Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-11-29 | Geodezja, Prawo

WSA o konieczności dołączania szkicu polowego

Czy szkic polowy należy traktować jako obowiązkowy element operatu technicznego ? głos w tej sprawie zabrał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.


Ilustracja: WSA o konieczności dołączania szkicu polowego

Sprawa dotyczyła pracy polegającej na opracowaniu mapy do celów projektowych. Opracowanie zostało zweryfikowane z wynikiem negatywnym, gdyż nie zawierało szkicu polowego. Urząd uzasadniał to zapisami standardów geodezyjnych, a także stanowiskiem głównego geodety kraju oraz tym, że bez szkicu polowego wykazy współrzędnych nie mogą spełniać swojej roli.

Wykonawca nie zgodził się z tym argumentami. Stwierdził m.in., że stanowiska GGK nie stanowią obowiązującej wykładni prawa. Zauważył ponadto, że zgodnie z § 36 ust 4 rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych ?operat techniczny zawiera: (...) 4) mapę porównania z terenem i szkice polowe, jeżeli zostały wykonane?. Decyzja o konieczności wykonania szkiców polowych należy zatem do wykonawcy, a w rozpatrywanej sprawie szkiców polowych nie wykonano ze względu na wykorzystanie do pomiaru drona i uzyskanie ortofotomapy z niskiego pułapu.

W tym miejscu należy podkreślić, że od 31 lipca br. przytoczony przepis ma inne brzmienie. Dotychczasowe brzmienie punktu 4 zamieniono na frazę ?mapę porównania z terenem?. Punkt 5 zmienił z kolei brzmienie z ?wykazy pomierzonych lub obliczonych współrzędnych punktów szczegółów terenowych? na ?wykazy pomierzonych lub obliczonych współrzędnych punktów szczegółów terenowych, a także szkice jednoznacznie ilustrujące rozmieszczenie tych punktów i powiązanych z nimi szczegółów terenowych?. Jak uzasadniali tę zmianę autorzy nowelizacji, jest ona odpowiedzią właśnie na wątpliwości dotyczące załączania do operatu szkiców polowych w przypadku wykonywania pomiarów.

Ale przed WSA wykonawca przedstawił też inne argumenty, które miały świadczyć na jego korzyść. W jego ocenie w żadnym obowiązującym akcie prawnym nie jest wskazany związek wykazu współrzędnych z mapą porównania z terenem i szkicami polowymi. Geodeta ocenił też, że do aktualizacji baz PZGiK wystarczyć powinien przekazany przez niego plik GML. Sęk w tym, że urząd nie jest przygotowany technologicznie ani organizacyjnie do obsługi tych plików, stąd usiłuje wbrew przepisom prawa wymusić na skarżącym sporządzenie szkiców polowych ? argumentował wykonawca.

Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego nie zgodził się jednak z tą argumentacją. W jego ocenie nie budzi wątpliwości konieczność dołączania przez wykonawcę pracy geodezyjnej do operatu technicznego szkicu polowego każdorazowo w przypadku wykonania pomiarów sytuacyjnych lub/i wysokościowych. Brak szkicu polowego uniemożliwiłby w konsekwencji prawidłowe odczytanie i wykorzystanie dołączonych do operatu obligatoryjnych wykazów pomierzonych lub obliczonych współrzędnych punktów szczegółów terenowych. Szkice polowe zawierają również miary czołowe oraz inne istotne informacje opisowe dotyczące przeprowadzonego pomiaru oraz terenu. Nie byłaby także możliwa skuteczna weryfikacja przekazanych dokumentów (operatu technicznego i zbiorów danych) pod względem spójności z bazami danych. To właśnie ze szkiców wynika, jakie elementy prowadzonych przez starostę baz danych zostały zmienione lub zmodyfikowane w wyniki przeprowadzanego pomiaru oraz w jaki sposób. Brak szkicu polowego w operacie technicznym utrudni lub wręcz uniemożliwi dokonanie weryfikacji w tym zakresie ? podkreśla ŚWINGiK.

W wyroku z 18 października br. (sygn. akt II SA/Gl 531/21) WSA w Gliwicach oddalił skargę wykonawcy.

W uzasadnieniu sąd zwrócił uwagę, że sam ustawodawca oddzielił operat techniczny od plików służących do aktualizacji odpowiednich baz danych zasobu. Ponadto zdaniem składu orzekającego z obowiązujących wówczas przepisów wynika jednoznacznie, że operat techniczny winien być sporządzony w ściśle określonej formie i zawierać wszystkie elementy określone w § 36 rozporządzenia. Jednocześnie § 36 pkt 4 rozporządzenia nie można stosować w oderwaniu od jego § 36 pkt 5. Powyższe przepisy należy interpretować przede wszystkim względami celowościowymi, a celem prawidłowej weryfikacji jest ? w ogólności ? utrzymywanie PZGiK w stanie aktualności?.

Orzeczenie nie jest prawomocne.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Szkic polowy. Sądy administracyjne nie powinny orzekać merytorycznie w sprawach geodezji. Tylko w zakresie procedur administracyjnych.
    11 
 3 
odp: Szkic polowy. A to ciekawe, a niby dlaczego ? Mamy jakiś zapis w konstytucji mówiący o władzy sądowniczej ograniczonej do nie geodezji, bo chyba nie zauważyłem ?
  
 8 
odp: odp: Szkic polowy. To nie jest zagadnienie merytoryczne tylko formalne. Przedmiotem nie jest co było na szkicu tylko to, czy ma być albo nie być. Dlatego WSA się tym zajął.
  
 6 
odp: Szkic polowy. Szkic polowy przy mapach numerycznych do celów projektowych czy inwentaryzacji obiektu budowlanego to jest kurczę cofanie się wstecz
    1 
 1 
odp: odp: Szkic polowy. Cóż taki przepis. Dura lex, sed lex jak by powiedział klasyk.
  
odp: odp: Szkic polowy. to jest cofanie się wstecz i to nawet do tyłu. To nie jest jakiś przepis, który powstał nie wiadomo kiedy. To nie biblia ani nie święte tezy ojców założycieli, praprzodków. To celowe działanie, świadomy ruch pewnych osób, tu i teraz za tym lobbujących. Podobno (nie wiem tego na pewno) dlatego, że nie wszędzie jest jeszcze mapa numeryczna i możliwość przekazywania plików gml, że nie wszyscy urzędnicy ogarniają komputer jeszcze w takim stopniu, żeby sprawdzać operaty (tak, oni wciąż sprawdzają operaty a nie nie weryfikują dane). Całkiem niedawno wykonany, żeby ten przepis się stał i teraz jest to taki niby święty i niewzruszony fundament fundamentalny. Uświeccona tradycja. Dziękujemy! Dziękujemy Dziękujemy! Hamulcowym... równaj w dół, do gorszego! A takim postępie ciągle marzę!
    1 
 2 
odp: odp: Szkic polowy. Też uważam, że dokument mógłby być zbędny. Problemem jest jednak to, że dopóki pliki GML czy inne zawierające dane numeryczne, wbrew niektórym widzianym przeze mnie spisom dokumentów czy treści, nie staną się częścią operatu technicznego, to takowy operat, bez szkicu polowego pozostanie niekompletny. Nie da się bowiem wówczas, z samego operatu, który nie ma pliku, określić relacji geometrycznych obiektów, ani czym były poszczególne pomierzone punkty. Tak jest w moim przekonaniu, ale nie uważam się za alfę, omegę czy inne takie, oraz nie znam "ducha przepisu" przekazywanego na konferecjach, ostatnio przez internet niczym Kaszpirowski.
  
odp: odp: Szkic polowy. Dlaczego zatem można było dodać ponownie obowiązek dołączania szkicu a nie dodano zapisu, że pliki danych wchodzą w skład operatu? I to nawet nie musi być GML. Przecież po aktualizacji bazy wystarczy plik txt z pikietami, które będą idealnie pasować do mapy. Można sobie powiększać, wyszukiwać, podświetlać. Bo nie wyobrażam sobie, po prostu nie przyjmuje do wiadomości, że aplikacja do prowadzenia baz nie ma możliwości wyświetlania stanu bazy na dany dzień z historii, nawet jak nie potrafi zwizualizować zmiany dokonanej danym operatem? Jeśli tak jest to... kto to kupił za publiczne pieniądze, co to za specjaliści są w tych urzędach? Czy ktoś kiedyś za to odpowie finansowo, bo łatwo policzyć, że czas stracony na robienie szkiców przez geodetów i ich pracowników to milionowe koszty w skali roku, które musi ponieść "nasza" branża? Tylko w skutek tej nieudolności służb we wdrażaniu cyfryzacji wyników prac? Chciałbym być taki neutralny, ale chodzi też o moje pieniądze, nie mam tego komfortu
  
Jak już geodeci oddają do sądów a sądy się w ogóle zajmują sprawami typu czy w operacie geodezyjnym ma być szkic polowy to jesteśmy jako geodezja i całe państwo już nie na dnie ale pod nim
  
 24 
odp: Jak właśnie robimy odwierty
    5 
 7 
odp: Jak I kto za to płaci ? Pan płaci , Pani płaci... społeczeństwo płaci.
    2 
 1 
do lex - Pan może Pani "lex" zdaje mi się z wykształcenia technik geodeta a może inżynier a nawet magister inżynier a takie "BYKI" ortograficzne sadzi. Zadaję pytanie: jak napisała taka osobą maturę? Jaka niesprawiedliwość się wdarła- szkic trzeba wykonać? Archiwalne szkice aż chce się przeglądać, gdzie była czytelna, piękna cyfra i litera a dzisiaj jak nie drukarka to pożal się Boże wypociny podobne dziecka z podstawówki. Roszczeniowi ludzie
    13 
 18 
nie dostrzegłoś chyba, że ten niby błąd, to celowy zabieg. w Polsce raczej trudno znaleźć sąd, ale sond znajdzie się wszędzie. urzędnicy tworzą idiotyczne przepisy po to, aby mieć czym się zajmować przez dekady. najpierw sami sobie zmieniają przepisy, a potem się podniecają, że zmiana wymusi tyyyyyle pracy... i tak zabawa w "pracę" trwa w nieskończoność, a przy tym płacze i lamenty, że mało się zarabia, a samochody takie drogie, mieszkania takie drogie... a wziąć się do roboty, pasożyty. :-D
    5 
 15 
odp: nie "Urzędnicy" - jak określasz, nie tworzą prawa, tylko muszą je egzekwować. Nieraz wbrew zdrowemu rozsądkowi i przekonania. Mają jednak nad sobą pręgierz kontroli, gdzie kontrolujący z wojewódzkiej inspekcji nie wykazują się zbytnim wnikaniem w sprawę, warunki terenowe itp. tylko przepis prawny i koniec.
  
 6 
odp: ... przed laty kolega powiedział mi pewną rzecz i miał rację. " Skończona szkoła, zdana matura do czegoś zobowiązuje i świadczy o Tobie. Szanuj swój język. Nie ważny czas, sytuacja, czy tam jeszcze co, zdana matura zobowiązuje". Poza nawiasem, jeśli marzeniem jest drogie mieszkanie, drogi samochód należy dobrze, dokładnie wykonać pracę i pobrać konkretne pieniądze. Dzisiaj wykonujemy szybko, byle jak aby po łebkach aby skasować pieniądz, i więcej (taniej) zrobić niż kolega.
  
 1 
O!-sond, O!-shop, O!-PZGIK archiwalne szkice chce się przeglądać? Z syt-wy, mdcp? Tylko po co, jak nie dla hobby? Mnie się nie chce. Jak kto jest taki entuzjasta-filatelista, to niechże sobie przegląda archiwalia. Ale po co zmuszać dziś kogokolwiek do robienia tych pseudo szkiców PO narysowaniu obiektowej mapy (naprawdę robimy to i wywiad na końcu)? Nawet archiwalna instrukcja techniczna zakładała, że oryginały szkiców są potrzebne tylko do czasu wkreślenia zmian na pierworysy. Fakt, wtedy miało sens ich rysowanie, bo posłużyły do wprowadzenia pomiarów do mapy numerycznej. Z tym, że nie wszędzie, bo raczej zdigitalizowoano pierowrysy. Części pomiarów (np. rzędnych przewodów) nie kartowano i do dziś tak się robi. Ale teraz wciąż te pomiary są w bazie jako punkty (tylko bez etykiety). Bo stare mapy, kreślone przez wykonawców, to się oglądało. Teraz na te wydruki z powiatowej numeryki, wyroby mapopodobne, nie da się patrzeć. Etykiety się nakładają, edycja do niczego. Jak można to upubliczniać? I po co te szkice?
    4 
 7 
odp: do lex - ha ha ha, które szkice chce się tak oglądać? chyba nie te z lat 50-tych i 60-tych z założenia ewidencji. Naprawdę się trzeba napocić aby coś z tego odczytać (błędne czołówki lub ich brak to norma).
    1 
 6 
odp: odp: do lex - nie twierdzę że zawierają błędy, jednak gdy dokładnie się przegląda można odnaleźć np. na sąsiednim szkicu. Dziwne dzieją się rzeczy, nikt błędów nie popełnia tylko one są. Więc pytam: same powstają?
  
i dzięki prlowski tworom zwanym podgikami, kupę luda ma co robić. w szczególności "zapracowana" ekipa podgików może spać spokojnie, gdyż tzw. geodezja jest teraz regulowana przepisami prawa, które interpretuje niezawisły sond. a sond, jak to sond, nie jest przychylny wykonawcom prac geodezyjnych (pomijam oczywistą zmianę przepisów w tzw. międzyczasie). tymczasem cała ta biurokratyczna machina jest skonstruowana tak, aby sama mogła się napędzać "pracą", której większość jest nikomu niepotrzebna. Nikomu, poza oczywiście urzędnikami. a tak na marginesie, to oczywiście obecne brzmienie przepisów nie pozostawia złudzeń, co do konieczności dołączania szkicu.
    14 
 17 
odp: i Urzędnikiem w geodezji jestem od ćwierćwiecza. Nikt z twórców ustawy i rozporządzeń nigdy nie zapytał mnie o zdanie co do tworzonych kolejnych wersji prawa w geodezji a była tego cała masa. Oczywiście były pseudokonsultacje na zasadzie proszę o opinię do projektu ustawy dziś do godziny 14, a mail lub fax przychodził o 12. Ale w takim tempie twórcom nowych regulacji przekazywano szereg uwag, ale 99% z nich była mówiąc brzydko olewana. Często były to uwagi dotyczące zagadnień, które do dziś budzą wątpliwości, choćby dotyczące weryfikacji. Nie ma zatem żadnego wspólnego frontu urzędniczego w tworzeniu prawa geodezyjnego, wręcz przeciwnie jakieśtam lobby w GGK tworzy projekty aktów prawnych i je forsuje na zasadzie: toczy macie słuchać nas, a nie my was. Ja np. nie czuję żadnej specjalnej więzi interesów z GUGiK, ale i nie podoba mi się sposób działania wielu starostw i podgików i z tymi też nie czuję solidarności urzędniczej, a dla mnie świat nie dzieli się na wykonawców i urzędników
  
 13 
to jesteś wyjątkową osobą.
  
 4 
@ Brawo sond!
    8 
 8 
odp: @ Dura lex sed lex
  
 1 



zobacz też:

NSA o cofaniu zmian związanych z modernizacją EGiB

W wyniku modernizacji ewidencji gruntów i budynków powierzchnia pewnej działki zmniejszyła się o...

NSA potwierdza rażącą bezczynność przy rozgraniczaniu

Jeśli burmistrz lub wójt ma poważny problem ze znalezieniem geodety do przeprowadzenia...

WSA o "pajączkach" w zgłoszeniu pracy geodezyjnej

Czy w ramach jednego zgłoszenia pracy geodezyjnej można wykonać dwie mapy z inwentaryzacji...

WSA o weryfikacji pracy geodezyjnej bez upoważnienia

Czy jeśli protokół weryfikacji pracy geodezyjnej został podpisany przez pracownika ODGiK, który...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nieskończoność niegładkich przestrzeni czterowymiarowych jest niepoliczalna?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roman Hlibowicki (1911-1999)

Roman  Hlibowicki  (1911-1999)
Wieloletni kierownik Katedry Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, naukowiec i dydaktyk. Urodził się 8 września 1911 r. w Przemyślu. Studiował we Lwowie. I tam w czasie II wojny światowej zdał egzamin dyplomowy w konspiracji, który...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1859
Francuski pułkownik korpusu inżynieryjnego Aimé Laussedat (1819-1907), opracował metodę geometryczną, za pomocą której można uzyskać rzut poziomy obiektu sfotografowanego obiektywem o dowolnej ogniskowej i z dowolnej perspektywy...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2