wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-05| GIS, Teledetekcja

Krajowa Mapa Koron Drzew już dostępna!

Ile drzew rośnie w twoim mieście? Gdzie rośnie najwyższe drzewo w okolicy i jaka jest jego wysokość? Jaką powierzchnię zajmują korony drzew na twojej działce? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na Krajowej Mapie Koron Drzew, która została oficjalnie uruchomiona dziś (5 października) przez firmę MGGP Aero z Tarnowa. Serwis dostępny jest pod adresem Mapadrzew.com.


Krajowa Mapa Koron Drzew już dostępna!
Krajowa Mapa Koron Drzew już dostępna!
Krajowa Mapa Koron Drzew już dostępna!
Krajowa Mapa Koron Drzew już dostępna!

Krajowa Mapa Koron Drzew powstała w wyniku pracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów oraz potencjału technologicznego firmy MGGP Aero. Jest odpowiedzią na współczesne potrzeby związane z zarządzaniem zielenią wysoką.

Myślą przyświecającą autorom przy tworzeniu tego pionierskiego rozwiązania było udostępnienie podstawowych informacji o drzewach w Polsce w sposób przystępny i niewymagający specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dzięki temu Krajowa Mapa Koron Drzew może być wykorzystywana zarówno przez hobbystów, jak i profesjonalistów np. w ramach wsparcia procesów adaptacji Polski do zmian klimatu.

Jak powstała mapa?

Krajowa Mapa Koron Drzew zawiera wynik inwentaryzacji drzew rosnących na terytorium całej Polski. Prezentuje korony drzew, których wysokość jest wyższa niż 4 metry, a powierzchnia ich koron przekracza 9 metrów kwadratowych.

Pozyskanie informacji o drzewach dla całego kraju było możliwe dzięki zastosowaniu metod teledetekcyjnych, co oznacza, że inwentaryzacja została wykonana zdalnie, bez konieczności wykonywania pomiaru bezpośrednio w terenie. Źródłem informacji o drzewach były w tym przypadku dane z lotniczego skanowania laserowego (ALS). Inwentaryzacja wszystkich drzew w Polsce wymagała wykonania ponad 1 523 995 mln pomiarów laserem. Z powietrza zinwentaryzowano ponad 3,3 mld koron drzew o łącznej powierzchni 9 669 476,2 ha, co stanowi 30,92% powierzchni kraju. W produkcie Krajowa Mapa Koron Drzew każde drzewo posiada przypisaną informację o współrzędnych położenia wierzchołka korony, jej powierzchni i objętości oraz wysokości drzewa.

Pozyskana i zaprezentowana w serwisie informacja niesie niebywałą wartość dla wszystkich użytkowników, ale będzie przydatna w szczególności dla zarządców zieleni jednostek samorządowych, zarządców infrastruktury oraz służb ochrony przyrody.

Produkt został opracowany na podstawie danych pozyskanych metodą lotniczego skanowania laserowego będących w zasobach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, które 31 lipca 2020 roku, za przykładem innych europejskich państw, zostały uwolnione i przekazane nieodpłatnie społeczeństwu. Do opracowania produktu zastosowano metody uczenia maszynowego (machine learning), które firma MGGP Aero rozwijała w dziale badawczo-rozwojowym, m.in. w ramach projektu HabitARS pn. „Innowacyjne podejście wspierające monitoring nieleśnych siedlisk przyrodniczych Natura 2000 z wykorzystaniem metod teledetekcyjnych” w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” BIOSTRATEG finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

O serwisie MapaDrzew.com

Krajowa Mapa Koron Drzew jest dostępna w otwartym serwisie mapowym MapaDrzew.com zbudowanym na silniku aplikacji internetowej ObliView, także opracowanym przez zespół MGGP Aero.

Serwis umożliwia bezpłatny dostęp do Krajowej Mapy Koron Drzew w środowisku aplikacji webowej. Pozwala także na zakup tego produktu dla wybranego obszaru. Dzięki temu użytkownik może pobrać dane i analizować informacje zawarte w produkcie samodzielnie, we własnym środowisku GIS.

Serwis posiada rozbudowaną funkcjonalność i prezentuje drzewa na tle zdjęć lotniczych lub danych OpenStreetMap. Z zastosowaniem specjalnej metody prezentacji kartograficznej dostarcza informacje o powierzchni koron drzew i ich wysokości. Możliwe jest przeglądanie danych bez ograniczeń na obszarze całej Polski w różnych skalach, od widoku pojedynczego drzewa, po widok zagregowanego zasięgu ich występowania, np. przestrzeni wybranego miasta. Udostępnione narzędzia analiz geoprzestrzennych pozwalają użytkownikowi policzyć drzewa rosnące w zdefiniowanej powierzchni, np. w wybranej odległości od budynku, oraz sprawdzić wysokość i powierzchnię pojedynczej korony drzewa.

Innowacyjne produkty w ofercie MGGP Aero

Krajowa Mapa Koron Drzew to nie tylko źródło informacji i wiedzy o drzewach w Polsce. To również prezentacja nowych możliwości i kierunków rozwoju analiz teledetekcyjnych i geoinformatycznych na rynku kompleksowych usług inwentaryzacji środowiska przyrodniczego.

Więcej o tej innowacyjnej perspektywie można przeczytać bezpośrednio na MapaDrzew.com. Znajdziemy tam prezentację innych produktów oferowanych przez MGGP Aero w ramach tzw. Lokalnej Mapy Drzew, które skierowane są do zarządców zieleni w polskich oraz europejskich miastach. Produkty te oprócz podstawowych informacji o drzewach dostarczają także szczegółową informację o gatunkach, kondycji zdrowotnej drzewa oraz lokalizacji pnia. Po raz pierwszy dzięki zastosowaniu teledetekcji można zinwentaryzować drzewa na zamówienie klienta dla całego miasta.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Źródło: MGGP Aero


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
niestety badziew
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Jakość Fajnie, że jest mapa i gotowy projekt, ale jaka jest jego jakość i faktyczna użyteczność?
 1 
odpowiedz zgłoś
Ta mapa to jakaś farsa... Moja działka: Rząd 10 topoli: pokazuje jakieś 50 drzew... Pusty plac (pusty od 10 lat co najmniej a pokazuje - grupę 10 drzew) Jedna Lipa -pokazuje jako 5, jeden mały świerk - pokazuje jako 5...
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Ta mapa to jakaś farsa... Mapa jest wykonana na danych lidar jakie są w zasobie i mogą być sprzed 10 lat. A skoro 10 lat temu zostały usunięte drzewa kiedy nie było lex Szyszko to radzę tym się nie chwalić.
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Ta mapa to jakaś farsa... Ok. dowiedziałem się dokładniej. Plac był pusty od lat 60 tych i nigdy na nim drzew nie było, od 2000 roku był utwardzonym placem manewrowym. Przeglądnąłem sąsiednie działki, w tym w rodzinnej miejscowości. DRAMAT! Ta mapa to jedno wielkie nieporozumienie! Błąd na błędzie i błędem pogania! Nic tu nie ma nic wspólnego z rzeczywistością! Nie polecam i ktokolwiek wydał na to pieniądze wyrzucił je w błoto!
 6 
zgłoś
Może 10% Może 10% jest zgodne ze stanem faktycznym. Sprawdziłem na swojej działce. Oczywiście uwzględniam daty aktualności. Mam cały szpaler dużych świerków - w bazie 2 drzewa. Kilka metrów dalej od zawsze 1 drzewo a tu 4 sztuki.
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Może 10% Potwierdzam. U mnie większości drzew nie ma (posiadam ogród z kilkunastoma drzewami powyżej 4 m). Za to balkon w domu został uznany za drzewo. Doceniam wysiłek ale ktoś chyba nie sprawdził na ile ten machine learning pomaga, a na ile psuje wyniki.
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Może 10% Zgadzam się ! Tu nic się kupy nie trzyma... i nawet biorąc pod uwagę, że dane mogą być sprzed kilku lat to są tak diametralnie niedokładne, że ta mapa moim zdaniem nie ma najmniejszej racji bytu...
 5 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje! Gratulacje dla autorów. Kapitalne dane, ogromnie ważne w zarządzaniu miastami i regionami. Zupełnie nowe otwarcie. WG mnie gamechanger. Jak czytam kąśliwe, pełne ignorancji komentarze to jednak dochodzę do wniosku, że niektórzy powinni zajmować się tylko i wyłącznie pomiarami taśmą.
 5 
 16 
odpowiedz zgłoś
Globalne ocieplenie dla idiotów [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 11 
 2 
odpowiedz zgłoś
@ Fajne te mapy, takie nie za bardzo potrzebne. Cieszy fakt, że stac Państwo Polskie na takie gadżety.
 16 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Fajny ten komentarz, taki pozbawiony sensu. Cieszy, że autor nie wie o czym mówi.
 5 
 18 
odpowiedz zgłoś
Tego mi w życiu brakowalo! Mapy drzew. O dzięki Wam moi wybawcy. Teraz będę szczęśliwy.
 13 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: Tego Panu szczęście daje chyba tylko taśma i szkicownik
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
MapaDrzew Dziś data premiery Naszego nowego produktu. Krajowa Mapa Koron Drzew, to wynik pracy ludzi, którzy wspólnie stworzyli zespół o różnych kompetencjach i umiejętnościach. Zrobiliśmy to razem i mimo napotykanych problemów, udało się Nam! Dziękuję wszystkim "anonimowym" ojcom i matkom tego sukcesu za miesiące ciężkiej pracy. Warto było. Łukasz Sławik Dyrektor Działu Teledetekcji Środowiska MGGP Aero
 11 
 19 
odpowiedz zgłoś
odp: MapaDrzew To nie bo jak podziękować w firmie albo w artykule tylko w komentarzach na geoforum ? Słabe meeega :(
 10 
 2 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS