wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-12| Geodezja, Mapy, Prawo

Duże zmiany w BDOT10k. Kolejny ważny krok, ale...

Uproszczenie struktury danych, które było jednym z głównych założeń nowelizacji, nie zwalnia podmiotów wykonujących aktualizację BDOT10k z dużego nakładu pracy oraz wnikliwej analizy obowiązującego rozporządzenia. O zmianach w BDOT10k w styczniowym GEODECIE pisze Karolina Turlewicz, specjalistka ds. GIS w firmie GIAP na co dzień pracująca z danymi BDOT10k.


Duże zmiany w BDOT10k. Kolejny ważny krok, ale... <br />
Obiekty klasy BUBD według starego (z lewej) i nowego rozporządzenia w programie PolaMap - WODGiK, moduł BDOT10k
Obiekty klasy BUBD według starego (z lewej) i nowego rozporządzenia w programie PolaMap - WODGiK, moduł BDOT10k

5 sierpnia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych. Publikacja przepisów ws. BDOT10k i BDOO należy do najważniejszych zmian legislacyjnych ub.r. (obok nowelizacji m.in. rozporządzeń ws. EGiB, EMUiA GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej, a także PRG). Nowy akt wykonawczy zastąpił poprzedni, obowiązujący przez niemal 10 lat. Po uwolnieniu danych w lipcu 2020 r. jest to kolejny ważny krok dla wszystkich korzys­tających z nich w swojej pracy. Główne założenia zmian w BDOT10k to m.in. uproszczenie struktury danych, ułatwienie aktualizacji bazy oraz zwiększenie możliwości wykorzys­tania. Data wejścia w życie omawianej regulacji rozpoczęła okres przejściowy, który ma trwać do 31 grudnia 2023 r. Tego dnia mija czas na dostosowanie danych do nowej struktury. Zapis ten dotyczy zbiorów utworzonych i prowadzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia dla BDOT10k oraz BDOO.

Mniej obiektów i atrybutów

Najistotniejsze zmiany były już szeroko omawiane zaraz po publikacji rozporządzenia. Należy do nich m.in. wprowadzenie nowej kategorii obiektów – rzeźby terenu przechowywanej do tej pory w strukturze KARTO. Równie istotna jest modyfikacja dotycząca tworzenia map topograficznych oraz ogólnogeograficznych. Od tej pory mają być one prowadzone wyłącznie w postaci cyfrowej. Inną zauważalną zmianą jest usunięcie klas obiektów, takich jak: budowle cmentarne czy inne kompleksy użytkowania terenu. Dodano z kolei nową klasę reprezentującą poligon wojskowy oraz klasę obiektów związanych z rzeźbą terenu, do której należy linia wysokościowa oraz punkt wysokościowy. Oprócz tego zredukowano liczbę obiektów z 428 do 273 oraz zmniejszono liczbę atrybutów. Główną przesłanką podjęcia tego kroku było usunięcie tych klas oraz atrybutów, które mają niewielkie znaczenie informacyjne oraz dla których brak jest możliwości pozyskania wiarygodnych źródeł aktualizacji danych...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Artykuł .. jest na bardzo niskim poziomie zarówno merytorycznym jak i stylistycznym. Autorka na pierwszy rzut oka nie miała do czynienia z pozyskaniem lub kontrolą danych. Pewnie dostała tylko zadanie konwersji danych do nowego schematu. Dodatkowo nie ma też dużego doświadczenia w pisaniu artykułów. Może lepiej było poprosić twórców nowego rozporządzenia o kilka słów omówienia zmian w rozporządzeniu?
 1 
odpowiedz zgłoś
Baza BDOT10K Geoportal -o co chodzi ? https://bdot10k.geoportal.gov.pl/ Wg mnie ,jak nazwa wskazuje ten geoportal powinien pokazywać mapę przy skali 1:10000 (PRAWY GÓRNY RÓG) , a POKAZUJE MAPĘ DOPIERO przy skali 1 :25000 i więcej.
odpowiedz zgłoś
okiem topografa Jeśli chodzi o pytanie o użyteczność klasy KUMN, to - jak każda klasa z grupy KU - może posłużyć do: analiz użytkowania terenu, wielu zadań z zakresu planowania przestrzennego, z zakresu zarządzania kryzysowego i wielu innych. Nie chodzi o szczegóły, ale o kompleksowe podejście. Problemem jest to, że w przygotowanej wersji rozporządzenia aż emanuje brak wiedzy z podstaw projektowania baz danych przestrzennych!
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: okiem topografa Jestem sobie w stanie wyobrazić możliwość wykorzystywania klasy OT_KUMN przez pewne podmioty/osoby. Problem polega na tym, że w tej klasie przechowywana jest fikcja, dzieło inwencji twórczej operatora, nie zaś faktyczny zasięg posesji (może nieco lepiej jest z osiedlami, ale w tej klasie dominują posesje). Wytyczne dotyczące wprowadzania obiektów BDOT10k oraz warunki techniczne na tworzenie i aktualizację baz nie precyzują jak te posesje wprowadzać, a chcąc to zrobić rzetelnie należałoby poświęcić sporo dodatkowego czasu na analizy EGiB łącznie z zasięgiem własności/władania, do których operatorzy nie mają dostępu. Tylko czy jest sens by to robić i czy to zadanie BDOT10k? Dlatego jeżeli ktoś chce sobie wykorzystać obiekty KUMN02 to równie dobrze może sobie zrobić odpowiednie bufory wokół budynków - wartość takich "posesji" będzie podobna do tych, które są obecnie w BDOT10k.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Polski bdot10k Następni specjaliści od bdot10k.. czy firma giap zrobiła chodź jedną aktualizację bdot10k?
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Baza prosta jak drut Proponuję jeszcze obniżyć o kolejne 30% pojemność informacyjną BDOT i będzie już całkiem do niczego. Upraszczanie struktury i pozbywanie się obiektów z bazy bez żadnych konsultacji, bo tak się komuś wydaje, NIE jest dobrym rozwiązaniem! Jeszcze trochę i nie będzie trzeba w ogóle aktualizować, bo nie będzie czego.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Baza prosta jak drut zadam standardowe pytanie: do czego konkretnie służyła panu usunięta klasa OT_KUMN?
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Baza prosta jak drut niezmiennie czekam na odpowiedź. Może specjaliści ze Stowarzyszenia Kartografów mi to wyłożą fachowo? Do czego służyła warstwa OT_KUMN? Do aktualizacji? :o)
 1 
 1 
zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS