Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-26| GIS, Teledetekcja

Rzeszów prezentuje pierwszą odsłonę mapy koron drzew

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział opracowanie mapy koron drzew dla całego miasta. Już dziś tego typu opracowanie udostępniono dla części stolicy Podkarpacia.


Rzeszów prezentuje pierwszą odsłonę mapy koron drzew

Pod adresem bulwaryrzeszow.obliview.com udostępniono internetową przeglądarkę danych działającą w technologii ObliView tarnowskiej firmy MGGP Aero. Prezentuje ona korony drzew wzdłuż rzeszowskich bulwarów nad Wisłokiem z podziałem na 26 gatunków. Łącznie warstwa składa się z ponad 3,1 tys. obiektów. Po kliknięciu danej sygnatury, wyświetlają się dane atrybutowe, z których dowiemy się np., jaka jest wysokość danego drzewa oraz jego kondycja.

Prezydent Rzeszowa zapowiada, że mapa będzie rozwijana, tak aby docelowo objęła całe miasto. Prace nad nią mają potrwać 2 lata i wiązać się z wykonaniem lotniczego skanowania laserowego oraz zdjęć lotniczych. Na tym jednak nie koniec fotogrametrycznych planów Rzeszowa. Oprócz tego miasto chce też opracować mapę zanieczyszczenia światłem, zdjęcia termalne oraz mapę sieci hydrograficznej. Przetarg na pozyskanie tych danych ma być ogłoszony wiosną br.

Drzewa na internetowych mapach

Przypomnijmy, że pierwszym miastem w Polsce, które pozyskało tego typu mapę drzew dla całego swojego obszaru, jest Warszawa – stolica opublikowała tę bazę w lutym 2020 r. Kosztem 5 mln zł opracowało ją konsorcjum firm MGGP Aero i Definity we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim oraz Uniwersytetem Warszawskim. Ponadto od października ubiegłego roku działa Krajowa Mapa Koron Drzew wykonana przez MGGP Aero na podstawie otwartych danych GUGiK. Choć obejmuje cały kraj, to – w przeciwieństwie do opracowań dla Warszawy czy Rzeszowa – nie prezentuje informacji np. o gatunkach czy kondycji roślin.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS