Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-01-14| Sprzęt

Pomiarowe innowacje na targach CES 2021

Jak co roku targi elektroniki użytkowej CES są miejscem premier wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych i jak zwykle nie brak na nich wynalazków ciekawych również z punktu widzenia branży geodezyjnej.


Pomiarowe innowacje na targach CES 2021

Tegoroczną edycję Consumer Electronic Show zaplanowano na 11-14 stycznia. Z powodu pandemii tym razem nie odbywa się jednak w halach targowych Las Vegas, ale wyłącznie w internecie.

Nowi gracze na rynku bezzałogowców

Na CES jak zwykle nie brak dronów. W tym roku uwagÄ™ zwiedzajÄ…cych przykuwa model Airpeak – pierwszy bezzaÅ‚ogowiec japoÅ„skiej firmy Sony. MaszynÄ™ tÄ™ zaprojektowano przede wszystkim pod kÄ…tem lotów z kamerami serii Sony Alpha. Producent zapewnia, że bÄ™dzie to jeden z najmniejszych dronów na rynku, jaki jest w stanie udźwignąć ten aparat. Niestety, na razie Sony nie podaje szczegółowej specyfikacji swojej maszyny, w tym maksymalnego czasu lotu.

Nieodłącznym elementem targów CES są nagrody dla najbardziej innowacyjnych rozwiązań. W tym roku w kategorii systemów bezzałogowych wyróżniono wirnikowiec X2 firmy Skydio. Jego producent zachwala w nim przede wszystkim algorytmy sztucznej inteligencji, które pozwalają sterować maszyną niczym doświadczony operator, a także kompaktową konstrukcję z wytrzymałych kompozytów. Dron wyposażony jest w 2 kamery 12 Mpx i sensor termalny. Na jednej baterii może unosić się w powietrzu do 35 minut.

Lidary nawet pod prysznicem

Już od kilku lat ta targach CES nie brakuje firm oferujÄ…cych innowacyjne skanery laserowe, głównie dla przemysÅ‚u samochodowego. Nie inaczej jest w tym roku. Podczas tej edycji nagrodÄ™ CES przyznano firmie Soslab za skaner ML-2. Jak zapewnia producent, jest to pierwszy półprzewodnikowy lidar z tak szerokim polem widzenia (180° x 45°). Przypomnijmy, że głównÄ… zaletÄ… półprzewodnikowych skanerów jest możliwość ich masowej produkcji, co pozwala znaczÄ…co obniżyć jednostkowÄ… cenÄ™ sensora. SprzÄ™t tego typu wyróżniajÄ… także niewielkie wymiary i waga.

Podobne zalety oferuje inna lidarowa premiera na CES 2021, czyli Cepton Nova. Producent zachwala w tym urzÄ…dzeniu przede wszystkim niskÄ… cenÄ™ – w hurcie sensor ma kosztować raptem 100 dolarów. JeÅ›li chodzi o osiÄ…gi skanera, jego zasiÄ™g wynosi 30 metrów, rozdzielczość kÄ…towa – 0,3 stopnia, a pole widzenia – do 120 stopni. Masowa produkcja tego skanera ma ruszyć za dwa lata.

Nagrodę CES otrzymał także przeznaczony dla samochodów autonomicznych system pomiarowy V generacji firmy Waymo. Składają się na niego skanery laserowe, radary i cyfrowe kamery. Na tle konkurencji wyróżniać mają go nie tylko lepsze osiągi, ale także łatwa integracja z różnymi modelami aut.

CiekawostkÄ… jest LC-Localizer firmy MobilTech – kolejny laureat nagrody CES 2021. To niewielkie urzÄ…dzenie integrujÄ…ce kompaktowy lidar z zestawem kamer, które ma wspomagać nawigacjÄ™ różnego rodzaju autonomicznych systemów w przypadku braku sygnaÅ‚u GPS.

Ale skanery laserowe można montować nie tylko w samochodach, ale nawet… pod prysznicem. Udowadnia to LUX D102 (Lidar User eXperience shower system) firmy LUX. Skaner sÅ‚uży tu do Å›ledzenia gestów, co osobie kÄ…piÄ…cej siÄ™ pod prysznicem pozwala Å‚atwo regulować temperaturÄ™ i ciÅ›nienie wody.

Mapy i modele 3D

Nagrodę CES 2021 przyznano także aplikacji mapowej GoodMaps, która przeznaczona jest dla osób niewidomych i słabowidzących. Jej twórcy opracowali system efektywnego kartowania wnętrz budynków (m.in. z wykorzystaniem skanowanie laserowego), którego wyniki pomiarów pozwalają z dużą precyzją kierować użytkownikami z dysfunkcją wzroku wewnątrz obiektów użyteczności publicznej.

Podczas targów CES 2021 firma Here (dawniej dział kartograficzny fińskiej Nokii) ogłosiła natomiast rozszerzenie swojej oferty o szczegółowe modele 3D 75 wybranych miast. Bazę Here Premier 3D Cities ma wyróżniać nie tylko wysoka jakość wizualizacji, ale także bogactwo danych atrybutowych. W ocenie twórców znajdzie ona zastosowanie w przemyśle samochodowych, telekomunikacji, logistyce, planowaniu przestrzennym czy grach komputerowych. Modele 3D bazują na skanowaniu laserowym oraz zdjęciach lotniczych i satelitarnych.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama