Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-16| Geodezja, Prawo, Instytucje

O finansowaniu geodezji i ZSIN na spotkaniu SGiK

Głównymi tematami wtorkowego (15 grudnia) spotkania głównego geodety kraju ze Służbą Geodezyjną i Kartograficzną były nowe zasady finansowania powiatowej geodezji oraz udostępnione niedawno funkcje Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN).


O finansowaniu geodezji i ZSIN na spotkaniu SGiK <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

Tym razem redakcja Geoforum.pl nie otrzymała od GUGiK zaproszenia do udziału w tej telekonferencji, relacja z jej przebiegu bazuje zatem na informacjach od niektórych jej uczestników.

Elektroniczna wymiana danych EGiB – KW

Jednym z głównych tematów spotkania była udostępniona niedawno funkcja bazująca na szynie ZSIN, która umożliwia odbieranie w powiatowych systemach do prowadzenia EGiB zawiadomień o zmianach dokonanych w księgach wieczystych. Przedstawiciele GUGiK zaprezentowali jej funkcjonalności, a reprezentanci powiatów pytali o szczegóły jej działania, np. o to, czy będzie automatycznie wyodrębniać zawiadomienia, które skutkują zmianami w EGiB. – Takiej funkcji, niestety, nie przewidziano, zmiany będziemy musieli więc wprowadzać ręcznie. Ale nawet i bez tego to nowe narzędzie oznacza sporo korzyści zarówno dla starostw, jak i sądów – podkreśla jeden z geodetów powiatowych.

Według jego relacji główny geodeta kraju zapewnił, że już wkrótce udostępni narzędzie, które zaoferuje komunikację w drugą stronę, tj. pozwoli wysyłać do sądów zawiadomienia o zmianach dokonanych w EGiB. Na spotkaniu nie sprecyzowano, kiedy konkretnie funkcja ta będzie dostępna dla twórców oprogramowania. Waldemar Izdebski zapewnił jednak, że współpraca z Ministerstwem Sprawiedliwości przy jej opracowaniu układa się bardzo dobrze.

Zmiany w finansowaniu powiatowej geodezji

Ożywioną dyskusję wzbudziła kwestia stosowania art. 41b ust. 3 Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Przypomnijmy, że ostatnia nowelizacja tej ustawy przewiduje, że od nowego roku starostwa będą musiały przeznaczać na geodezję przynajmniej tyle, ile otrzymują z tytułu sprzedaży materiałów PZGiK.

– W dyskusji uderzyło mnie to, jak różne w poszczególnych powiatach są wskaźniki sumy rocznych przychodów z opłat w stosunku do kosztów wynagrodzeń pracowników wydziału geodezji. Wychodzi na to, że o samowystarczalności Służby GiK nie ma na razie co myśleć – relacjonuje jeden z geodetów powiatowych.

Przedstawiciel innego starostwa dodaje, że podczas spotkania omówiono wyniki badania powiatowych budżetów geodezyjnych, które przeprowadzili poszczególni WINGiK-owie. Z zebranych danych wynika, że w zdecydowanej większości samorządów nowelizacja Pgik zwiększyła wpływy starostw z tytułu udostępniania PZGiK. – U nas ten wzrost wyniósł ponad 1/10, ale są powiaty, gdzie sięgnął 1/4. W pojedynczych odnotonowano jednak spadki – mówi jeden z naszych rozmówców. Dodaje też, że podczas dyskusji wiele miejsca poświęcono dopuszczalnym sposobom finansowania wynagrodzeń pracowników powiatowej geodezji. W tym kontekście padały sugestie, że ostatnia nowelizacja Pgik, niestety, niewiele tu poprawi.

O statystykach, ale nie o nowych rozporządzeniach

Z relacji uczestników wynika, że podczas spotkania prezentowano również statystyki wykorzystania Geoportalu oraz usług GUGiK. Dyskutowano także na temat funkcjonowania SGiK w czasie epidemii.

Zabrakło natomiast wyczekiwanych przez branżę geodezyjną informacji o projektach nowych rozporządzeń – szczególnie ws. EGiB oraz PZGiK. – Oczekiwałem szerszej informacji o stanie przygotowań do wydania kolejnych przepisów wykonawczych. Podano jedynie lakonicznie, że rozporządzenie ws. EGiB powinno wkrótce zostać poddane konsultacjom, a zaraz potem, pewnie już w następnym roku, także rozporządzenie ws. prowadzenia PZGiK. O zawartych tam propozycjach rozwiązań nie powiedziano nic – relacjonuje jeden z geodetów powiatowych.

W spotkaniu uczestniczyło 850 osób – wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, geodetów województw, geodetów powiatowych, kierowników PODGiK-ów oraz ich współpracowników.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS