, co w szczegółach wyjaśnia film poniżej.
Jak zapewnia Główny Urząd Geodezji i Kartografii, już niedługo zaktualizowane modele 3D będzie można przeglądać również w Geoportalu 3D. Na dziś w serwisie tym udostępniono jedynie część modeli GUGiK.
VIDEO
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK