Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-05| GIS, Teledetekcja

Krajowa Mapa Koron Drzew już dostępna!

Ile drzew rośnie w twoim mieście? Gdzie rośnie najwyższe drzewo w okolicy i jaka jest jego wysokość? Jaką powierzchnię zajmują korony drzew na twojej działce? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na Krajowej Mapie Koron Drzew, która została oficjalnie uruchomiona dziś (5 października) przez firmę MGGP Aero z Tarnowa. Serwis dostępny jest pod adresem Mapadrzew.com.


Krajowa Mapa Koron Drzew już dostępna!
Krajowa Mapa Koron Drzew już dostępna!
Krajowa Mapa Koron Drzew już dostępna!
Krajowa Mapa Koron Drzew już dostępna!

Krajowa Mapa Koron Drzew powstała w wyniku pracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów oraz potencjału technologicznego firmy MGGP Aero. Jest odpowiedzią na współczesne potrzeby związane z zarządzaniem zielenią wysoką.

Myślą przyświecającą autorom przy tworzeniu tego pionierskiego rozwiązania było udostępnienie podstawowych informacji o drzewach w Polsce w sposób przystępny i niewymagający specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dzięki temu Krajowa Mapa Koron Drzew może być wykorzystywana zarówno przez hobbystów, jak i profesjonalistów np. w ramach wsparcia procesów adaptacji Polski do zmian klimatu.

Jak powstała mapa?

Krajowa Mapa Koron Drzew zawiera wynik inwentaryzacji drzew rosnących na terytorium całej Polski. Prezentuje korony drzew, których wysokość jest wyższa niż 4 metry, a powierzchnia ich koron przekracza 9 metrów kwadratowych.

Pozyskanie informacji o drzewach dla całego kraju było możliwe dzięki zastosowaniu metod teledetekcyjnych, co oznacza, że inwentaryzacja została wykonana zdalnie, bez konieczności wykonywania pomiaru bezpośrednio w terenie. Źródłem informacji o drzewach były w tym przypadku dane z lotniczego skanowania laserowego (ALS). Inwentaryzacja wszystkich drzew w Polsce wymagała wykonania ponad 1 523 995 mln pomiarów laserem. Z powietrza zinwentaryzowano ponad 3,3 mld koron drzew o łącznej powierzchni 9 669 476,2 ha, co stanowi 30,92% powierzchni kraju. W produkcie Krajowa Mapa Koron Drzew każde drzewo posiada przypisaną informację o współrzędnych położenia wierzchołka korony, jej powierzchni i objętości oraz wysokości drzewa.

Pozyskana i zaprezentowana w serwisie informacja niesie niebywałą wartość dla wszystkich użytkowników, ale będzie przydatna w szczególności dla zarządców zieleni jednostek samorządowych, zarządców infrastruktury oraz służb ochrony przyrody.

Produkt został opracowany na podstawie danych pozyskanych metodą lotniczego skanowania laserowego będących w zasobach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, które 31 lipca 2020 roku, za przykładem innych europejskich państw, zostały uwolnione i przekazane nieodpłatnie społeczeństwu. Do opracowania produktu zastosowano metody uczenia maszynowego (machine learning), które firma MGGP Aero rozwijała w dziale badawczo-rozwojowym, m.in. w ramach projektu HabitARS pn. „Innowacyjne podejście wspierające monitoring nieleśnych siedlisk przyrodniczych Natura 2000 z wykorzystaniem metod teledetekcyjnych” w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” BIOSTRATEG finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

O serwisie MapaDrzew.com

Krajowa Mapa Koron Drzew jest dostępna w otwartym serwisie mapowym MapaDrzew.com zbudowanym na silniku aplikacji internetowej ObliView, także opracowanym przez zespół MGGP Aero.

Serwis umożliwia bezpłatny dostęp do Krajowej Mapy Koron Drzew w środowisku aplikacji webowej. Pozwala także na zakup tego produktu dla wybranego obszaru. Dzięki temu użytkownik może pobrać dane i analizować informacje zawarte w produkcie samodzielnie, we własnym środowisku GIS.

Serwis posiada rozbudowaną funkcjonalność i prezentuje drzewa na tle zdjęć lotniczych lub danych OpenStreetMap. Z zastosowaniem specjalnej metody prezentacji kartograficznej dostarcza informacje o powierzchni koron drzew i ich wysokości. Możliwe jest przeglądanie danych bez ograniczeń na obszarze całej Polski w różnych skalach, od widoku pojedynczego drzewa, po widok zagregowanego zasięgu ich występowania, np. przestrzeni wybranego miasta. Udostępnione narzędzia analiz geoprzestrzennych pozwalają użytkownikowi policzyć drzewa rosnące w zdefiniowanej powierzchni, np. w wybranej odległości od budynku, oraz sprawdzić wysokość i powierzchnię pojedynczej korony drzewa.

Innowacyjne produkty w ofercie MGGP Aero

Krajowa Mapa Koron Drzew to nie tylko źródło informacji i wiedzy o drzewach w Polsce. To również prezentacja nowych możliwości i kierunków rozwoju analiz teledetekcyjnych i geoinformatycznych na rynku kompleksowych usług inwentaryzacji środowiska przyrodniczego.

Więcej o tej innowacyjnej perspektywie można przeczytać bezpośrednio na MapaDrzew.com. Znajdziemy tam prezentację innych produktów oferowanych przez MGGP Aero w ramach tzw. Lokalnej Mapy Drzew, które skierowane są do zarządców zieleni w polskich oraz europejskich miastach. Produkty te oprócz podstawowych informacji o drzewach dostarczają także szczegółową informację o gatunkach, kondycji zdrowotnej drzewa oraz lokalizacji pnia. Po raz pierwszy dzięki zastosowaniu teledetekcji można zinwentaryzować drzewa na zamówienie klienta dla całego miasta.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Źródło: MGGP Aero


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS