wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-14| Sprzęt

Pomiarowe innowacje na targach CES 2021

Jak co roku targi elektroniki użytkowej CES są miejscem premier wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych i jak zwykle nie brak na nich wynalazków ciekawych również z punktu widzenia branży geodezyjnej.


Pomiarowe innowacje na targach CES 2021

Tegoroczną edycję Consumer Electronic Show zaplanowano na 11-14 stycznia. Z powodu pandemii tym razem nie odbywa się jednak w halach targowych Las Vegas, ale wyłącznie w internecie.

Nowi gracze na rynku bezzałogowców

Na CES jak zwykle nie brak dronów. W tym roku uwagę zwiedzających przykuwa model Airpeak – pierwszy bezzałogowiec japońskiej firmy Sony. Maszynę tę zaprojektowano przede wszystkim pod kątem lotów z kamerami serii Sony Alpha. Producent zapewnia, że będzie to jeden z najmniejszych dronów na rynku, jaki jest w stanie udźwignąć ten aparat. Niestety, na razie Sony nie podaje szczegółowej specyfikacji swojej maszyny, w tym maksymalnego czasu lotu.

Nieodłącznym elementem targów CES są nagrody dla najbardziej innowacyjnych rozwiązań. W tym roku w kategorii systemów bezzałogowych wyróżniono wirnikowiec X2 firmy Skydio. Jego producent zachwala w nim przede wszystkim algorytmy sztucznej inteligencji, które pozwalają sterować maszyną niczym doświadczony operator, a także kompaktową konstrukcję z wytrzymałych kompozytów. Dron wyposażony jest w 2 kamery 12 Mpx i sensor termalny. Na jednej baterii może unosić się w powietrzu do 35 minut.

Lidary nawet pod prysznicem

Już od kilku lat ta targach CES nie brakuje firm oferujących innowacyjne skanery laserowe, głównie dla przemysłu samochodowego. Nie inaczej jest w tym roku. Podczas tej edycji nagrodę CES przyznano firmie Soslab za skaner ML-2. Jak zapewnia producent, jest to pierwszy półprzewodnikowy lidar z tak szerokim polem widzenia (180° x 45°). Przypomnijmy, że główną zaletą półprzewodnikowych skanerów jest możliwość ich masowej produkcji, co pozwala znacząco obniżyć jednostkową cenę sensora. Sprzęt tego typu wyróżniają także niewielkie wymiary i waga.

Podobne zalety oferuje inna lidarowa premiera na CES 2021, czyli Cepton Nova. Producent zachwala w tym urządzeniu przede wszystkim niską cenę – w hurcie sensor ma kosztować raptem 100 dolarów. Jeśli chodzi o osiągi skanera, jego zasięg wynosi 30 metrów, rozdzielczość kątowa – 0,3 stopnia, a pole widzenia – do 120 stopni. Masowa produkcja tego skanera ma ruszyć za dwa lata.

Nagrodę CES otrzymał także przeznaczony dla samochodów autonomicznych system pomiarowy V generacji firmy Waymo. Składają się na niego skanery laserowe, radary i cyfrowe kamery. Na tle konkurencji wyróżniać mają go nie tylko lepsze osiągi, ale także łatwa integracja z różnymi modelami aut.

Ciekawostką jest LC-Localizer firmy MobilTech – kolejny laureat nagrody CES 2021. To niewielkie urządzenie integrujące kompaktowy lidar z zestawem kamer, które ma wspomagać nawigację różnego rodzaju autonomicznych systemów w przypadku braku sygnału GPS.

Ale skanery laserowe można montować nie tylko w samochodach, ale nawet… pod prysznicem. Udowadnia to LUX D102 (Lidar User eXperience shower system) firmy LUX. Skaner służy tu do śledzenia gestów, co osobie kąpiącej się pod prysznicem pozwala łatwo regulować temperaturę i ciśnienie wody.

Mapy i modele 3D

Nagrodę CES 2021 przyznano także aplikacji mapowej GoodMaps, która przeznaczona jest dla osób niewidomych i słabowidzących. Jej twórcy opracowali system efektywnego kartowania wnętrz budynków (m.in. z wykorzystaniem skanowanie laserowego), którego wyniki pomiarów pozwalają z dużą precyzją kierować użytkownikami z dysfunkcją wzroku wewnątrz obiektów użyteczności publicznej.

Podczas targów CES 2021 firma Here (dawniej dział kartograficzny fińskiej Nokii) ogłosiła natomiast rozszerzenie swojej oferty o szczegółowe modele 3D 75 wybranych miast. Bazę Here Premier 3D Cities ma wyróżniać nie tylko wysoka jakość wizualizacji, ale także bogactwo danych atrybutowych. W ocenie twórców znajdzie ona zastosowanie w przemyśle samochodowych, telekomunikacji, logistyce, planowaniu przestrzennym czy grach komputerowych. Modele 3D bazują na skanowaniu laserowym oraz zdjęciach lotniczych i satelitarnych.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS