wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-08-18| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Drony WingtraOne również do zdjęć ukośnych

Szwajcarska firma Wingtra zaprezentowała WingtraOne GEN II – najnowszą odsłonę swojego bezzałogowego pionowzlotu. II generację tej platformy wyróżnia zarówno nowa elektronika, jak i sensory.


Drony WingtraOne również do zdjęć ukośnych <br />
WingtraOne GEN II
WingtraOne GEN II
Drony WingtraOne również do zdjęć ukośnych <br />
Model 3D Zurychu na bazie zdjęć z WingtraOne
Model 3D Zurychu na bazie zdjęć z WingtraOne

Konstrukcja WingtraOne rozwijana jest już od 6 lat. W ocenie producenta jej główną zaletą jest dopracowany tryb pionowego startu i lądowania (VTOL) oraz możliwość kartowania rozległych obszarów.

Z punktu widzenia branży geodezyjnej najważniejszą nowością w II generacji tych maszyn jest nowy sensor do wykonywania zdjęć ukośnych, który bazuje na kamerze Sony A6100. Rozwiązanie zaprojektowano przede wszystkim z myślą o wykonywaniu modeli 3D – zarówno pojedynczych obiektów, jak i całych miast. Przydatność sensora do tego celu oficjalnie potwierdzają zresztą firmy Esri oraz Bentley Systems. Obie zapewniają bowiem, że zdjęcia ukośne pozyskane przez WingtraOne GEN II można z powodzeniem przetwarzać do trójwymiarowych modeli w ich aplikacjach Esri Site Scan for ArcGIS oraz Bentley ContextCapture.

Przykładem praktycznego wykorzystania tej platformy jest model typu mesh dla Zurychu. Jak zapewnia producent, wykonanie zdjęć na potrzeby tego opracowania zajęło dronowi WingtraOne GEN II raptem 6 godzin.

Ale sensor do zdjęć ukośnych to niejedyna nowość w WingtraOne GEN II. W maszynie kompletnie przeprojektowano bowiem elektronikę, wbudowano mocniejszy komputer pokładowy, umieszczono nową jednostkę nawigacyjną, a także udostępniono funkcję FailSafe (powrotu drona do bazy w razie awarii) oraz specjalistyczne algorytmy autodiagnostyki (kontrolują one poprawność działania silników, baterii, nawigacji czy kamery). Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko awarii i zapewnić jak najwyższą niezawodność sprzętu – tłumaczy producent. Istotną zmianą w drugiej generacji jest też oferowanie odbiornika satelitarnego PPK w standardzie we wszystkich wersjach drona.


Aktualne zestawienie geodezyjnych dronów oraz aplikacji do przetwarzania zdjęć do chmury punktów i modeli 3D można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku DRONY DLA GEODETY (nowe wydanie niezbędnika ukaże się już we wrześniu)

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS