Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-08-07| Teledetekcja

Skaning laserowy pomoże znaleźć granicę rzymskiej Dacji

W ostatni piątek lipca na zlecenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu tarnowska firma MGGP Aero wykonała lotnicze skanowanie laserowe okolic miejscowości Bologa w Rumunii. Są to tereny objęte badaniami archeologicznymi.


Skaning laserowy pomoże znaleźć granicę rzymskiej Dacji <br />
fot. MGGP Aero
fot. MGGP Aero

Dla powierzchni około 50 km2 skanerem full-waveform pozyskano chmurę punktów o gęstości 4 pkt/m2, dokładności wysokościowej 0,15 m i 30-procentowym pokryciu poprzecznym. Od początku sierpnia trwają na tym obszarze prace wykopaliskowe prowadzone przez Instytut Archeologii UMK w Toruniu we współpracy z Narodowym Muzeum Historii Transylwanii w Kluż-Napoce w Rumunii. W drugiej połowie sierpnia wspólnie z firmą Leica Geosystems rozpocznie się skanowanie naziemne wybranych zidentyfikowanych stanowisk archeologicznych.

Celem prowadzonych w Rumunii badań jest rozpoznanie charakteru rzymskiego osadnictwa w rejonie Resculum. Na tym obszarze stacjonowały rzymskie oddziały wojsk pomocniczych, których jednym z zadań była obserwacja z położonych w górach wież strażniczych terenów przygranicznych.

Północno-zachodnia granica rzymskiej prowincji Dacji, należy do najmniej przebadanych i rozpoznanych odcinków rzymskiego limesu. Terenowe badania archeologiczne wskazują na bardzo dobry stan zachowania starożytnych konstrukcji oraz ich znaczną rozległość. Produkty lotniczego skaningu laserowego mają pomóc w prospekcji archeologicznej przebiegu tej granicy, przede wszystkim poprzez identyfikację pozostałości wałów ziemnych, fos, wież sygnalizacyjnych oraz innych fortyfikacji związanych z zabezpieczeniem granicy.

Realizowany przez naukowców z Torunia pod kierunkiem dr. Jacka Rakoczego z Wydziału Nauk Historycznych trzyletni projekt badawczy pt. „Rzymski fort Resculum. Funkcja, znaczenie i chronologia rzymskiego osadnictwa na południowo-zachodnim odcinku limesu Dacji Porolissensis” uzyskała dofinansowanie w ramach programu OPUS Narodowego Centrum Nauki.

Mieczysław Kunz, Jacek Rakoczy, Tomasz Górzyński (UMK w Toruniu)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS