Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-10-22 | Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt

Kompletny robot pomiarowy Trimble już w sprzedaży

Oferta amerykańskiej firmy Trimble wzbogaciła się o kompletny zestaw pomiarowy składający się z robota, skanera laserowego oraz oprogramowania.


Ilustracja: Kompletny robot pomiarowy Trimble już w sprzedaży

O tym, że Trimble wprowadza do swojej oferty czworonożnego robota Spot firmy Boston Dynamics wyposażonego w geodezyjne instrumenty pomiarowe, informowaliśmy jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Co wyróżnia zatem zaprezentowaną właśnie nowość? Otóż użytkownik nie musi samodzielnie kompletować całego zestawu, ale otrzymuje kompletne i przetestowane rozwiązanie „z półki”. Składa się ono ze wspomnianego robota Spot, a także skanera laserowego Trimble X7 oraz oprogramowania Trimble FieldLink.

Wszystkie te elementy połączone w jednym systemie pozwalają w sposób pełni autonomiczny wykonać skany na zdefiniowanych wcześniej stanowiskach (również w lokalnym układzie współrzędnych budowy) oraz przesłać wynikowe dane do tabletu operatora bądź od razu do biura celem dalszej obróbki. Robota można zaprogramować tak, by pomiary wykonywał w określonych odstępach czasu, co pozwala np. monitorować postępy prac budowlanych. Ciekawostką jest możliwość autonomicznego doładowania akumulatorów – równocześnie robota i skanera.

Jednym z pierwszych użytkowników tego zestawu jest amerykańska firma budowlana Hensel Phelps. – Relacja między Trimble i Boston Dynamics jest naprawdę wyjątkowa. Użytkownicy nie muszą zastanawiać się nad integracją skanera, pozwala również współpracować tylko z jednym dostawcą — powiedział Thai Nguyen, dyrektor ds. projektowania wirtualnego i konstrukcji w Hensel Phelps. – Korzystanie z X7 zintegrowanego ze Spotem umożliwia nam dokumentowanie zmian w miejscu pracy i podejmowanie ważnych decyzji jeszcze w terenie, zamiast czekać godzinami lub potencjalnie dniami na przekazanie informacji naszym pracownikom projektowym. Dzięki temu możemy podejmować najlepsze decyzje tak szybko, jak to możliwe, dysponując najlepszymi informacjami – wyjaśnia.

– Nasi klienci z branży budowlanej wymagają rozwiązań „z półki” do autonomicznej dokumentacji i analiz na placu budowy. Strategiczny sojusz Boston Dynamics z Trimble pozwolił nam wspólnie zbudować to rozwiązanie, łącząc nasze mocne strony odpowiednio w robotyce i budownictwie – powiedział Brian Ringley, kierownik ds. produktów budowlanych w Boston Dynamics. – Ta wyjątkowa integracja jest po prostu bezprecedensowa. Skanowanie miejsca pracy nigdy nie było prostsze, a zwiększona częstotliwość skanowania stwarza nowe możliwości w zakresie zautomatyzowanej analizy i wglądu w projekt – podkreśla.

Rozwiązanie jest już dostępne w sprzedaży, choć Trimble nie podaje do publicznej wiadomości jego ceny.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

zniszczyć maszynę parową Pamiętam jak ok. 1987 roku pojawiały się pierwsze komputery PC w geodezji. Reakcja geodetów była podobna, komputery zabiorą nam pracę będziemy nie potrzebni. I znów to samo po upływie 40 lat. Strach przed nowym.
  
 1 
A gdzie tu geodeta? Krótki tekst i ani gram wcinki, że użyje to geodeta. W Polsce jest ten archaizm, że sprzęt pomiarowy to dla geodety tylko. Na budowie byle majster powinien znać się na obsłudze tachimetru, ale niestety jak zna się na obsłudze niwelatora to już jest cud.
    1 
 3 
odp: A gdzie tu geodeta? Pociesze cie-nie jest najgorzej w Polsce. Na zachodzie budowlańcy w dużej liczbie nawet niwelatora nie obsłużą.
  
No to teraz będę mógł robić mapki za 250 zł.
    2 
 3 
odp: No to teraz będę mógł robić Na pewno będziesz za drogi. Jak powiesz 250 to na pewno znajdzie się ktoś, kto zrobi mapkę za 200:)
    1 
 3 
technologia Rewelacja, połowa z nas już nie będzie potrzebna w tym zawodzie. No cóż, technologia. Kiedyś w latach 70-tych jak geodeta jechał na roboty ewidencyjne to zabierał ze sobą 6 pomiarowych, a teraz? Zamontować takiemu odbiornik GNSS i tysiące ha pomierzy bez problemu, przy udziale jednego operatora bo geodeta nie musi nawet uczestniczyć przy takich robotach.
    1 
 4 
odp: technologia O czym ty piszesz? Polskich geodetów nie będzie na to stać nawet za 100 lat przecież:)
    2 
 6 
odp: odp: technologia Wszystkie nowinki techniczne które pojawiają się na targach Intergeo, trafiają w przeciągu roku na polski rynek i są chętnie nabywane przez polskie firmy. Dlatego argument uznaję za bardzo nietrafiony.
  
 4 
odp: odp: technologia Popracujesz trochę w geodezji to się przekonasz, że trafiają ale aby je kupić większość firm polskich o których piszesz czyni to kosztem pracowników. Będziesz więc pracował super nowoczesnym sprzętem ale za najniższą krajową a reszta pod stołem. Tak to jest w polskiej geodezji w zdecydowanej większości firm. A tego co prezentuje trimble obawiam się, że żadna polska firma geodezyjna niestety nie kupi.
    2 
odp: odp: technologia geo, ja bardzo chętnie kupię. ostatnio kupiłem system gedo ce, i nie robiłem tego kosztem pracowników tak jak piszesz.
    2 
 4 
odp: odp: technologia To bardzo się cieszę, że jesteś tak obrotny i stać cię pracując w geodezji na drogie zabawki dla dużych chłopców. Możesz napisać do prezydęta, może da ci jakąś nagrodę od siebie:)
    6 
 1 
odp: odp: technologia Tjaaaa, kupiłeś system gedo, a jak się obudziłeś to byłeś pewnie mocno spocony?
    4 
 3 
odp: do kris ale że aż tak mocno tyłek ściska? że ktoś może mieć w tej branży pieniądze, i dobrze zarabiać i inwestować w nowy sprzęt? przestań zazdrościć i wylewać żali na forum a zacznij myśleć, zarabiać i inwestować
  
 2 
odp: odp: technologia dobrze już dobrze, na pewno ktoś kto ma pieniądze nie siedzi tu na forum i nie pisze bzdurnych komentarzy.
  
odp: technologia Ach te marzenia co robota sama się robi. Raczej takim sprzętem tysiąca ha nie pomierzysz... Od tego jest co innego ale takiego robota aż się prosi puścić na tunel w Świnoujściu... dwa spacerki i tunel zmierzony...
  
 2 
nareszcie !
    1 
 3 



zobacz też:

Nowe mobilne i lotnicze skanery Leica BLK2FLY i BLK ARC

Szwajcarska firma Leica Geosystems poszerzyła swoją ofertę rozwiązań do skanowania laserowego...

Do nogi, czyli Trimble testuje nowy sposób sterowania robotem pomiarowym

Od kilkunastu miesięcy Trimble intensywnie rozwija technologię robotów...

Leica Geosystems prezentuje skanującego robota

Wydajniejsze wykonywanie powtarzalnych czynności pomiarowych oraz zapewnienie wyższego bezpieczeństwa...

Pomiarowe roboty Trimble wkrótce w sprzedaży

Firmy Trimble i Boston Dynamics ogłosiły zawarcie strategicznego porozumienia, które ma spopularyzować...

Faro prezentuje autonomicznego robota skanującego

Amerykański producent skanerów laserowych – firma Faro, zaprezentowała w pełni autonomicznego...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Urząd Wojewódzki Kielecki rozpoczął działalność pod koniec października 1944 r. w Sandomierzu? Dopiero 22 stycznia 1945 r. został przeniesiony do Kielc?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Daniel Bernoulli (1700-1782)

Daniel  Bernoulli  (1700-1782)
Szwajcarski matematyk i fizyk. Urodził się 8 lutego 1700 roku w Gröningen. W latach 1725-33 był pracownikiem Akademii Nauk w Petersburgu, gdzie kierował katedrą fizjologii, a następnie matematyki. Po powrocie do Szwajcarii (1733 r.) został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1893
Niemiec Albrecht Meydenbauer (1834-1921) jako pierwszy używa terminu fotogrametria.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2