Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-10-04| Geodezja, Edukacja

Cypryjska Wyprawa Bari

Po 4 latach przerwy podczas szesnastej już Wyprawy Bari członkowie Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” odwiedzili wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO cypryjskie Pafos, które w tym roku cieszy się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. Tegoroczny wyjazd skupiony był na Parku Archeologicznym Kato Pafos. Dzięki współpracy z archeologami z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie studenci z AGH mogli nie tylko pomóc im w ich pracach, ale również zwiedzić wszystkie zakątki parku.


Cypryjska Wyprawa Bari

Park Archeologiczny Kato Pafos na Liście światowej dziedzictwa UNESCO znajduje się od 1980 roku. Prace wykopaliskowe prowadzą tam głównie Polacy z krakowskiej oraz warszawskiej ekspedycji. Ponadto w badania zaangażowani są Cypryjczycy, Włosi, Francuzi oraz Australijczycy. Dzięki ich odkryciom można cieszyć oko średniowiecznymi i antycznymi zabytkami.
Główną atrakcję stanowią zjawiskowe mozaiki znajdujące się w dawnych rzymskich willach. Ukazują one sceny z greckiej mitologii, bogów (m.in. Dionizosa i Apolla), a także greckich bohaterów – Herkulesa, Tezeusza walczącego z minotaurem, Achillesa i Orfeusza. W centrum starożytnego miasta można podziwiać ruiny rzymskiej agory oraz znajdującego się w pobliżu odeonu, na którym wystawiano sztuki muzyczne. Nad wszystkim góruje majestatyczna biała latarnia morska. Budowla ta została wzniesiona w XIX wieku na szczycie antycznego akropolu. Ze wzgórza rozpościera się malowniczy widok na cały Park, w tym północno-zachodnią zatokę, gdzie krakowscy archeolodzy poszukują drugiego portu miasta. Na terenie Parku znajdują się również ruiny frankijskiego zamku zwanego Saranda Kolones i wiele innych zabytków.Zakres prac ustaliliśmy po konsultacjach ze stacjonującymi na miejscu archeologami. Naszym głównym zadaniem było wykonanie skaningu laserowego głębokiej fosy, która może być pozostałością po starożytnym porcie. Do tego celu wykorzystaliśmy skaner Z+F Imager 5010C. Za jego pomocą pozyskaliśmy również chmury punktów w kamiennych jaskiniach i tunelach.
Dodatkową pracą było przeprowadzenie kompleksowej inwentaryzacji odeonu polegającej na pomiarach skaningowych. Oprócz nich postanowiliśmy również wykonać serię fotogrametrycznych zdjęć naziemnych oraz lotniczych, które posłużą do wygenerowania modelu 3D.
W celu utworzenia ortofotomapy i numerycznego modelu terenu część Parku objęliśmy nalotem z drona. Fotopunkty pomierzyliśmy odbiornikami GNSS GeoMax Zenith25 Pro oraz SpectraPrecision SP60. Drugi z tych instrumentów posiada wbudowany moduł RTX, który znacznie ułatwił nam pracę, a także zachęcił do przeprowadzenia badań nad osiąganymi przez niego realnymi dokładnościami (pionową oraz poziomą). Umożliwił on również pomiar punktów niezbędnych do wykonania wirtualnej wycieczki po Parku. Dzięki kamerom sferycznym Theta SC udostępnionym nam przez firmę Ricoh uwieczniliśmy większą część szlaków turystycznych oraz wykopalisk.Kruche obiekty małogabarytowe – takie jak starożytne ceramiczne naczynia oraz lampki oliwne –zinwentaryzowaliśmy za pomocą Zautomatyzowanej Platformy Fotogrametrycznej FocusSphere. Została ona zbudowana w ramach projektu naszego koła, którego kierownikiem był jeden z uczestników wyprawy Witold Niewiem. Urządzenie to składa się z obrotowego blatu (ruch możliwy jest dzięki wbudowanemu silnikowi) oraz wysięgnika z zamontowanym aparatem. FocusSphere umożliwia regularne pokrycie obiektu zdjęciami. Cięższe zabytki, takie jak detale architektoniczne, zostały sfotografowane w terenie przy użyciu statywu.

Wszystkie pomiary zostały zrealizowane w trakcie dwóch tygodni naszego pobytu na Cyprze. Zebraliśmy kilkaset gigabajtów danych, które zamierzamy regularnie i stopniowo opracowywać i prezentować archeologom z Paphos Agora Project.Serdecznie dziękujemy za wsparcie uczelni i sponsorów, bez których nasza Wyprawa nie doszłaby do skutku. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do pani profesor Ewdoksii Papuci-Władyki, która jako kierownik projektu oraz Zakładu Archeologii Klasycznej UJ zapewniła nam wsparcie naukowe i techniczne oraz była główną koordynatorką współpracy między Akademią Górniczo-Hutniczą a Uniwersytetem Jagiellońskim. Więcej na wyprawabari.agh.edu.pl

Anna Poproch (KNG Dahlta)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS