Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-12-29 | Geodezja, Prawo

Poznaliśmy projekt nowego rozporządzenia ws. ZSIN

Czy Zintegrowany system informacji o nieruchomościach (ZSIN) wreszcie stanie się rozwiązaniem kompletnym i aktualnym? Takie założenie przyświeca autorom projektu nowego rozporządzenia ws. ZSIN, które opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Ilustracja: Poznaliśmy projekt nowego rozporządzenia ws. ZSIN
Ilustracja: Poznaliśmy projekt nowego rozporządzenia ws. ZSIN <br />
Schemat architektury ZSIN
Schemat architektury ZSIN

Przypomnijmy, że poprzednie rozporządzenie ws. ZSIN wydano jeszcze w 2013 roku. Zakładało ono, że system osiągnie pełną funkcjonalność we wrześniu 2016 r. Do dziś nie oferuje jednak wszystkich przewidzianych w tym akcie funkcjonalności. Co więcej, wciąż nie został zasilony aktualnymi danymi EGiB ze wszystkich powiatów. Na liczne nieprawidłowości przy budowie tego systemu zwracała uwagę Najwyższa Izba Kontroli w raporcie opublikowanym w 2020 roku.

Jak wyjaśniają autorzy nowych przepisów, są one związane z nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 2020 roku oraz obowiązującym od 31 lipca br. rozporządzeniu ws. ewidencji gruntów i budynków, które wprowadziło udostępnianie danych EGiB przez usługi sieciowe.

Akt ten jest także odpowiedzią na konieczność usprawnienia funkcjonowania ZSIN. Dotychczasowe podejście do tego systemu, które zakładało jednoczesną modyfikację danych zarówno w systemie powiatowym do prowadzenia EGiB, jak i w systemie centralnym, okazało się nieskuteczne i nie dawało możliwości pełnego wykorzystania ZSIN. Dodatkowo bardzo rozbudowany model danych EGiB wielokrotnie prowadził do sytuacji, gdzie braki pojedynczych danych uniemożliwiały zasilenie ZSIN dla całej jednostki ewidencyjnej.

Problem ten ma rozwiązać projektowane rozporządzenie. W nowym modelu funkcjonowania ZSIN zakłada się okresowe zasilenie tego systemu danymi w postaci istniejącej w systemach powiatowych. Zgodnie z § 3 centralne repozytorium ZSIN będzie prowadzone nie tylko na podstawie kopii danych EGiB przekazywanych GUGiK przez starostów co najmniej raz w roku, ale również z wykorzystaniem usług sieciowych. Z jednej strony pozwoli to przekazać do ZSIN dane ze wszystkich powiatów, a z drugiej umożliwi efektywne monitorowanie jakości danych EGiB w skali całego kraju – przekonują autorzy przepisów.

Wprowadzone zmiany nie wpłyną znacząco na istniejącą komunikację rejestrów włączonych do ZSIN (PESEL, REGON, EKW). Przewiduje się jedynie niewielkie uzupełnienia w tym zakresie. Dotyczy to np. uzupełnienia zawiadomienia z KW do systemu EGiB o podstawę zmiany dokonanej w księdze wieczystej. Jest to informacja niezbędna do sprawnego wprowadzania zmian przez starostów w EGiB.

Główne założenia nowych przepisów to:

  • dostosowanie modelu ZSIN do założonych w ustawie funkcjonalności oraz monitorowania jakości danych EGiB,
  • dostosowanie sposobu przekazywania danych do ZSIN zapewniającego ich kompletność dla całego kraju, niezależnie od ich jakości,
  • usprawnienie mechanizmów komunikacji między powiatami a wydziałami wieczystoksięgowymi sądów rejonowych,
  • usprawnienie mechanizmów wykorzystania przez powiaty komunikacji z Elektroniczną Księgą Wieczystą w procesie prowadzenia EGiB,
  • usprawnienie mechanizmów komunikacji między systemami powiatowymi a systemem PESEL i REGON w zakresie aktualizacji danych adresowych w EGiB,
  • wprowadzenie zmian wynikających z postępu technologicznego w zakresie publikacji i udostępniania danych przestrzennych,
  • dostosowanie systemu do przepisów rozporządzenia ws. EGiB i doprecyzowanie rozwiązań funkcjonujących w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu,
  • rezygnację z rozwiązań obecnie niefunkcjonujących i nieefektywnych.

Przepisy mają wejść w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, przy czym Główny Geodeta Kraju będzie miał czas do końca 2022 roku na dostosowanie ZSIN do nowych regulacji. W tym samym terminie powiaty powinny przystosować do nowych wymagań swoje systemy do prowadzenia EGiB. Pierwsze przekazanie przez starostów kopii zbiorów danych EGiB do centralnego repozytorium powinno zaś nastąpić w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Uwagi do projektu można składać do 14 stycznia.

Rozporządzenie wraz z załącznikami [ZIP]


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Srali muchy, będzie wiosna... Już - historycznie rzecz biorąc - nie jedna ustawa/rozporządzenie nakazywało organom administracji geodezyjnej zrobienie tego albo tamtego... Przeżyliśmy najazd szwedzki, przeżyliśmy też radziecki... Zrobi się wtedy, jak się zrobi... Ale nie ma nic na przeszkodzie, aby w tzw. międzyczasie, wprowadzać dodatkowe uregulowani prawne... W końcu władza musi mieć pole do popisu... Coś nakazać, albo zakazać... Spoko... Papier wszystko przyjmie...
    1 
 1 
odp: Srali muchy, będzie wiosna... może już dawno nadszedł czas [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
    1 
 1 
A czy wiecie że zasilenie musi być wykonane rokrocznie do końca stycznia ? Jeśli więc rozporządzenie wejdzie przed tym terminem czeka wszystkich ekspresowe zasilanie ZSIN albo za pomocą kopii zbioru danych o ile już się wyklaruje schemat, albo usług sieciowych i to zrobią na pewno systemy które nie potrafią z siebie wykrzesać kopii zbioru danych w czymkolwiek innym niż dxf i format producencki. ;)
  
 1 
odp: A czy Przypominam, że przepisy przejściowe i końcowe są również treścią rozporządzenia (§9)
  
Dramat Zasilanie repozytorium raz w roku to jakiś totalny bezsens eypaczajacy idee tego czym powinien być zsin. Po jasny gwint w dzisiejszych czasach tworzyć taka kopie o rocznej aktualności- bezsens totalny. To powinno się dziać w cyklu dobowym. Masakra totalna, fikcja i wstyd. Mam nadzieję że nikt się na ten "SUKCES" nie da nabrać.
    1 
 7 
odp: Dramat W projekcie jest napisane co najmniej raz w roku...
  
No tak opublikować projekt tak żeby nie można go było przeczytać w okresie noworocznym. To pewnie format Geo-Mapu w którym zapisane jest że wszystkie dane osobowe i kw publikowane są na geoportalu. Rozumienie prawa przez Waldemara Izdebskiego poraża.
    2 
 4 
uzgodnienia Czy przypadkiem nie jest tak, że urząd jest dla ludzi i powinien w sposób prosty i otwarty publikować projekty i nie tylko?
  
 3 
xml Libre Office nie otwiera prawidłowo - widoczna tylko treść zapisana z uzyciem kodów xml Word 2019 otwiera prawidłowo poprzez prawoklik na pliku xml zapisanym na dysku i wybór z menu: Otwórz za pomocą -> Word
  
strona RCL Czy ktoś wie jak otworzyć Projekt rozporządzenia ZSIN.xml, ze strony RCL, aby można było go przeczytać?
  
 3 
odp: strona RCL Proszę spróbować pobrać plik na dysk i go kliknąć.
  
odp: odp: strona RCL Nie można go pobrać.
  
 1 
odp: odp: strona RCL I może o to chodzi. Jeszcze jakieś uwagi zgłosisz...
  
 2 
odp: odp: strona RCL To może redakcja kliknie i opublikuje pod artykułem w formie dla ludzi jak to takie proste ?
  
odp: odp: strona RCL Do usług. Do wiadomości dodaliśmy plik ZIP, który zawiera PDF-y z rozporządzeniem oraz załącznikami.
  
 3 
odp: strona RCL Na RCL został dodany projekt w pliku PDF.
  
odp: strona RCL Dziękuję
  



zobacz też:

Już ponad 100 powiatów odbiera zawiadomienia z KW przez ZSIN

Liczba samorządów odbierających elektroniczne zawiadomienia o zmianach w księgach...

Ilu zarejestrowano użytkowników ZSIN?

Jak informuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii, liczba kont w portalu Zintegrowanego systemu informacji o...

Pierwszy powiat odbiera zawiadomienia z ksiąg wieczystych przez ZSIN

27 listopada GUGiK udostępnił dostawcom oprogramowania mechanizm odbierania...

O finansowaniu geodezji i ZSIN na spotkaniu SGiK

Głównymi tematami wtorkowego (15 grudnia) spotkania głównego geodety kraju ze Służbą Geodezyjną i...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Saturn ma 61 naturalnych satelitów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mieczysław Józef Milewski (1925-2022)

Mieczysław Józef  Milewski (1925-2022)
Mieczysław Józef Milewski urodził się 13 sierpnia 1925 r. w Krakowie. W 1949 roku ukończył z odznaczeniem studia na Wydziale Geologiczno-Mierniczym Akademii Górniczej w Krakowie (obecnie AGH), uzyskując dyplom magistra inżyniera miernictwa...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1926
W Warszawie powstaje Związek Mierniczych Przysięgłych. Organizacja działała do chwili utworzenia Stowarzyszenia Mierniczych Przysięgłych (1935), którego była jednym ze współzałożycieli.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2