Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-12-01| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Lotniczy skaning pomógł odkryć smolarnię

Zabytkową smolarnię, czyli miejsce służące do pozyskiwania dziegciu, mazi oraz terpentyny, odkryto w lasach Podkarpacia.


Lotniczy skaning pomógł odkryć smolarnię

Ten zabytkowy obiekt odsłonięto w leśnictwie Futory (Nadleśnictwo Oleszyce). Prace na terenie tamtejszych lasów były prowadzone w ramach projektu „Inwentaryzacji dziedzictwa kulturowego” koordynowanego przez dr hab. Rafała Zapłatę z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Naukowcy wspólnie z leśnikami, aby odkryć to niezwykłe miejsce, sprawdzili kilkadziesiąt obiektów, mogących stanowić bezcenną wartość historyczną. Wcześniej archeolodzy zbadali powierzchnię terenu przy użyciu lotniczego skanowania laserowego.

Jak tłumaczy dr Renata Zych, maziarnie służyły głównie do wytapiania mazi, dziegciu i terpentyny. Były budowane już w I-IV wieku naszej ery, a rozpowszechniły się w czasach nowożytnych wraz z rozwojem metalurgii.

Mielerze najczęściej stawiano w lesie lub w jego pobliżu z bliskim dostępem do wody. Przy budowie obiektu najważniejszym zadaniem było odpowiednie wydrążenie okrągłego otworu o średnicy trzech i głębokości dwóch metrów. Otwór zapełniany był drewnem, z którego tworzono dranicę o wysokości 1,5 m. Całość zasypywana była ziemią i uszczelniana gliną lub słomą, by doprowadzić do odpowiedniej temperatury (ok. 700°C).

Po kilkunastu godzinach węglarze pozyskiwali odpowiednio: terpentynę, dziegć, a na końcu smołę. Substancje te były wykorzystywane między innymi jako smar czy uszczelniacz.

Co ciekawe, to nie jest pierwszy tego typu obiekt odkryty na terenie Nadleśnictwa Oleszyce. Do tej pory w tamtejszych lasach odkryto jeszcze dwa inne mielerze.

Źródło: Lasy Państwowe


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama