wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-16| Geodezja, Prawo, Instytucje

O finansowaniu geodezji i ZSIN na spotkaniu SGiK

Głównymi tematami wtorkowego (15 grudnia) spotkania głównego geodety kraju ze Służbą Geodezyjną i Kartograficzną były nowe zasady finansowania powiatowej geodezji oraz udostępnione niedawno funkcje Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN).


O finansowaniu geodezji i ZSIN na spotkaniu SGiK <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

Tym razem redakcja Geoforum.pl nie otrzymała od GUGiK zaproszenia do udziału w tej telekonferencji, relacja z jej przebiegu bazuje zatem na informacjach od niektórych jej uczestników.

Elektroniczna wymiana danych EGiB – KW

Jednym z głównych tematów spotkania była udostępniona niedawno funkcja bazująca na szynie ZSIN, która umożliwia odbieranie w powiatowych systemach do prowadzenia EGiB zawiadomień o zmianach dokonanych w księgach wieczystych. Przedstawiciele GUGiK zaprezentowali jej funkcjonalności, a reprezentanci powiatów pytali o szczegóły jej działania, np. o to, czy będzie automatycznie wyodrębniać zawiadomienia, które skutkują zmianami w EGiB. – Takiej funkcji, niestety, nie przewidziano, zmiany będziemy musieli więc wprowadzać ręcznie. Ale nawet i bez tego to nowe narzędzie oznacza sporo korzyści zarówno dla starostw, jak i sądów – podkreśla jeden z geodetów powiatowych.

Według jego relacji główny geodeta kraju zapewnił, że już wkrótce udostępni narzędzie, które zaoferuje komunikację w drugą stronę, tj. pozwoli wysyłać do sądów zawiadomienia o zmianach dokonanych w EGiB. Na spotkaniu nie sprecyzowano, kiedy konkretnie funkcja ta będzie dostępna dla twórców oprogramowania. Waldemar Izdebski zapewnił jednak, że współpraca z Ministerstwem Sprawiedliwości przy jej opracowaniu układa się bardzo dobrze.

Zmiany w finansowaniu powiatowej geodezji

Ożywioną dyskusję wzbudziła kwestia stosowania art. 41b ust. 3 Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Przypomnijmy, że ostatnia nowelizacja tej ustawy przewiduje, że od nowego roku starostwa będą musiały przeznaczać na geodezję przynajmniej tyle, ile otrzymują z tytułu sprzedaży materiałów PZGiK.

– W dyskusji uderzyło mnie to, jak różne w poszczególnych powiatach są wskaźniki sumy rocznych przychodów z opłat w stosunku do kosztów wynagrodzeń pracowników wydziału geodezji. Wychodzi na to, że o samowystarczalności Służby GiK nie ma na razie co myśleć – relacjonuje jeden z geodetów powiatowych.

Przedstawiciel innego starostwa dodaje, że podczas spotkania omówiono wyniki badania powiatowych budżetów geodezyjnych, które przeprowadzili poszczególni WINGiK-owie. Z zebranych danych wynika, że w zdecydowanej większości samorządów nowelizacja Pgik zwiększyła wpływy starostw z tytułu udostępniania PZGiK. – U nas ten wzrost wyniósł ponad 1/10, ale są powiaty, gdzie sięgnął 1/4. W pojedynczych odnotonowano jednak spadki – mówi jeden z naszych rozmówców. Dodaje też, że podczas dyskusji wiele miejsca poświęcono dopuszczalnym sposobom finansowania wynagrodzeń pracowników powiatowej geodezji. W tym kontekście padały sugestie, że ostatnia nowelizacja Pgik, niestety, niewiele tu poprawi.

O statystykach, ale nie o nowych rozporządzeniach

Z relacji uczestników wynika, że podczas spotkania prezentowano również statystyki wykorzystania Geoportalu oraz usług GUGiK. Dyskutowano także na temat funkcjonowania SGiK w czasie epidemii.

Zabrakło natomiast wyczekiwanych przez branżę geodezyjną informacji o projektach nowych rozporządzeń – szczególnie ws. EGiB oraz PZGiK. – Oczekiwałem szerszej informacji o stanie przygotowań do wydania kolejnych przepisów wykonawczych. Podano jedynie lakonicznie, że rozporządzenie ws. EGiB powinno wkrótce zostać poddane konsultacjom, a zaraz potem, pewnie już w następnym roku, także rozporządzenie ws. prowadzenia PZGiK. O zawartych tam propozycjach rozwiązań nie powiedziano nic – relacjonuje jeden z geodetów powiatowych.

W spotkaniu uczestniczyło 850 osób – wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, geodetów województw, geodetów powiatowych, kierowników PODGiK-ów oraz ich współpracowników.

Jerzy Królikowski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Znakiem tego ..... Połowa uczestników dotychczasowych konferencji z GGK to urzędnicy. ?A to słuszną linię ma nasza władza...?
odpowiedz zgłoś
PRAWDA IDŹMY PO ZAWÓD
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
zdziwko wyciągnijcie listy otwarte i inne opinie ggk na temat zsin. I jeszcze bezczynność w tej sprawie przez ostatnie 6 lat albo i więcej - nic nie robił bo zsin jest bez sensu (patrz protokół nik) - to co teraz nabrał sensu? Czy już wiadomo jak na tym ugrać?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Ilekroć słyszę GGK, słyszę to https://cutt.ly/ahKM7m3
 2 
odpowiedz zgłoś
zabrać geodezję z powiatów A czy była reprezentacja poznańskiego GEOPOZ ? Taki komentarz gdzieś kilka dni temu przeczytałem: "Te nowe przepisy całkiem fajne są. Szkoda tylko, że księstwo podgikowe ma swoje prawo. Mimo opisania w sprawozdaniu, że szkiców polowych nie wykonano ponieważ pomiar był kodowany na bieżąco - szkice mają być i basta. Pozdrawiam poznański geopoz. Zamiast się cieszyć, że macie mniej roboty do sprawdzania to wynajdujecie problemy z tyłka. W starostwie zależnie od weryfikującego. Idź pan w ch z taką geodezją. Jednolite prawo... HAHA" ~HAHA 2020-12-14 13:06:39. I to są rzeczywiste problemy do tego w 70% ośrodków. Tym się trzeba zająć panie prezesie/kierowniku.
 8 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: zabrać geodezję z powiatów Oni tego nie kumają , oni są mentalnie w XIX w ... węgielnica, druty inwarowe i noniusze. biurokratyczne darmozjady. Polska geodezja ośrodkowa to mentalny skansen.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Szkoda, że nie było wolnej prasy A coś o swoich doświadczeniach mołdawskich opowiedział pan Kierownik Minister ? Jakieś obserwacje, przemyślenia, które można byłoby przenieść do polskiej geodezji ?
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Szkoda, że nie było wolnej prasy W geodezji nie ma wolnej prasy. Ta która jest to, albo jest organem propagandowym, albo jest ograniczona źródłami finansowania. Nie widać tego?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
O finansowaniu geodezji i ZSIN na spotkaniu SGiK redaktorze czemu widać nazwiska? Macie zgodę?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: O finansowaniu geodezji i ZSIN na spotkaniu SGiK kolejny temat z ochrony danych osobowych. w przypadku GUGIK zawsze tak jest widać nazwiska i twarze a to podlega ochronie. Czyżby Pan GGK znowu złamał prawo? On jednostkę i jej prawa (czy to człowiek czy firma) ma "w tyle" - skąd my to znamy?
 1 
odpowiedz zgłoś
ZDROWYCH I ...POGODNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIADLA WSZYSTKICH FOROWICZÓW Pan Waldemar, nasz Prezes kochany jest naprawdę dobry ale... biciu piany i w samozachwycie, co niewątpliwie powinien wykorzystać w kuchni,wszak za tydzień Święta.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: ZDROWYCH I ...POGODNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIADLA WSZYSTKICH FOROWICZÓW Dobre ! :)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
@ Niestety w tych ożywionych dyskusjach pominięto wątek tzw. opłat dodatkowych. Mianowicie ośrodki pracujące na zamkniętych plikach żądają jakiś dziwnych plików np. .kcd,.map, .emu i innych. Oczt żaden geodeta nie będzie kupował dziesięciu programów.Z pomoca przychodzi starostwo spółka zoo. W trosce o sprawność procesu budowlanego wskazują na możliwość sporządzenia powiatowego pliku. Oczywiście opłaty w różnych rejonach Polski są różne. Wprowadzona ustawa tzw. model białoruski cementuje te chaniebne działania. Wydaje się że tylko nowo utworzona organizacja Geodeci dLa RP moze zmienić ten stan rzeczy. Te obecne mroczne czasy Polskiej geodezji możne odmienić nowa liderka. Liderka, która jest spoza układu biznesowo-urzedniczego.
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
bznes ale jest z układu biznesowego i tylko swój koniec nosa widzi, niestety. Więc członkowie tego ruchu skończcie z samozachwytem, macie na uwadze tylko własne korzyści a tylko ludzie z różnych srodowisk współpracując , z naciskiem na współpracując mogą coś wypracować dla Polski. Brzmi górnolotnie , więc może dla ogółu niezależnie z jakiego środowiska pochodzi.I tutaj nie ma potrzeby tworzenia nowego stowarzyszenia, no chyba że ktoś koniecznie chce być w zarządzie. Jeżeli tak,to mówmy otwarcie nie chodzi o dobro ogółu. To tak pokrótce.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: bznes Każdy ma prawo zrzeszania się więc jeśli ktoś czuje taką potrzebę może to robić. Ilość członków stowarzyszeń definiuje poparcie społeczne dla danego stowarzyszenia. Wypowiedzi będące formą negatywnej opinii wobec nowych stowarzyszeń mówią tylko o tym że dana osoba do stowarzyszenia takiego nie przystąpi. Natomiast jeśli jest to członek już istniejącego stowarzyszenia to świadczą o poziomie etyki która w takim stowarzyszeniu panuje. Oczywiście przekłada się to długofalowo na liczbę osób które chcą się z takim stowarzyszeniem identyfikować więc życzę powodzenia spojrzeniu przy takim podejściu. Wesołych Świąt
 1 
zgłoś
ZSiN - prawda w końcu zwycięża Cieszę się, że w końcu Państwo geodeci wraz z prezesem GUGiK zrozumieli sens tego czym jest ZSiN. Przypominam, że zgodnie z art. 24b ust. 1 pkt 3 [?], a także przekazywanie w formie dokumentów elektronicznych zawiadomień o zmianach danych, dokonywanych w poszczególnych rejestrach publicznych [?]. I po co to było tyle lat pluć na ZSiN, a co się działo 10 lat temu jak ustawa była tworzona i głosowana, jaki był opór, jak przedstawiciele powiatów wymyślali jak to się im odbierze kompetencje, jaki to będzie dramat dla powiatów jak te przepisy zostaną uchwalone - między innymi ten, który dzisiaj daje tyle radości. Części oponentów już nie ma z nami na tym łez padole ale duża część jest i nawet jest dzisiaj beneficjentami tego rozwiązania. Trochę wstyd prawda ? Jakby były wątpliwości można odtworzyć historię i z sejmu i z konsultacji i z różnych listów :)
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: ZSiN - prawda w końcu zwycięża Aleś się podniecił :-D. A prawda jest taka, że ta funkcjonalność to jest coś, co można nazwać inaczej - "Autmatyczny Listonosz", który przenosi informacje nie mając pojęcia czym ona jest i do czego ma służyć. Po tylu latach buńczucznych zapowiedzi i górnolotnych deklaracji, na bazie których wyciągnięto z budżetu setki milionów złotych, góra urodziła mysz. Oszczędzi się trochę makulatry a i tak, tylko pod warunkiem, że ta informacja nie będzie w starostwach drukowana przed puszczeniem jej w dalszy obieg. Myślicie że jednym gadżetem zamydlicie wszystkim oczy. Geodeci od dawna rozumieją sens istnienia ZSIN. Każda pseudomodernizacja psująca jakość danych ewidencyjnch i wprowadzająca bałagan w zasób czy rejestry, tylko po to, żeby wprowadzić te totalnie niedopracowane i nieprzemyślane bazy, uświadamia im to boleśnie.
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: ZSiN - prawda w końcu zwycięża Na Madagaskar tropicielu - jesteś jesli chodzi o poglqdy wzorcem geodety polaka rodaka i dlatego dopóki jakiś rząd tego wszystkiego nie rozgoni i nie zbuduje jednej centralnej agencji ograniczając działalność polskich ułanów boskiego miernictwa do ich wynajmowania na życzenie klientów lub do robienia mapeczek małpeczek nie będzie dobrze tylko coraz gorzej.Oczywiście bez tych setek milionów na modernizację śmietnika, wykonywane przez uzurpatorów a nie prawdziwą narodową mierniczą husarię byłoby dużo dużo lepiej w naszej ojczyźnie. Te setki milionów wszystko zniszczyły. Brawo królu polskiej geodezji !
 5 
 5 
zgłoś
odp: odp: ZSiN - prawda w końcu zwycięża Żaden rząd niczego nie rozgoni bo jak świat światem największe interesy robi się na śmieciach. Dlatego na całym świecie zajmuje się tym mafia. I dlatego ta mafia dopilnuje, żeby żadnych zmian nie było a śmietnik się rozrastał. A ty, komentatorze o nazwie "ZSIN nas wzbogaci", pluciem na ludzi którzy lepiej lub gorzej wykonują zawód który jest potrzebny krajowi pokazujesz, że za tą formą informatyzacji geodezji która się obecnie odbywa, kryją się patologie które za wszelką cenę próbujecie przykryć płytki marketingiem i zmasowanym hejtem.
 4 
 3 
zgłoś
Opłaty za udostępnianie Materiały z PZGiK udostępniane są za pobraniem opłaty, nie podlegają więc sprzedaży. Sprzedaż byłaby obciążona podatkiem VAT. Ostatnia nowelizacja ustawy PGiK ostatecznie usunęła z treści ustawy słowo "sprzedaż".
 1 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS