Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-10-04| Geodezja, Edukacja

Cypryjska Wyprawa Bari

Po 4 latach przerwy podczas szesnastej już Wyprawy Bari czÅ‚onkowie KoÅ‚a Naukowego Geodetów „Dahlta” odwiedzili wpisane na ListÄ™ Å›wiatowego dziedzictwa UNESCO cypryjskie Pafos, które w tym roku cieszy siÄ™ tytuÅ‚em Europejskiej Stolicy Kultury. Tegoroczny wyjazd skupiony byÅ‚ na Parku Archeologicznym Kato Pafos. DziÄ™ki współpracy z archeologami z Uniwersytetu JagielloÅ„skiego w Krakowie studenci z AGH mogli nie tylko pomóc im w ich pracach, ale również zwiedzić wszystkie zakÄ…tki parku.


Cypryjska Wyprawa Bari

Park Archeologiczny Kato Pafos na Liście światowej dziedzictwa UNESCO znajduje się od 1980 roku. Prace wykopaliskowe prowadzą tam głównie Polacy z krakowskiej oraz warszawskiej ekspedycji. Ponadto w badania zaangażowani są Cypryjczycy, Włosi, Francuzi oraz Australijczycy. Dzięki ich odkryciom można cieszyć oko średniowiecznymi i antycznymi zabytkami.
GłównÄ… atrakcjÄ™ stanowiÄ… zjawiskowe mozaiki znajdujÄ…ce siÄ™ w dawnych rzymskich willach. UkazujÄ… one sceny z greckiej mitologii, bogów (m.in. Dionizosa i Apolla), a także greckich bohaterów – Herkulesa, Tezeusza walczÄ…cego z minotaurem, Achillesa i Orfeusza. W centrum starożytnego miasta można podziwiać ruiny rzymskiej agory oraz znajdujÄ…cego siÄ™ w pobliżu odeonu, na którym wystawiano sztuki muzyczne. Nad wszystkim góruje majestatyczna biaÅ‚a latarnia morska. Budowla ta zostaÅ‚a wzniesiona w XIX wieku na szczycie antycznego akropolu. Ze wzgórza rozpoÅ›ciera siÄ™ malowniczy widok na caÅ‚y Park, w tym północno-zachodniÄ… zatokÄ™, gdzie krakowscy archeolodzy poszukujÄ… drugiego portu miasta. Na terenie Parku znajdujÄ… siÄ™ również ruiny frankijskiego zamku zwanego Saranda Kolones i wiele innych zabytków.



Zakres prac ustaliliśmy po konsultacjach ze stacjonującymi na miejscu archeologami. Naszym głównym zadaniem było wykonanie skaningu laserowego głębokiej fosy, która może być pozostałością po starożytnym porcie. Do tego celu wykorzystaliśmy skaner Z+F Imager 5010C. Za jego pomocą pozyskaliśmy również chmury punktów w kamiennych jaskiniach i tunelach.
Dodatkową pracą było przeprowadzenie kompleksowej inwentaryzacji odeonu polegającej na pomiarach skaningowych. Oprócz nich postanowiliśmy również wykonać serię fotogrametrycznych zdjęć naziemnych oraz lotniczych, które posłużą do wygenerowania modelu 3D.
W celu utworzenia ortofotomapy i numerycznego modelu terenu część Parku objęliśmy nalotem z drona. Fotopunkty pomierzyliśmy odbiornikami GNSS GeoMax Zenith25 Pro oraz SpectraPrecision SP60. Drugi z tych instrumentów posiada wbudowany moduł RTX, który znacznie ułatwił nam pracę, a także zachęcił do przeprowadzenia badań nad osiąganymi przez niego realnymi dokładnościami (pionową oraz poziomą). Umożliwił on również pomiar punktów niezbędnych do wykonania wirtualnej wycieczki po Parku. Dzięki kamerom sferycznym Theta SC udostępnionym nam przez firmę Ricoh uwieczniliśmy większą część szlaków turystycznych oraz wykopalisk.



Kruche obiekty maÅ‚ogabarytowe – takie jak starożytne ceramiczne naczynia oraz lampki oliwne –zinwentaryzowaliÅ›my za pomocÄ… Zautomatyzowanej Platformy Fotogrametrycznej FocusSphere. ZostaÅ‚a ona zbudowana w ramach projektu naszego koÅ‚a, którego kierownikiem byÅ‚ jeden z uczestników wyprawy Witold Niewiem. UrzÄ…dzenie to skÅ‚ada siÄ™ z obrotowego blatu (ruch możliwy jest dziÄ™ki wbudowanemu silnikowi) oraz wysiÄ™gnika z zamontowanym aparatem. FocusSphere umożliwia regularne pokrycie obiektu zdjÄ™ciami. Cięższe zabytki, takie jak detale architektoniczne, zostaÅ‚y sfotografowane w terenie przy użyciu statywu.

Wszystkie pomiary zostały zrealizowane w trakcie dwóch tygodni naszego pobytu na Cyprze. Zebraliśmy kilkaset gigabajtów danych, które zamierzamy regularnie i stopniowo opracowywać i prezentować archeologom z Paphos Agora Project.



Serdecznie dziękujemy za wsparcie uczelni i sponsorów, bez których nasza Wyprawa nie doszłaby do skutku. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do pani profesor Ewdoksii Papuci-Władyki, która jako kierownik projektu oraz Zakładu Archeologii Klasycznej UJ zapewniła nam wsparcie naukowe i techniczne oraz była główną koordynatorką współpracy między Akademią Górniczo-Hutniczą a Uniwersytetem Jagiellońskim. Więcej na wyprawabari.agh.edu.pl

Anna Poproch (KNG Dahlta)


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS