|2020-12-16|
Geodezja, Prawo, Instytucje
O finansowaniu geodezji i ZSIN na spotkaniu SGiK
Głównymi tematami wtorkowego (15 grudnia) spotkania głównego geodety kraju ze Służbą Geodezyjną i Kartograficzną były nowe zasady finansowania powiatowej geodezji oraz udostępnione niedawno funkcje Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN).
fot. GUGiK
|
|
|
|
|
|
Tym razem redakcja Geoforum.pl nie otrzymała od GUGiK zaproszenia do udziału w tej telekonferencji, relacja z jej przebiegu bazuje zatem na informacjach od niektórych jej uczestników.
Elektroniczna wymiana danych EGiB – KW
Jednym z głównych tematów spotkania była udostępniona niedawno funkcja bazująca na szynie ZSIN, która umożliwia odbieranie w powiatowych systemach do prowadzenia EGiB zawiadomień o zmianach dokonanych w księgach wieczystych. Przedstawiciele GUGiK zaprezentowali jej funkcjonalności, a reprezentanci powiatów pytali o szczegóły jej działania, np. o to, czy będzie automatycznie wyodrębniać zawiadomienia, które skutkują zmianami w EGiB. – Takiej funkcji, niestety, nie przewidziano, zmiany będziemy musieli więc wprowadzać ręcznie. Ale nawet i bez tego to nowe narzędzie oznacza sporo korzyści zarówno dla starostw, jak i sądów – podkreśla jeden z geodetów powiatowych.
Według jego relacji główny geodeta kraju zapewnił, że już wkrótce udostępni narzędzie, które zaoferuje komunikację w drugą stronę, tj. pozwoli wysyłać do sądów zawiadomienia o zmianach dokonanych w EGiB. Na spotkaniu nie sprecyzowano, kiedy konkretnie funkcja ta będzie dostępna dla twórców oprogramowania. Waldemar Izdebski zapewnił jednak, że współpraca z Ministerstwem Sprawiedliwości przy jej opracowaniu układa się bardzo dobrze.
Zmiany w finansowaniu powiatowej geodezji
Ożywioną dyskusję wzbudziła kwestia stosowania art. 41b ust. 3 Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Przypomnijmy, że ostatnia nowelizacja tej ustawy przewiduje, że od nowego roku starostwa będą musiały przeznaczać na geodezję przynajmniej tyle, ile otrzymują z tytułu sprzedaży materiałów PZGiK.
– W dyskusji uderzyło mnie to, jak różne w poszczególnych powiatach są wskaźniki sumy rocznych przychodów z opłat w stosunku do kosztów wynagrodzeń pracowników wydziału geodezji. Wychodzi na to, że o samowystarczalności Służby GiK nie ma na razie co myśleć – relacjonuje jeden z geodetów powiatowych.
Przedstawiciel innego starostwa dodaje, że podczas spotkania omówiono wyniki badania powiatowych budżetów geodezyjnych, które przeprowadzili poszczególni WINGiK-owie. Z zebranych danych wynika, że w zdecydowanej większości samorządów nowelizacja Pgik zwiększyła wpływy starostw z tytułu udostępniania PZGiK. – U nas ten wzrost wyniósł ponad 1/10, ale są powiaty, gdzie sięgnął 1/4. W pojedynczych odnotonowano jednak spadki – mówi jeden z naszych rozmówców. Dodaje też, że podczas dyskusji wiele miejsca poświęcono dopuszczalnym sposobom finansowania wynagrodzeń pracowników powiatowej geodezji. W tym kontekście padały sugestie, że ostatnia nowelizacja Pgik, niestety, niewiele tu poprawi.
O statystykach, ale nie o nowych rozporządzeniach
Z relacji uczestników wynika, że podczas spotkania prezentowano również statystyki wykorzystania Geoportalu oraz usług GUGiK. Dyskutowano także na temat funkcjonowania SGiK w czasie epidemii.
Zabrakło natomiast wyczekiwanych przez branżę geodezyjną informacji o projektach nowych rozporządzeń – szczególnie ws. EGiB oraz PZGiK. – Oczekiwałem szerszej informacji o stanie przygotowań do wydania kolejnych przepisów wykonawczych. Podano jedynie lakonicznie, że rozporządzenie ws. EGiB powinno wkrótce zostać poddane konsultacjom, a zaraz potem, pewnie już w następnym roku, także rozporządzenie ws. prowadzenia PZGiK. O zawartych tam propozycjach rozwiązań nie powiedziano nic – relacjonuje jeden z geodetów powiatowych.
W spotkaniu uczestniczyło 850 osób – wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, geodetów województw, geodetów powiatowych, kierowników PODGiK-ów oraz ich współpracowników.
Jerzy Królikowski
|