Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-02-05| GIS, Teledetekcja

LiDAR pomógł odkryć megalopolis Majów

Dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu (ALS) w Gwatemali odkryto nieznaną wcześniej sieć osadniczą Majów. Chmura punktów pozwoliła zidentyfikować aż 60 tys. obiektów, rzucając nowe światło na tę cywilizację.


LiDAR pomógł odkryć megalopolis Majów <br />
Fragment ruin miasta Tikal w Gwatemali (Aquaimages/Wikipedia)
Fragment ruin miasta Tikal w Gwatemali (Aquaimages/Wikipedia)

Lotniczym skanowaniem laserowym (ALS) objęto 2100 km kw. terenów położonych w regionie Peten przy granicy z Meksykiem. Dzięki możliwości usunięcia z chmury punktów warstwy roślinności badaczom udało się stwierdzić, że w badanym regionie jest znacznie więcej śladów kultury Majów, niż dotychczas sądzono. Łącznie udało się zidentyfikować 60 tys. obiektów wzniesionych przez człowieka. To m.in. piramidy, świątynie, place, a także kanały, tarasy rolnicze, kamieniołomy czy drogi.

Cytowany przez portal „National Geographic” archeolog Francisco Estrada-Belli z Tulane University podkreśla, że odkrycie rzuca nowe światło na cywilizację Majów. Dotychczas sądzono bowiem, że w szczycie rozwoju mogła ona liczyć około 5 mln osób, teraz można szacować ich liczbę nawet na 10-15 mln. Oznacza to, że cywilizacja ta była znacznie potężniejsza, niż wcześniej uważano.

Nie wykluczone, że to dopiero początek laserowych odkryć w tym regionie. Pomiary prowadzone w ramach projektu PACUNAM odcelowo mają bowiem objąć nawet 14 tys. km kw.

– LiDAR rewolucjonizuje archeologię, tak jak teleskop Hubble’a zrewolucjonizował astronomię. Będziemy potrzebowali 100 lat, by przekopać się przez te dane i zrozumieć, co na nich widać – przyznaje Francisco Estrada-Belli.

Szerzej odkrycie to będzie zaprezentowane w filmie „Majowie z powietrza”, który ma zostać wyemitowany na polskim kanale National Geographic 25 lutego.

Zaginione miasto Majów na danych LiDARfot. Ithaca College

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS