wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-29| Geodezja, Prawo

Poznaliśmy projekt nowego rozporządzenia ws. ZSIN

Czy Zintegrowany system informacji o nieruchomościach (ZSIN) wreszcie stanie się rozwiązaniem kompletnym i aktualnym? Takie założenie przyświeca autorom projektu nowego rozporządzenia ws. ZSIN, które opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Poznaliśmy projekt nowego rozporządzenia ws. ZSIN
Poznaliśmy projekt nowego rozporządzenia ws. ZSIN <br />
Schemat architektury ZSIN
Schemat architektury ZSIN

Przypomnijmy, że poprzednie rozporządzenie ws. ZSIN wydano jeszcze w 2013 roku. Zakładało ono, że system osiągnie pełną funkcjonalność we wrześniu 2016 r. Do dziś nie oferuje jednak wszystkich przewidzianych w tym akcie funkcjonalności. Co więcej, wciąż nie został zasilony aktualnymi danymi EGiB ze wszystkich powiatów. Na liczne nieprawidłowości przy budowie tego systemu zwracała uwagę Najwyższa Izba Kontroli w raporcie opublikowanym w 2020 roku.

Jak wyjaśniają autorzy nowych przepisów, są one związane z nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 2020 roku oraz obowiązującym od 31 lipca br. rozporządzeniu ws. ewidencji gruntów i budynków, które wprowadziło udostępnianie danych EGiB przez usługi sieciowe.

Akt ten jest także odpowiedzią na konieczność usprawnienia funkcjonowania ZSIN. Dotychczasowe podejście do tego systemu, które zakładało jednoczesną modyfikację danych zarówno w systemie powiatowym do prowadzenia EGiB, jak i w systemie centralnym, okazało się nieskuteczne i nie dawało możliwości pełnego wykorzystania ZSIN. Dodatkowo bardzo rozbudowany model danych EGiB wielokrotnie prowadził do sytuacji, gdzie braki pojedynczych danych uniemożliwiały zasilenie ZSIN dla całej jednostki ewidencyjnej.

Problem ten ma rozwiązać projektowane rozporządzenie. W nowym modelu funkcjonowania ZSIN zakłada się okresowe zasilenie tego systemu danymi w postaci istniejącej w systemach powiatowych. Zgodnie z § 3 centralne repozytorium ZSIN będzie prowadzone nie tylko na podstawie kopii danych EGiB przekazywanych GUGiK przez starostów co najmniej raz w roku, ale również z wykorzystaniem usług sieciowych. Z jednej strony pozwoli to przekazać do ZSIN dane ze wszystkich powiatów, a z drugiej umożliwi efektywne monitorowanie jakości danych EGiB w skali całego kraju – przekonują autorzy przepisów.

Wprowadzone zmiany nie wpłyną znacząco na istniejącą komunikację rejestrów włączonych do ZSIN (PESEL, REGON, EKW). Przewiduje się jedynie niewielkie uzupełnienia w tym zakresie. Dotyczy to np. uzupełnienia zawiadomienia z KW do systemu EGiB o podstawę zmiany dokonanej w księdze wieczystej. Jest to informacja niezbędna do sprawnego wprowadzania zmian przez starostów w EGiB.

Główne założenia nowych przepisów to:

 • dostosowanie modelu ZSIN do założonych w ustawie funkcjonalności oraz monitorowania jakości danych EGiB,
 • dostosowanie sposobu przekazywania danych do ZSIN zapewniającego ich kompletność dla całego kraju, niezależnie od ich jakości,
 • usprawnienie mechanizmów komunikacji między powiatami a wydziałami wieczystoksięgowymi sądów rejonowych,
 • usprawnienie mechanizmów wykorzystania przez powiaty komunikacji z Elektroniczną Księgą Wieczystą w procesie prowadzenia EGiB,
 • usprawnienie mechanizmów komunikacji między systemami powiatowymi a systemem PESEL i REGON w zakresie aktualizacji danych adresowych w EGiB,
 • wprowadzenie zmian wynikających z postępu technologicznego w zakresie publikacji i udostępniania danych przestrzennych,
 • dostosowanie systemu do przepisów rozporządzenia ws. EGiB i doprecyzowanie rozwiązań funkcjonujących w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu,
 • rezygnację z rozwiązań obecnie niefunkcjonujących i nieefektywnych.

Przepisy mają wejść w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, przy czym Główny Geodeta Kraju będzie miał czas do końca 2022 roku na dostosowanie ZSIN do nowych regulacji. W tym samym terminie powiaty powinny przystosować do nowych wymagań swoje systemy do prowadzenia EGiB. Pierwsze przekazanie przez starostów kopii zbiorów danych EGiB do centralnego repozytorium powinno zaś nastąpić w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Uwagi do projektu można składać do 14 stycznia.

Rozporządzenie wraz z załącznikami [ZIP]


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Anna Wardziak
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS