Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-10-12 | GIS, Teledetekcja, Firma

Lidar pomógł wskazać nowe najwyższe drzewo w kraju

Przy okazji pracy nad Krajową Mapą Koron Drzew pracownikom tarnowskiej firmy MGGP Aero udało się wskazać nowe najwyższe drzewo w Polsce.


Ilustracja: Lidar pomógł wskazać nowe najwyższe drzewo w kraju <br />
fot. MGGP Aero
fot. MGGP Aero
Ilustracja: Lidar pomógł wskazać nowe najwyższe drzewo w kraju <br />
fot. MGGP Aero
fot. MGGP Aero

Dotychczas za rekordzistę uważano daglezję zieloną (Pseudotsuga menziesii) rosnąca w Nadleśnictwie Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Zgodnie z pomiarami z września 2020 roku osiągnęła ona wysokość 58,20 m.

Doskonałą okazją do weryfikacji tego rekordu w skali całej Polski była opublikowana niedawno przez MGGP Aero Krajowa Mapa Koron Drzew. Przypomnijmy: opracowanie powstało w wyniku przetworzenia dla całej Polski chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego kraju udostępnionej bezpłatnie w ramach ubiegłorocznej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. KMKD zawiera informacje o 3,3 mld obiektach wraz z danymi atrybutowymi, takimi jak właśnie wysokość drzewa. Bazę można bezpłatnie przeglądać na stronie MapaDrzew.com.

W wyniku analizy tej mapy pracownicy MGGP Aero wytypowali rejon Gór Bardzkich jako obszar występowania potencjalnie najwyższego drzewa w kraju. Stwierdzono, że już w 2011 r. (bo z tego czasu pochodzą dane lidarowe) rosły tam drzewa o wysokości ponad 56 metrów.

Ostatecznie rekord musiał być jednak potwierdzony pomiarem terenowym, co przeprowadził zespół pracowników MGGP Aero w składzie: Bartłomiej Król, Marcin Kilańczyk, Karol Krajewski, Agnieszka Ptak, Dominik Kopeć, Jan Jedliński i Dominik Kopeć. Już pierwszy wynik potwierdził rekord – 59,50 metrów. Dla pewności wykonano kolejne dwa pomiary i uśredniono rezultat. Oficjalna wysokość rekordowego drzewa to zatem 59,40 m!

Rekordzista to daglezja zielona w wieku około 120 lat. Jej obwód w pierśnicy to 349 cm, rozpiętość korony wynosi 12 m, a wysokość nasady pnia nad poziomem morza to 343,5 m.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do ~x :) ja jestem geodetą i na pewno nie uczyłem tych algorytmów :) po prostu chciałbym to drzewo zmierzyć z ciekawości. A projekt moim zdaniem przydatny, mam kilka zastosowań.
  
nie mam co prawda czasu czytać całego artykułu, ale cieszę się, że dobrze spożytkowano pieniądze z moich podatków i wreszcie rozwiązano nurtujący tak wielu problem. Tylko czekać, aż dane z lidaru rozkręcą nowe biznesy i ułatwią życie milionom obywateli. Poprawił mi się humor, czego i Wam życzę
    2 
odp: nie mam Pan parodiuje trolla internetowego? Prawie sie nabrałem.
  
 2 
odp: nie mam Z tego co rozumiem to nie zostało to wykonane w ramach żadnego projektu finansowanego ze środków publicznych więc nie wiem o chodzi w tym komentarzu? Coraz więcej trolli.
  
 3 
odp: odp: nie mam Pan zrozumiał, bo Pan przeczytał. Troll nie zrozumiał, bo nie przeczytał. Przecież napisał.
  
pomierzmy aby dyskutować o innym pomiarze Lidar się myli, mocny ból i inne utyskiwania. Naprawdę nie przystoi? Każda technologia ma swoje dokładności które nadzoruje człowiek. Tutaj dla całego kraju zrobiono pomiar na danych lidar z ok. 10 lat i wyciągnięto z tego wnioski. Pomiar potwierdzający, to uczciwe podejście do tematu. Jeśli wskażecie mi miejsce ? współrzędne tego drzewa to zrobię pomiar fotogrametryczny, porównam go z lidarem i napiszę coś na temat różnic automatu i manuala dla dostępnych technik pomiarowych w terenie i na danych odwzorowujących rzeczywistość. Fotogrametrycznie pomierzyłem w życiu dziesiątki tysięcy drzew do mapy i inwentaryzacji dendrologicznych więc trochę wiem o czym piszę. Myślę, że pomiar nie zajmie więcej niż pół godziny. Na szybko: przyziemie z NMT z LIDAR, czubek pomiar na zdjęciach, zweryfikowane niezależną technologią i stawiam pieczątkę geodety uprawnionego.
  
odp: pomierzmy aby dyskutować o innym pomiarze PS. Cały temat dotyczy wykorzystania danych przestrzennych na niespotykaną skalę, gdzie narzędzia analityczne w zakresie big data tworzą atrybutowane przybliżenie rzeczywistości z określoną min. dokładnościowo, jakością. Więc nie ma co się denerwować, tylko korzystać.
  
 1 
odp: odp: pomierzmy aby dyskutować o innym pomiarze Na 10 obiektów, które w kilka minut w okolicy sprawdziłem 6 się nie zgadzało. Jedno drzewo było potraktowane jako 3, kilku (starych) nie było na mapie. Nie wiem jak uczyliście te algorytmy ale coś nie działa, być może nie uwzględniono specyfiki poszczególnych skanerów, wykonawców prac lub może trzeba zrobić lepszą klasyfikację danych źródłowych ale parametry jakościowe o których nikt tu nie pisze w artykułach nie zakładają pewnie raczej poziomu ufności na poziomie powiedzmy 50%. Korzystanie w Firefoxie jest utrudnione, bo mapa się nie wyświetla. Do czasu poprawy tych mankamentów korzystać raczej nie będę.
  
Nie ma to jak relax Normalnie od razu mi się polepszyło. Po zastanowieniu, jeżeli sprawdzenie rekordu wymagało pomiaru terenowego to dlaczego nie sprawdzono innych drzew o zbliżonej wysokości. Przecież skoro LIDAR mógł się mylić to należałoby zweryfikować wszystkie drzewa z tzw czołówki stawki. A tytuł artykułu jest mylący. Z tekstu wynika JASNO, że NIE JEST TO NAJWYŻSZE DRZEWO W KRAJU. A to dlatego, że obszarem analizy objęto TYLKO Góry Bardzkie. Zatem najprawdopodobniej jest to najwyższe drzewo w tych górach. Nadmienię, że te góry są w zupełnie innym miejscu niż Beskid Żywiecki, który nie wiadomo czy był analizowany.
    2 
 2 
odp: Nie ma to jak relax Drzewo z nadl. Ujsoły było też najpierw mierzone na LiDAR, poprzednie ze stoków Klimczoka, koło Szczyrku również. Nikt tak na prawdę nie wie gdzie jest najwyższe drzewo, ale z tych dokładnie zmierzonych, to nowo odnalezione jest najwyższe i będzie trzymać rekord dopóki ktoś nie znajdzie innego
  
 3 
odp: odp: Nie ma to jak relax Nie wyczytałem, że inne były mierzone, więc dlaczego z tych dokładnie zmierzonych. Ale co prawda to prawda. Rekord to rekord. NAPRAWDĘ.
  
. Śledząc komentarze do tej mapy, odnoszę wrażenie, że wywołała ona u konkurencji mocny ból niektórych części ciała. Idę o zakład, że wszystko leci z tego samego IP. Może zamiast komentować, sami zróbcie coś lepszego?
    8 
 7 
odp: . [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
    2 
 3 
odp: odp: . A dlaczego to drogi administratorze usuwasz informacje w tym ich wewnętrzne IP i ścieżki zapisu, które ładuje mi do przeglądarki MGGP ? To może raczej MGGP zabezpieczy swoje serwisy i zmotywuje pana Paracetamola do bardziej cywilizowanych komentarzy ? Coś kogoś zabolało ? ;)
    2 
 4 
, Pewnie mierzyli to niwelatorem, żeby wynik był bardziej wiarygodny :)
    1 
 2 
odp: , Ciekawe czy brano pod uwagę np. rozszerzalność termiczną taśmy, jeżeli naprawdę tak mierzono. Taki żarcik na wieczór.
    1 
 1 
Naprawdę weszli na drzewo żeby je pomierzyć ?
    1 
 2 
odp: Naprawdę Tak i schodząc rozmierzali ruletką :)
  
 4 
odp: odp: Naprawdę Patrz na zdjęcie do artykułu.
  
 1 



zobacz też:

Krajowa Mapa Koron Drzew już dostępna!

Ile drzew rośnie w twoim mieście? Gdzie rośnie najwyższe drzewo w okolicy i jaka jest jego wysokość? Jaką...

Mapy strat ciepła także dla mieszkańców

Pod adresem termalne.obliview.com udostępniono zdjęcia termalne Gdyni, Rumi, Redy i Wejherowa. Mają one...

Rusza kolejna tura lotniczego skanowania kraju

31 sierpnia GUGiK podpisał dwie umowy na lotnicze skanowanie laserowe (ALS) fragmentów trzech...

Lotniczy skaning pomógł odnaleźć najwyższe drzewo w kraju

Aż 57 metrów wysokości ma daglezja zielona rosnąca w paśmie góry Klimczok. Wysokość...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Urząd Wojewódzki Kielecki rozpoczął działalność pod koniec października 1944 r. w Sandomierzu? Dopiero 22 stycznia 1945 r. został przeniesiony do Kielc?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Daniel Bernoulli (1700-1782)

Daniel  Bernoulli  (1700-1782)
Szwajcarski matematyk i fizyk. Urodził się 8 lutego 1700 roku w Gröningen. W latach 1725-33 był pracownikiem Akademii Nauk w Petersburgu, gdzie kierował katedrą fizjologii, a następnie matematyki. Po powrocie do Szwajcarii (1733 r.) został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1893
Niemiec Albrecht Meydenbauer (1834-1921) jako pierwszy używa terminu fotogrametria.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2