wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-11| Teledetekcja, Sprzęt

Sony wchodzi na rynek profesjonalnych dronów z modelem Airpeak S1

Po kilku miesiącach od pierwszych zapowiedzi wreszcie poznaliśmy szczegóły dotyczące pierwszego profesjonalnego bezzałogowca w ofercie Sony, czyli modelu Airpeak S1. Czy zagrozi on pozycji chińskiej firmy DJI?


Sony wchodzi na rynek profesjonalnych dronów z modelem Airpeak S1

Maszyna została zaprezentowana po raz pierwszy na początku tego roku podczas wirtualnych targów elektroniki użytkowej CES 2021. Producent wyjaśniał wówczas, że zaprojektowano ją przede wszystkim pod kątem lotów z kamerami serii Sony Alpha. Ma to być jeden z najmniejszych dronów na rynku, jaki jest w stanie udźwignąć tę lustrzankę. Firma nie podawała jednak wówczas szczegółowej specyfikacji swojej maszyny. Teraz odkrywa wreszcie karty.

Airpeak S1 może osiągać prędkość do 90 km/h (ale bez ładunku) oraz obracać się 180 stopni na sekundę. Dron powinien sobie radzić z wiatrem dochodzącym nawet do 20 m/s. Maksymalny czas lotu bez ładunku to 22 minuty, ale z zamontowaną kamerą i gimbalem spada do raptem 12 minut. Dopuszczalny udźwig to 2,5 kg.

Wśród zalet maszyny Sony wymienia zaawansowany system pozycjonowania, który skutecznie stabilizuje drona oraz pozwala unikać kolizji. Bazuje on na analizie danych pochodzących nie tylko z odbiornika GNSS, ale także jednostki IMU, pięciu kamer czy barometru. Sprawia to, że drona można bezpiecznie wykorzystywać również w miejscach, gdzie nie dochodzą sygnały nawigacji satelitarnej, a więc np. we wnętrzach budynków czy pod mostami.

Maszynę można integrować z różnymi aparatami fotograficznymi Sony Alpha oraz obiektywami. Jeśli użytkownikowi zależy na niskich szumach, producent poleca kamery z serii α7S. Gdy priorytetem jest wysoka rozdzielczość, Sony rekomenduje model α7R, a gdy ważne są małe zniekształcenia obrazu – α9.

Wraz z dronem producent oferuje aplikację Airpeak Flight do zdalnego sterowania wirnikowcem oraz podglądu pozyskanych zdjęć i filmów w czasie rzeczywistym. Działające w chmurze oprogramowanie Airpeak Base pozwala z kolei na intuicyjne planowanie nawet złożonych nalotów.

Sprzedaż Airpeak S1 rozpocznie się we wrześniu br. Spodziewana cena samej maszyny to 1,1 mln jenów, czyli około 37 tys. zł.


Aktualne zestawienie geodezyjnych dronów oraz aplikacji do przetwarzania zdjęć do chmury punktów i modeli 3D można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku DRONY DLA GEODETY

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS