wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-12| GIS, Teledetekcja, Firma

Lidar pomógł wskazać nowe najwyższe drzewo w kraju

Przy okazji pracy nad Krajową Mapą Koron Drzew pracownikom tarnowskiej firmy MGGP Aero udało się wskazać nowe najwyższe drzewo w Polsce.


Lidar pomógł wskazać nowe najwyższe drzewo w kraju <br />
fot. MGGP Aero
fot. MGGP Aero
Lidar pomógł wskazać nowe najwyższe drzewo w kraju <br />
fot. MGGP Aero
fot. MGGP Aero

Dotychczas za rekordzistę uważano daglezję zieloną (Pseudotsuga menziesii) rosnąca w Nadleśnictwie Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Zgodnie z pomiarami z września 2020 roku osiągnęła ona wysokość 58,20 m.

Doskonałą okazją do weryfikacji tego rekordu w skali całej Polski była opublikowana niedawno przez MGGP Aero Krajowa Mapa Koron Drzew. Przypomnijmy: opracowanie powstało w wyniku przetworzenia dla całej Polski chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego kraju udostępnionej bezpłatnie w ramach ubiegłorocznej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. KMKD zawiera informacje o 3,3 mld obiektach wraz z danymi atrybutowymi, takimi jak właśnie wysokość drzewa. Bazę można bezpłatnie przeglądać na stronie MapaDrzew.com.

W wyniku analizy tej mapy pracownicy MGGP Aero wytypowali rejon Gór Bardzkich jako obszar występowania potencjalnie najwyższego drzewa w kraju. Stwierdzono, że już w 2011 r. (bo z tego czasu pochodzą dane lidarowe) rosły tam drzewa o wysokości ponad 56 metrów.

Ostatecznie rekord musiał być jednak potwierdzony pomiarem terenowym, co przeprowadził zespół pracowników MGGP Aero w składzie: Bartłomiej Król, Marcin Kilańczyk, Karol Krajewski, Agnieszka Ptak, Dominik Kopeć, Jan Jedliński i Dominik Kopeć. Już pierwszy wynik potwierdził rekord – 59,50 metrów. Dla pewności wykonano kolejne dwa pomiary i uśredniono rezultat. Oficjalna wysokość rekordowego drzewa to zatem 59,40 m!

Rekordzista to daglezja zielona w wieku około 120 lat. Jej obwód w pierśnicy to 349 cm, rozpiętość korony wynosi 12 m, a wysokość nasady pnia nad poziomem morza to 343,5 m.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do ~x :) ja jestem geodetą i na pewno nie uczyłem tych algorytmów :) po prostu chciałbym to drzewo zmierzyć z ciekawości. A projekt moim zdaniem przydatny, mam kilka zastosowań.
odpowiedz zgłoś
nie mam co prawda czasu czytać całego artykułu, ale cieszę się, że dobrze spożytkowano pieniądze z moich podatków i wreszcie rozwiązano nurtujący tak wielu problem. Tylko czekać, aż dane z lidaru rozkręcą nowe biznesy i ułatwią życie milionom obywateli. Poprawił mi się humor, czego i Wam życzę
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: nie mam Pan parodiuje trolla internetowego? Prawie sie nabrałem.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: nie mam Z tego co rozumiem to nie zostało to wykonane w ramach żadnego projektu finansowanego ze środków publicznych więc nie wiem o chodzi w tym komentarzu? Coraz więcej trolli.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: nie mam Pan zrozumiał, bo Pan przeczytał. Troll nie zrozumiał, bo nie przeczytał. Przecież napisał.
zgłoś
pomierzmy aby dyskutować o innym pomiarze Lidar się myli, mocny ból i inne utyskiwania. Naprawdę nie przystoi? Każda technologia ma swoje dokładności które nadzoruje człowiek. Tutaj dla całego kraju zrobiono pomiar na danych lidar z ok. 10 lat i wyciągnięto z tego wnioski. Pomiar potwierdzający, to uczciwe podejście do tematu. Jeśli wskażecie mi miejsce ? współrzędne tego drzewa to zrobię pomiar fotogrametryczny, porównam go z lidarem i napiszę coś na temat różnic automatu i manuala dla dostępnych technik pomiarowych w terenie i na danych odwzorowujących rzeczywistość. Fotogrametrycznie pomierzyłem w życiu dziesiątki tysięcy drzew do mapy i inwentaryzacji dendrologicznych więc trochę wiem o czym piszę. Myślę, że pomiar nie zajmie więcej niż pół godziny. Na szybko: przyziemie z NMT z LIDAR, czubek pomiar na zdjęciach, zweryfikowane niezależną technologią i stawiam pieczątkę geodety uprawnionego.
odpowiedz zgłoś
odp: pomierzmy aby dyskutować o innym pomiarze PS. Cały temat dotyczy wykorzystania danych przestrzennych na niespotykaną skalę, gdzie narzędzia analityczne w zakresie big data tworzą atrybutowane przybliżenie rzeczywistości z określoną min. dokładnościowo, jakością. Więc nie ma co się denerwować, tylko korzystać.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: pomierzmy aby dyskutować o innym pomiarze Na 10 obiektów, które w kilka minut w okolicy sprawdziłem 6 się nie zgadzało. Jedno drzewo było potraktowane jako 3, kilku (starych) nie było na mapie. Nie wiem jak uczyliście te algorytmy ale coś nie działa, być może nie uwzględniono specyfiki poszczególnych skanerów, wykonawców prac lub może trzeba zrobić lepszą klasyfikację danych źródłowych ale parametry jakościowe o których nikt tu nie pisze w artykułach nie zakładają pewnie raczej poziomu ufności na poziomie powiedzmy 50%. Korzystanie w Firefoxie jest utrudnione, bo mapa się nie wyświetla. Do czasu poprawy tych mankamentów korzystać raczej nie będę.
zgłoś
Nie ma to jak relax Normalnie od razu mi się polepszyło. Po zastanowieniu, jeżeli sprawdzenie rekordu wymagało pomiaru terenowego to dlaczego nie sprawdzono innych drzew o zbliżonej wysokości. Przecież skoro LIDAR mógł się mylić to należałoby zweryfikować wszystkie drzewa z tzw czołówki stawki. A tytuł artykułu jest mylący. Z tekstu wynika JASNO, że NIE JEST TO NAJWYŻSZE DRZEWO W KRAJU. A to dlatego, że obszarem analizy objęto TYLKO Góry Bardzkie. Zatem najprawdopodobniej jest to najwyższe drzewo w tych górach. Nadmienię, że te góry są w zupełnie innym miejscu niż Beskid Żywiecki, który nie wiadomo czy był analizowany.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Nie ma to jak relax Drzewo z nadl. Ujsoły było też najpierw mierzone na LiDAR, poprzednie ze stoków Klimczoka, koło Szczyrku również. Nikt tak na prawdę nie wie gdzie jest najwyższe drzewo, ale z tych dokładnie zmierzonych, to nowo odnalezione jest najwyższe i będzie trzymać rekord dopóki ktoś nie znajdzie innego
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Nie ma to jak relax Nie wyczytałem, że inne były mierzone, więc dlaczego z tych dokładnie zmierzonych. Ale co prawda to prawda. Rekord to rekord. NAPRAWDĘ.
zgłoś
. Śledząc komentarze do tej mapy, odnoszę wrażenie, że wywołała ona u konkurencji mocny ból niektórych części ciała. Idę o zakład, że wszystko leci z tego samego IP. Może zamiast komentować, sami zróbcie coś lepszego?
 8 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: . [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: . A dlaczego to drogi administratorze usuwasz informacje w tym ich wewnętrzne IP i ścieżki zapisu, które ładuje mi do przeglądarki MGGP ? To może raczej MGGP zabezpieczy swoje serwisy i zmotywuje pana Paracetamola do bardziej cywilizowanych komentarzy ? Coś kogoś zabolało ? ;)
 2 
 4 
zgłoś
, Pewnie mierzyli to niwelatorem, żeby wynik był bardziej wiarygodny :)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: , Ciekawe czy brano pod uwagę np. rozszerzalność termiczną taśmy, jeżeli naprawdę tak mierzono. Taki żarcik na wieczór.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Naprawdę weszli na drzewo żeby je pomierzyć ?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Naprawdę Tak i schodząc rozmierzali ruletką :)
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Naprawdę Patrz na zdjęcie do artykułu.
 1 
zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS