Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-04-29| GIS, Mapy

Automatyczne dwudziestkipiątki GUGiK już dla połowy kraju

Automatycznie generowane przez GUGiK wizualizacje bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) w skali 1:25 000 dostępne są już dla 8 województw.


Automatyczne dwudziestkipiątki GUGiK już dla połowy kraju <br />
Fragment arkusza "Żywiec"
Fragment arkusza "Żywiec"
Automatyczne dwudziestkipiątki GUGiK już dla połowy kraju <br />
Arkusz "Żywiec"
Arkusz "Żywiec"

Pierwsze opracowania z tej serii opublikowano w I połowie kwietnia. Są one generowane w pełni automatycznie na podstawie BDOT10k w oprogramowaniu FME firmy Safe Software oraz ArcGIS firmy Esri. Z Geoportalu można je pobrać w formie pojedynczych arkuszy w formacie PDF. Swoją treścią są one zbliżone do urzędowych map topograficznych, choć w przeciwieństwie do nich nie zawierają niektórych treści (przede wszystkim warstwy rzeźby terenu) oraz powstają bez jakiegokolwiek udziału kartografa.

Na dziś arkusze te dostępne są dla województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego oraz opolskiego. Jeśli dotychczasowe tempo publikacji tych danych się utrzyma, cały kraj powinien zostać nimi pokryty jeszcze w I połowie maja.

Jak pobrać mapy?

Arkusze w formacie PDF można pobrać z serwisu Geoportal.gov.pl, wybierając warstwę „1:25 000” w grupie „Dane do pobrania” > „Topografia” > „Wizualizacja kartograficzna BDOT10k”. Następnie po wskazaniu interesującego nas arkusza w oknie mapy, pojawi się możliwość zapisania pliku na naszym dysku.

Nie tylko 1:25 000

Opracowania te stanowią uzupełnienie arkuszy 1:10 000, które GUGiK opublikował dla całego kraju w marcu i kwietniu br. Również one powstają na podstawie automatycznego przetworzenia BDOT10k, a dodatkowo posiadają również warstwę poziomic (bazuje ona na numerycznym modelu terenu z lotniczego skanowania laserowego).

W planach GUGiK jest automatyczne generowanie map także w skali 1:50 000. Prace nad stosownymi narzędziami nie są już jednak realizowane w ramach prac własnych, ale w toku ogłoszonego przez Urząd konkursu. Jak informowaliśmy na początku marca, do udziału w nim dopuszczona została stołeczna firma Globema. Na przedstawienie gotowego rozwiązania ma ona czas do końca maja br.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama