Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-17| GIS, Teledetekcja

Mapy strat ciepła także dla mieszkańców

Pod adresem termalne.obliview.com udostępniono zdjęcia termalne Gdyni, Rumi, Redy i Wejherowa. Mają one pomóc w lokalizowaniu strat ciepła w publicznych i prywatnych budynkach oraz sieci ciepłowniczej.


Mapy strat ciepła także dla mieszkańców
Mapy strat ciepła także dla mieszkańców

Dane widoczne w serwisie zostały pozyskane przez firmę MGGP Aero na początku marca br. Naloty realizowano przez 3 dni w godzinach nocnych. W ich wyniku wykonano łącznie kilkanaście tysięcy zdjęć w rozdzielczości 25 cm. W portalu możemy je przeglądać razem z tradycyjną ortofotomapą tych miast, a także danymi ewidencji gruntów i budynków. Fragmenty opracowania eksperymentalnie udostępniono również w trzech wymiarach. Podobnie jak w innych serwisach działających w technologii ObliVIEW firmy MGGP Aero, do dyspozycji użytkowników oddano narzędzia np. do wykonywania pomiarów, importu własnych danych czy dodawania usług WMS.

Co ważne, oprócz samej mapy na portalu opublikowano też film, w którym wyjaśniono, w jaki sposób prawidłowo interpretować to opracowanie oraz z czym związane mogą być cieplejsze fragmenty miasta.

Pozyskanie zdjęć termalnych jest wspólnym przedsięwzięciem urzędów wspomnianych czterech miast, a także Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (OPEC) oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczo-Komunalnego „Koksik”. Dane posłużą do lokalizowania strat ciepła zarówno na sieciach ciepłowniczych, jak i w budynkach. Prace są realizowane w ramach projektu „Zielony Ład”, którego celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

– Identyfikacja miejsc ewentualnych wycieków i strat ciepła na sieci ciepłowniczej pozwoli nam precyzyjniej planować modernizacje i remonty, a tym samym minimalizować negatywny wpływ na środowisko – mówi Janusz Różalski, prezes zarządu OPEC.

– Określenie miejsc strat ciepła w budynkach pozwoli nam na wytyczenie priorytetów przyszłych termomodernizacji i dociepleń. Te zaplanowane działania nie tylko wpłyną na obniżenie śladu węglowego miasta, ale również na obniżenie kosztów ogrzewania. Gdynia już od 20 lat udziela mieszkańcom dotacji na likwidację pieców węglowych. Wspieramy inwestycje gdynian w odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczną, a udział w tym projekcie jest kolejnym, ważnym krokiem na rzecz walki z niską emisją – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS