Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-13| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Parrot ANAFI Ai: wydajna i łatwa fotogrametria z drona

Popularny również w geodezji dron DJI Phantom 4 zyskał właśnie poważnego konkurenta. To wirnikowiec ANAFI Ai europejskiej firmy Parrot.


Parrot ANAFI Ai: wydajna i łatwa fotogrametria z drona
Parrot ANAFI Ai: wydajna i łatwa fotogrametria z drona <br />
Porównanie szczegółowości obrazów
Porównanie szczegółowości obrazów
Parrot ANAFI Ai: wydajna i łatwa fotogrametria z drona <br />
Porównanie rozdzielczości obrazów pozyskanych z tego samego pułapu
Porównanie rozdzielczości obrazów pozyskanych z tego samego pułapu

Wspomniany Phantom 4 to podstawowy model profesjonalnego drona w ofercie chińskiej firmy DJI. Użytkownicy cenią go przede wszystkim za połączenie niskiej ceny, intuicyjnej obsługi, niezawodności oraz dostarczania dobrej jakości zdjęć, nadających się m.in. do generowania ortofotomapy czy modeli 3D. Firma Parrot zapewnia jednak, że jej najnowszy produkt przewyższa swojego konkurenta przynajmniej pod kilkoma względami.

Producent zwraca szczególną uwagę na wbudowaną cyfrową kamerę. Jak twierdzi Parrot, dzięki sensorowi 48 MPx 1/2'' CMOS z szerokim zakresem dynamicznym (14 EV w trybie HDR) maszyna doskonale nada się do przeprowadzania inspekcji czy zadań fotogrametrycznych. Ponadto w porównaniu z 1-calowymi matrycami montowanymi w wielu konkurencyjnych dronach ANAFI Ai wyraźnie lepiej uchwyci na zdjęciach detale. Wpływ na ostrość obrazów ma ponadto 6-osiowy hybrydowy (mechaniczno-elektroniczny) system stabilizacji, redukujący wpływ wibracji występujących w trakcie lotu.

Lepszy sensor przekłada się na bardziej szczegółowe opracowania fotogrametryczne. Testy przeprowadzone przez firmę Parrot wykazały, że z wysokości 30 metrów ANAFI Ai jest stanie pozyskiwać zdjęcia w rozdzielczości 0,46 cm, podczas gdy DJI Phantom 4 Pro v2 osiąga 0,82 cm. Ujmując to inaczej, ANAFI Ai może pozyskiwać obrazy o porównywalnej szczegółowości, lecąc półtora razy wyżej, a to przekłada się na lepszą wydajność nalotów. Dodatkowym atutem tego drona w zakresie wydajności jest praca aparatu z szybkością 1 klatki na sekundę (fps). Dla porównania popularne modele Autel EVO 2 czy DJI Phantom 4 Pro v2 oferują 0,5 fps.

Wśród zalet swojego nowego drona Parrot wymienia także oprogramowanie FreeFlight 7, które upraszcza do minimum planowanie i wykonywanie nalotów. Przykładowo, by wykonać model 3D budynku, wystarczy oznaczyć go na podkładzie OpenStreetMap, a optymalne parametry misji i trajektorię lotu wyznaczy już oprogramowanie bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji. Uniknąć ewentualnych kolizji z przeszkodami terenowymi pozwoli zaś stereoskopowy system pomiarowy o zasięgu 30 metrów. Dodajmy, że FreeFlight 7 pozwala na planowanie nalotów również w trybie grid, double-grid oraz circular.

Kolejna ważna cecha ANAFI Ai to wbudowany modem 4G. Pozwala on efektywnie realizować misje poza zasięgiem wzroku (BVLOS), a także bezprzewodowo przesyłać pozyskane zdjęcia jeszcze w trakcie trwania lotu. W połączeniu z usługami przetwarzania w chmurze (np. Pix4Dcloud) można dzięki temu rozpocząć generowanie modelu 3D czy ortofotomapy tuż po zakończeniu misji.

Na jednym ładowaniu Parrot ANAFI Ai może unosić się w powietrzu przez 32 minuty. Waga systemu wynosi zaś 898 g.

A co z ceną? Koszt zakupu Parrot ANAFI Ai zaczyna się od 4 tys. dolarów netto, czyli ponad 16 tys. zł.


Aktualne zestawienie geodezyjnych dronów oraz aplikacji do przetwarzania zdjęć do chmury punktów i modeli 3D można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku DRONY DLA GEODETY

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS