Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-26| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Leica Geosystems prezentuje skanującego robota

Wydajniejsze wykonywanie powtarzalnych czynności pomiarowych oraz zapewnienie wyższego bezpieczeństwa pracy – to główne zalety skanującego robota, który wzbogacił właśnie ofertę szwajcarskiej firmy Leica Geosystems.


Leica Geosystems prezentuje skanującego robota

Zestaw składa się z robota Spot firmy Boston Dynamics oraz skanera laserowego Leica RTC360. Uważni czytelnicy Geoforum.pl z pewnością pamiętają, że podobne platformy bazujące na Spocie zaprezentowały już wcześniej konkurencyjne firmy Trimble oraz Faro. Przewaga zaprezentowanego właśnie wynalazku – jak podkreśla Leica – polega na wbudowanej w RTC360 technologii VIS (Visual Inertial System).

Bazując na danych z zestawu pięciu cyfrowych kamer, urządzenie rejestruje zmiany stanowiska skanera i na tej podstawie dokonuje wstępnego łączenia skanów, co znakomicie przyspiesza postprocessing chmury punktów i wygenerowanie produktu końcowego. Zachowana jest przy tym wysoka dokładność danych. Zalety technologii VIS są szczególnie istotne w przypadku tego systemu, bo Spot pozwala całkowicie autonomicznie przechodzić między poszczególnymi stanowiskami – nawet, jeśli wiąże się to z pokonaniem przeszkód terenowych, np. schodów. Jedyne, co musi zrobić użytkownik, to zainicjować wykonanie skanu przy użyciu mobilnej aplikacji.

Podobnie jak Trimble i Faro przedstawiciele Leica Geosystems podkreślają, że tego typu system świetnie sprawdzi się w cyklicznych inwentaryzacjach, oferując zarówno szybkość, jak i łatwość realizacji tego typu prac. Zaletą rozwiązania jest także możliwość zdalnego wykonywania pomiarów w miejscach niebezpiecznych dla człowieka.

– Integracja technologii RTC360 i VIS z robotem Spot to wielki krok naprzód firmy Leica Geosystems w dostarczaniu autonomicznych rozwiązań do pomiarów rzeczywistości – powiedział Thomas Harring, dyrektor generalny Leica Geosystems. – Klienci korzystają z przyjaznego dla użytkownika połączenia obu tych urządzeń, a nasi czołowi eksperci technologiczni pozwalają przyspieszyć dostarczanie tych technologii, odpowiadając jednocześnie na rosnące zapotrzebowanie na automatyzację procesów budowlanych i precyzję skanowania 3D – dodaje.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS