Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-24| GIS, Teledetekcja

Lotniczy skaning pomógł odnaleźć najwyższe drzewo w kraju

Aż 57 metrów wysokości ma daglezja zielona rosnąca w paśmie góry Klimczok. Wysokość drzewa ustalono na podstawie danych z lotniczego skaningu laserowego.


Lotniczy skaning pomógł odnaleźć najwyższe drzewo w kraju <br />
Daglezja z Nadleśnictwa Bielsko mierzy 57 m/fot. Rafał Kozubek
Daglezja z Nadleśnictwa Bielsko mierzy 57 m/fot. Rafał Kozubek

Ta wyjątkowo dorodna daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) rośnie w leśnictwie Biła w Nadleśnictwie Bielsko (RDLP w Katowicach). Daglezja rośnie w otoczeniu niewiele niższych od siebie drzew, dlatego nie wybija się wyraźnie ponad korony, przez co nie została wcześniej zauważona. Niemal każde drzewo w jej sąsiedztwie przekracza 45 m wysokości, a przynajmniej cztery mieszczą się w przedziale 53-55 m.

Ten wysoki okaz daglezji został namierzony przez Rafała Kozubka, leśnika z Nadleśnictwa Bielsko (RDLP w Katowicach). Wykorzystał on dane z lotniczego skaningu laserowego z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Następnie sprawdził je w terenie przy pomocy dalmierza laserowego, uzyskując wynik 56,5 m.

Aby uzyskać całkowitą pewność co do wysokości drzewa, wynik został zweryfikowany przez Piotra Gacha, autora strony www.mojedrzewa.pl. Ten pasjonat drzew wysokość tego okazu określił na 57 m.

Pomiarów dokonał przy pomocy dalmierza z dwóch różnych miejsc, czyli ze stoku, na którym rośnie rekordowe drzewo, oraz z przeciwległego stoku. Wynik 57 m to „ostrożna średnia" z wykonanych kilkudziesięciu pomiarów, z których około 90 proc. mieściło się w pomiędzy 56,5 – 58 m. wysokości.

Wiek okazałej daglezji szacuje się na 115 lat, wykazuje ona dużą żywotność i potencjał do tego, aby w przyszłości pokonywać kolejne rekordy.

Wszystko wskazuje na to, że daglezja wyprzedza dotychczasowych rekordzistów, czyli dwa świerki z Białowieskiego Parku Narodowego oraz z rezerwatu przyrody Śrubita w Beskidzie Żywieckim o 5,5m!

Źródło: Lasy Państwowe


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS