Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-07-08| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Po raz kolejny nie dotrą do Bari

Już w sierpniu studenci z Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” działającego przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie wyruszą na XVI Wyprawę Bari. Tym razem odwiedzą Pafos na Cyprze.


Po raz kolejny nie dotrą do Bari <br />
Fot. Wikipedia/Nikodem Nijaki
Fot. Wikipedia/Nikodem Nijaki

Pierwsza zagraniczna wyprawa członków KNG Dahlta odbyła się w 1974 roku, a jej celem – początkowo – miało być włoskie miasto Bari. W międzyczasie Departament Kultury Materialnej UNESCO w Paryżu zaproponował zmianę Bari na Fez w Maroku i ostatecznie tam udała się pierwsza historyczna ekspedycja Dahlty poza granicami Polski. Z uwagi na stopień zaawansowania prac organizacyjnych nazwa Bari pozostała i towarzyszyła wyprawom młodych geodetów z AGH przez kolejne lata, choć żadna z nich na razie do tego miasta nie dotarła.

Do tej pory zorganizowano wyprawy m.in. do Syrii, Iraku, Libii, Hiszpanii czy Portugalii. Wszystkie wyjazdy związane były z inwentaryzacją zabytkowych obiektów, z których zdecydowana większość znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Cel tegorocznej wyprawy wpisuje się w historię wcześniejszych dokonań. KNG Dahlta podjęło współpracę z krakowskimi archeologami z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracującymi pod kierunkiem prof. Ewdoksi Papuci-Władyki w mieście Pafos na Cyprze. Inwentaryzacja starożytnych zabytków zachowanych w mieście widniejącym na liście UNESCO będzie możliwa dzięki wsparciu Paphos Agora Project i pozwoleniu Departamentu Starożytności na Cyprze.


Spośród imponującego bogactwa archeologicznego znajdującego się w Pafos, a dokładnie w Parku Archeologicznym Kato Pafos, członkom Dahlty udało się do tej pory uzyskać pozwolenie na pracę na stanowiskach badanych przez polskich archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studenci skupią się głównie na agorze oraz budynkach publicznych (odeonie – budowli przeznaczonej na występy muzyczne i teatralne, Asklepiejonie – świątyni Asklepiosa). Obok założeń architektonicznych celem prac będzie także inwentaryzacja naczyń ceramicznych wydobytych podczas badań krakowskiej ekspedycji.

Wyprawa na Cypr jest dla studentów nie lada wyzwaniem, nie tylko z uwagi na turystyczny charakter badanych miejsc i przypadający na czas prac okres wakacyjny, ale także z uwagi na ogrom czekających zdań, ciężkie warunki terenowe i atmosferyczne oraz wąskie i głębokie wykopy. W efekcie członkowie Dahlty chcąc być odpowiednio przygotowani do pierwszej takiej wyprawy na swojej naukowej ścieżce, planują zorganizować transport jak największej liczby narzędzi pomiarowych, aby już na miejscu wybrać najlepsze metody – adekwatne do poszczególnych obiektów.


Podstawową metodą pomiaru w Pafos będzie niewątpliwie skaning laserowy. Skaner może być używany w nocy, co ułatwi pracę studentom w mieście tętniącym życiem za dnia. Pozyskane za jego pomocą chmury punktów pozwolą na stworzenie modeli 3D, wizualizacji czy przekrojów. Równie często stosowana będzie metoda fotogrametryczna. Studenci będą używać skalibrowanych aparatów, a także Zautomatyzowanej Platformy Fotogrametrycznej FocusSphere, która jest najlepszym z dostępnych narzędzi do inwentaryzacji obiektów małogabarytowych, zwłaszcza bardzo starych i kruchych jak zabytkowa ceramika, którą krakowscy archeolodzy wydobywają podczas wykopalisk na wspomnianej agorze.
Członkowie KNG stworzą specjalistyczną dokumentację archeologiczną m.in. naczyń ceramicznych (zastawy stołowej, lampek oliwnych, amfor czy naczyń kuchennych). Warto dodać, że konstruktorem FocusSphere jest jeden z członków tegorocznej wyprawy Witold Niewiem.

Ponadto studenci chcą za pomocą kamer sferycznych wykonać wirtualną wycieczkę po szlakach turystycznych Parku Kato Pafos. Jak sami przyznają, Bari 2017 będzie dla nich pewnego rodzaju poligonem badawczym, na którym przetestują zastosowanie zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych, nietypowych rozwiązań pomiarowych w pracach wspomagających badania archeologiczne. Dlatego w planach jest również nalot fotogrametryczny bezzałogowym statkiem latającym.

W programie XVI wyprawy Bari jest nie tylko praca, ale także zdobywanie nowej wiedzy. Uczestnicy odwiedzą lokalne instytucje naukowe – m.in. oddział Cypryjskiego Uniwersytetu Technologicznego w Limassol. Ponieważ wyprawa odbędzie się w okresie wakacyjnym, w programie nie zabraknie zwiedzania, obcowania z lokalną kulturą i długo oczekiwanego wypoczynku.

Więcej informacji na temat wyprawy można znaleźć na stronach wyprawabari.agh.edu.pl oraz www.facebook.com/WyprawyBARI

Iga Pępek, KNG Dahlta


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS