|2021-12-13|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt
Parrot ANAFI Ai: wydajna i łatwa fotogrametria z drona
Popularny również w geodezji dron DJI Phantom 4 zyskał właśnie poważnego konkurenta. To wirnikowiec ANAFI Ai europejskiej firmy Parrot.
|
Porównanie szczegółowości obrazów
|
|
Porównanie rozdzielczości obrazów pozyskanych z tego samego pułapu
|
|
|
|
Wspomniany Phantom 4 to podstawowy model profesjonalnego drona w ofercie chińskiej firmy DJI. Użytkownicy cenią go przede wszystkim za połączenie niskiej ceny, intuicyjnej obsługi, niezawodności oraz dostarczania dobrej jakości zdjęć, nadających się m.in. do generowania ortofotomapy czy modeli 3D. Firma Parrot zapewnia jednak, że jej najnowszy produkt przewyższa swojego konkurenta przynajmniej pod kilkoma względami.
Producent zwraca szczególną uwagę na wbudowaną cyfrową kamerę. Jak twierdzi Parrot, dzięki sensorowi 48 MPx 1/2'' CMOS z szerokim zakresem dynamicznym (14 EV w trybie HDR) maszyna doskonale nada się do przeprowadzania inspekcji czy zadań fotogrametrycznych. Ponadto w porównaniu z 1-calowymi matrycami montowanymi w wielu konkurencyjnych dronach ANAFI Ai wyraźnie lepiej uchwyci na zdjęciach detale. Wpływ na ostrość obrazów ma ponadto 6-osiowy hybrydowy (mechaniczno-elektroniczny) system stabilizacji, redukujący wpływ wibracji występujących w trakcie lotu.
Lepszy sensor przekłada się na bardziej szczegółowe opracowania fotogrametryczne. Testy przeprowadzone przez firmę Parrot wykazały, że z wysokości 30 metrów ANAFI Ai jest stanie pozyskiwać zdjęcia w rozdzielczości 0,46 cm, podczas gdy DJI Phantom 4 Pro v2 osiąga 0,82 cm. Ujmując to inaczej, ANAFI Ai może pozyskiwać obrazy o porównywalnej szczegółowości, lecąc półtora razy wyżej, a to przekłada się na lepszą wydajność nalotów. Dodatkowym atutem tego drona w zakresie wydajności jest praca aparatu z szybkością 1 klatki na sekundę (fps). Dla porównania popularne modele Autel EVO 2 czy DJI Phantom 4 Pro v2 oferują 0,5 fps.
Wśród zalet swojego nowego drona Parrot wymienia także oprogramowanie FreeFlight 7, które upraszcza do minimum planowanie i wykonywanie nalotów. Przykładowo, by wykonać model 3D budynku, wystarczy oznaczyć go na podkładzie OpenStreetMap, a optymalne parametry misji i trajektorię lotu wyznaczy już oprogramowanie bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji. Uniknąć ewentualnych kolizji z przeszkodami terenowymi pozwoli zaś stereoskopowy system pomiarowy o zasięgu 30 metrów. Dodajmy, że FreeFlight 7 pozwala na planowanie nalotów również w trybie grid, double-grid oraz circular.
Kolejna ważna cecha ANAFI Ai to wbudowany modem 4G. Pozwala on efektywnie realizować misje poza zasięgiem wzroku (BVLOS), a także bezprzewodowo przesyłać pozyskane zdjęcia jeszcze w trakcie trwania lotu. W połączeniu z usługami przetwarzania w chmurze (np. Pix4Dcloud) można dzięki temu rozpocząć generowanie modelu 3D czy ortofotomapy tuż po zakończeniu misji.
Na jednym ładowaniu Parrot ANAFI Ai może unosić się w powietrzu przez 32 minuty. Waga systemu wynosi zaś 898 g.
A co z ceną? Koszt zakupu Parrot ANAFI Ai zaczyna się od 4 tys. dolarów netto, czyli ponad 16 tys. zł.
JK
|