wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-29| Geodezja, Prawo

NIK publikuje wyniki kontroli ws. ZSIN

Bez systemowych zmian w Zintegrowanym systemie informacji o nieruchomościach (ZSIN) kontynuacja jego tworzenia może trwać jeszcze wiele lat, i to bez gwarancji sukcesu – czytamy w opublikowanych niedawno pełnych wynikach kontroli NIK.


NIK publikuje wyniki kontroli ws. ZSIN

Kontrola NIK w zakresie budowy ZSIN przeprowadzona została nie tylko w GUGiK, ale także w Ministerstwie Rozwoju oraz w wybranych starostwach (w Grójcu, Radomiu, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Gorlicach, Nowym Targu, Jaśle oraz Stalowej Woli). Obejmuje ona lata 2010-2019, gdy Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii kierowali: Jolanta Orlińska, Jacek Jarząbek, Kazimierz Bujakowski, Aleksandra Jabłonowska, Grażyna Kierznowska, Marcin Wójtowicz oraz Waldemar Izdebski.

System działa tylko w teorii

O wnioskach z kontroli w GUGiK pisaliśmy już w maju, bo opublikował je na swojej stronie sam Urząd. W tym miejscu przypomnijmy, że kontrolerzy zauważyli, iż ZSIN przygotowano do działania jedynie pod względem informatycznym oraz wyłącznie na poziomie centralnym. Na 7 funkcjonalności przewidzianych w Prawie geodezyjnym i kartograficznym do momentu zakończenia kontroli przygotowano tylko 3, a i to nie w pełnym zakresie.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli głównym mankamentem systemu jest niezasilenie jego centralnego repozytorium (CR) przez poszczególnie powiaty. Choć miały one to zrobić do września 2016 roku, to do zakończenia kontroli z obowiązku tego wywiązało się raptem 99 starostw. Co więcej, dokonały one tego tylko jednorazowo, bo przygotowanie mechanizmu zasilania różnicowego zostało zaniechane.

Powiaty bez wsparcia

Tak niski poziom zasileń spowodowany jest występowaniem tzw. błędów krytycznych przy zasilaniu CR lub po prostu brakiem podejmowania prób takiego zasilania. Sytuacje te są zaś związane z niską jakością danych EGiB w niektórych regionach kraju (szczególnie na terenie tzw. katastru austriackiego). Nie bez znaczenia były także zmiany przepisów, które zwiększały zakres informacyjny EGiB w momencie, gdy w powiatach trwały już prace nad dostosowaniem tego rejestru do wymagań ZSIN.

Zdaniem NIK przy ustalaniu zasad oraz modelu budowy ZSIN GGK niewłaściwie ocenił możliwości starostów w zakresie pełnego ujęcia wszystkich wymaganych danych w prowadzonej przez nich EGiB, co było niezbędne, by zasilić CR. Kontrolerzy podkreślają także, że choć kolejni GGK już od 2015 r. mieli wiedzę o problemach z budową ZSIN, to nie podjęli skutecznych działań ani w kierunku rozwiązania tych kwestii (np. w drodze zmian rozporządzeń), ani urealnienia terminów realizacji poszczególnych zadań.

Dopiero w sierpniu 2019 r. GGK Waldemar Izdebski ostatecznie zdiagnozował sytuację, stwierdzając, że konstrukcja techniczna ZSIN, stan EGiB oraz obowiązujące regulacje prawne związane z ZSIN nie dają szans, aby ZSIN w takiej formie został kiedykolwiek zakończony lub uzyskał status operacyjności – napisano w raporcie.

NIK przyznaje jednocześnie, że w ramach unijnych projektów GUGiK wspierał finansowo powiaty w zakresie dostosowania EGiB do wymogów ZSIN. Kontrolerzy wytykają jednak, że wsparcie to objęło tylko część samorządów, a zasady ich doboru były nie do końca jasne. Co więcej, część powiatów objętych tym wsparciem wciąż nie zasiliła ZSIN.

Rząd wiedział o problemach, ale nic nie zrobił

NIK krytycznie ocenia także rządowy nadzór nad budową ZSIN. Również w tym przypadku kontrolerzy uważają, że kolejne ministerstwa nadzorujące GUGiK wiedziały o problemach z uruchomieniem tego systemu, ale nie zrobiły nic, by je rozwiązać. Budowy ZSIN nie ułatwiały także częste w owym czasie zmiany na stanowisku głównego geodety kraju.

Ponadto zdaniem NIK ministerstwo niewłaściwie przygotowało się do wydatkowania unijnych środków na wdrożenie tego systemu. Nie zbilansowano bowiem faktycznych potrzeb na pokrycie kosztów wykonania modernizacji EGiB we wszystkich powiatach oraz nie zbadano, czy powiatowi geodeci będą w stanie przygotować dane EGiB do zasilenia CR.

Wnioski NIK

W wystąpieniu pokontrolnym do GGK zawarto dwa wnioski:

 1. Podjęcie stosowanych działań na rzecz zmiany sposobu, trybu i standardów technicznych tworzenia i utrzymania ZSIN w celu skutecznego pozyskania wszystkich danych geodezyjno-kartograficznych niezbędnych do zasilenia CR ZSIN
 2. Ustalenie i skuteczne wdrożenie metod dokonywania przez starostów zasileń CR w celu bieżącego aktualizowania danych EGiB.

W wystąpieniu do ministra rozwoju NIK wnioskuje z kolei o:

 1. Wprowadzenie zmian sposobu, trybu i standardów technicznych tworzenia i prowadzenia ZSIN pozwalających na zasilanie ZSIN wymaganymi danymi zgromadzonymi w EGiB.
 2. Ustanowienie nowych terminów realizacji zadań przez jednostki rządowe i samorządowe wymienione w art. 24b ust 1 Pgik współpracujące w tworzeniu i utrzymaniu ZSIN.

Nowe przepisy w drodze

Przy okazji różnych spotkań o części z problemów podniesionych przez NIK mówił obecny GGK Waldemar Izdesbki. Podkreśla on, że kluczowa dla uruchomienia pełnej funkcjonalności ZSIN, w tym zasilania różnicowego, będzie nowelizacja rozporządzenia ws. EGiB, która ma zmniejszyć zakres informacyjny tego rejestru. Projekt tego aktu zostanie opublikowany do konsultacji prawdopodobnie jeszcze pod koniec tego roku.

Pełne wyniki kontroli NIK

Jerzy Królikowski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dlaczego Pan Izdebski nic nie zrobił do tej pory z ZSINem jeśli diagnozę systemu znał jeszcze przed objęciem stanowiska GGK? To samo z GMLem błędy schematów w rozporządzeniach też znał na dług przed objęciem fuchy GGK.
 2 
odpowiedz zgłoś
Do ETO ZSIN to również cel w projektach realizowanych przez powiaty z RPO. Ciesze się ze to o czym piszesz dotknie również powiaty. Jak dostaną finansowo od KE za olewanie tego co same pisały w studiach za nie przekazywanie danych do CR ZSIN. Obowiązkiem jest przekazywanie do ZSIN a nie wyciąganie z powiatowych gardeł do ZSIN. Moze to początek końca geodezji w powiatach. Mam nadzieje.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Do ETO naprawdę chcesz ludzi przekonać że Zsin to nie projekt rządowy ? Dobre...
 1 
odpowiedz zgłoś
Dziękujemy zespołowi NIK właśnie oficjalnie stwierdzono, iż projekt ZSIN który realizowano za pieniądze z UE nie działa, więc KE zwróci się do Ministra finansów o zwrot pieniędzy na te Projekty. Brawo NIK, GGK, MIR i CPPC. Lepiej sprawdzić zawczasu pozostałe Projekty zrealizowane w GUGiK.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Dziękujemy zespołowi NIK To akurat już dawno stwierdzono. Tylko czy to problem zespołu kontrolującego czy zespołu wykonującego projekty ?
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Podsumowaniem może być 12 załadowanych do zsin powiatów w tym roku, lub 3 funkcjonalności działające z ograniczeniami, kolejnych kilku ani widu ani słychu. Ciekawe czy jak Nik przyjdzie skontrolować wykonanie zaleceń to też dostanie od GGK informacje że czegoś nie zrobił bo ma opinię prawną jak to było w przypadku ministra który chciał dostać dowód uregulowania praw autorskich do KIEG.
 2 
odpowiedz zgłoś
Cytat z Żuchowskiego "Wiceminister: ZSIN to był dobry system na wyciągnięcie kasy 370 mln zł, które wydano na budowę Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN), to pieniądze wyrzucone w błoto ? wynika z wypowiedzi wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego. System miał być gotowy już w ub. roku, jednak do dziś nie osiągnął pełnej funkcjonalności i może się okazać, że zamiast finalizować pracę, łatwiej i taniej będzie zbudować nowy." rok 2017 źródło http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/wiceminister -zsin-to-byl-dobry-system-na-wyciagniecie-kasy/1yn 8b6
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Cytat z Żuchowskiego No i dlatego Żuchowski przestał być wiceministrem od geodezji. Tak jak Piętak za pierwszych rządów PIS-u. Niezależnie od tego kto rządzi esbecja i jej spadkobiercy skutecznie pilnują swoich interesów. Geodezja jest tutaj papierkiem lakmusowym.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Cytat z Żuchowskiego Papierkiem lakmusowym rządów spadkobierców są też portale komercyjne z księgami wieczystymi i lepszą funkcjonalnością niż te opłacane z podatków. Ciekawe kiedy okaże się, że tak samo jest z informatyzacją ZUS-u...
 2 
 4 
zgłoś
Trzeba tym powiatom pomóc, tu dalej mamy zabory "... Jak wyjaśnił Starosta [Nowotarski] okresowa weryfikacja danych ewidencyjnych nie była wykonywana ze względu na brak środków finansowych oraz ze względu na fakt, że na 99 obrębów w powiecie nowotarskim na chwilę obecną 45 z nich posiada analogowe mapy ewidencji gruntów w skali 1:2880, czyli takie, które nie spełniają wymogów dokładnościowych oraz zapisów zawartych w przepisach prawnych. 20 obrębów miało przeprowadzoną modernizację, z czego tylko 7 na podstawie obowiązujących obecnie przepisów prawnych, tj. zmodernizowanych po 2015 r." (!) Jeżeli znowu w tym roku wejdzie kolejna duża nowelizacja Rozp. EGiB, to wszystkie zmodernizowane obręby będą do modernizacji. A może tak do skończenia świata? ...
 8 
odpowiedz zgłoś
Precz z powiatami Rozgonic powiaty !!!! Geodezja nigdy tam nie powinna była trafić a co co wiele lat temu do tego doprowadzili dzisiaj sobie działają w różnych radach i komisjach lub na rządowych posadach w województwie. Oczywiście niektórzy już pożegnali się z tym łez padołem. Moje zdanie o powiatowych geodeta jest jak najgorsze bo niestety dużą ich część jeśli nie większość to nie są fachowcy ze powiem tak delikatnie.
 13 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: Precz z powiatami Fachowcy z GUGiK zakończyli projekt wart 0.5 mld zł nie załadowaniem danych do systemu ZSIN.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Precz z powiatami A co mieli załadować jak cieniasy z powiatów polegli na tych swoich niech je szlag modernizacjach. Kto miał ich za twarz trzymać i pilnować pani Jablonowska czy Kierzkowska ? A może pan Generalny ?
 8 
 10 
zgłoś
odp: odp: Precz z powiatami Chyba czytam inny raport - bo widzę że systemy powiatowe były gotowe do wymiany ale moduły ZSiN nie działały.
 3 
 7 
zgłoś
odp: odp: Precz z powiatami Powiat wykonywały modernizacje w ramach zamówień GUGiK więc gdzie mamy tutaj cieniasów ? Zamówień które produkowały dane bo tak napisano w specyfikacjach technicznych które nie mogły być załadowane do systemu bo system miał inne założenia co do danych ? Gdzie tu rola powiatów ?
 1 
 5 
zgłoś
Najbardziej stronniczy opis kontroli jaki widziałem. To NIK kontrolowała GGK czy GGK stwierdzał ? Czy producenci którzy twierdzili że nie da się załadować danych do ZSiN nagle przy NIK załadowali dane ? Czy wystąpienia do ministerstwa infrastruktury nie było czy po prostu pan Królikowski go nie czytał ? Czy elementy systemu które nie zostały wdrożone przez GUGiK znikły bo pan Izdebski cos tam sobie twierdzi ? Wcale nie napisano że za dobrej zmiany karuzela stanowisk GGK rozwaliła projekty ?
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Najbardziej Dokładnie !!! A jeszcze za chwile pan Izdebski ograniczy ZSIN do swoich wms'ow i bdzie pozamiatane. Do diabłask przecież to nie o to chodzi w zisn i w działaniu NIK ! A co zrobił pan Żukowski który w 2015 r. Zakazał realizacji ZSIN i był pełnomocnikiem rządu. To on powinien być królem tego raportu !
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS