wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-14| GIS, Mapy

Od ambitnego pomysłu do realizacji. Jak powstała Krajowa Mapa Koron Drzew

Opublikowana niedawno przez firmę MGGP Aero Krajowa Mapa Koron Drzew to ciekawy w skali światowej przykład wykorzystania technologii big data i praktycznego zastosowania otwartych geodanych przez biznes. W styczniowym GEODECIE o KMKD piszą Martyna Wietecha, Łukasz Sławik, Dominik Kopeć i Alicja Gadawska z MGGP Aero.


Od ambitnego pomysłu do realizacji. Jak powstała Krajowa Mapa Koron Drzew <br />
Fragment Krajowej Mapy Koron Drzew
Fragment Krajowej Mapy Koron Drzew

• Motywacja i proces twórczy

Pomysł na stworzenie Krajowej Mapy Koron Drzew (KMKD) rodził się stopniowo. Na początku w naszym zespole pojawiła się koncepcja, aby zapewnić społeczeństwu powszechny dostęp do informacji o rozmieszczeniu drzew w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim w celu ich ochrony. Jako przyrodnicy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są drzewa w procesie adaptacji miast do zmian klimatu, w zachowaniu różnorodności biologicznej terenów rolniczych i w ochronie środowiska naturalnego. Pełnią także ważną rolę w podnoszeniu jakości życia przez redukcję hałasu i zanieczyszczeń oraz regulację temperatury i wilgotności powietrza. Zależało nam, aby każdy zarządzający zielenią mógł szybko uzyskać kompleksową informację o drzewach, a dzięki temu podejmować decyzje prowadzące do zrównoważonego zarządzania obszarami zadrzewionymi.

Chcieliśmy także pokazać, jak przydatna może być technologia, w której nasz zespół się specjalizuje, a mowa tu oczywiście o teledetekcji. Wciąż bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z potencjału drzemiącego w zdjęciach pozyskiwanych z pułapu lotniczego lub satelitarnego czy w danych ze skanowania laserowego. Często osobom spoza branży technologie te wydają się skomplikowane i niedostępne. Owszem, są to rozwiązania zaawansowane, bo procesy pozyskania, przetwarzania i analizy danych wymagają pracy wielu specjalistów z różnych dziedzin. Ale informacja, którą otrzymujemy na końcu, może być podana w sposób łatwy i zrozumiały dla każdego. Chcieliśmy stworzyć produkt, za pomocą którego będziemy mogli rozpowszechnić wiedzę zdobytą dzięki teledetekcji. A także pokazać, jak z tej wiedzy korzys­tać bez konieczności posiadania specjalistycznych umiejętności oraz programów komputerowych.

Nie bez znaczenia pozostaje też ogromny potencjał zespołu naszej firmy. Działamy na rynku już 20 lat. Jest wśród nas wykwalifikowana kadra foto­grametrów, geoinformatyków, programistów, geografów i botaników. Łączymy naukę z biznesem. Stawiamy na to, aby teledetekcja była dziedziną praktyczną. Nasze doświadczenie zdobyte podczas realizacji Mapy Koron Drzew dla Warszawy (GEODETA 12/2018) pozwoliło nam uwierzyć, że poradzimy sobie z wyzwaniem, jakim jest stworzenie podobnego opracowania dla całej Polski. Dostrzegliśmy wtedy wyraźnie, że na krajowym rynku brakuje takiego produktu...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS