wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-26| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Leica Geosystems prezentuje skanującego robota

Wydajniejsze wykonywanie powtarzalnych czynności pomiarowych oraz zapewnienie wyższego bezpieczeństwa pracy – to główne zalety skanującego robota, który wzbogacił właśnie ofertę szwajcarskiej firmy Leica Geosystems.


Leica Geosystems prezentuje skanującego robota

Zestaw składa się z robota Spot firmy Boston Dynamics oraz skanera laserowego Leica RTC360. Uważni czytelnicy Geoforum.pl z pewnością pamiętają, że podobne platformy bazujące na Spocie zaprezentowały już wcześniej konkurencyjne firmy Trimble oraz Faro. Przewaga zaprezentowanego właśnie wynalazku – jak podkreśla Leica – polega na wbudowanej w RTC360 technologii VIS (Visual Inertial System).

Bazując na danych z zestawu pięciu cyfrowych kamer, urządzenie rejestruje zmiany stanowiska skanera i na tej podstawie dokonuje wstępnego łączenia skanów, co znakomicie przyspiesza postprocessing chmury punktów i wygenerowanie produktu końcowego. Zachowana jest przy tym wysoka dokładność danych. Zalety technologii VIS są szczególnie istotne w przypadku tego systemu, bo Spot pozwala całkowicie autonomicznie przechodzić między poszczególnymi stanowiskami – nawet, jeśli wiąże się to z pokonaniem przeszkód terenowych, np. schodów. Jedyne, co musi zrobić użytkownik, to zainicjować wykonanie skanu przy użyciu mobilnej aplikacji.

Podobnie jak Trimble i Faro przedstawiciele Leica Geosystems podkreślają, że tego typu system świetnie sprawdzi się w cyklicznych inwentaryzacjach, oferując zarówno szybkość, jak i łatwość realizacji tego typu prac. Zaletą rozwiązania jest także możliwość zdalnego wykonywania pomiarów w miejscach niebezpiecznych dla człowieka.

– Integracja technologii RTC360 i VIS z robotem Spot to wielki krok naprzód firmy Leica Geosystems w dostarczaniu autonomicznych rozwiązań do pomiarów rzeczywistości – powiedział Thomas Harring, dyrektor generalny Leica Geosystems. – Klienci korzystają z przyjaznego dla użytkownika połączenia obu tych urządzeń, a nasi czołowi eksperci technologiczni pozwalają przyspieszyć dostarczanie tych technologii, odpowiadając jednocześnie na rosnące zapotrzebowanie na automatyzację procesów budowlanych i precyzję skanowania 3D – dodaje.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
kogo jeszcze ten pies biedny nie nosił?
odpowiedz zgłoś
Nadaje się do Czarnobyla. Poza tym fajny gadżet dla chłopców. Jest tak samo samodzielny jak w "bezzałogowe" drony czy inne "niezależne" od człowieka zabawki.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Nadaje się do Czarnobyla. Dla naszych geodetów kserujacych mapę z ośrodka i sprzedają jako mdcp po 700 nie bardzo, ale już do pomiaru tuneli, czy wyrobisk podziemnych już powinien się nadać.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Nadaje się do Czarnobyla. Do mapowania wyrobisk podziemnych czy tuneli to istnieją zdecydowanie lepsze i szybsze rozwiązania. Hałdę w otwartym terenie też można tachimetrem na lustro mierzyć i tłumaczyć klientowi, że zajmuje to dużo czasu, ale jest bardzo precyzyjne..
zgłoś
odp: odp: Nadaje się do Czarnobyla. w Czarnobylu używano robotów i raczej się psuły dość szybko od promieniowania. Można prosić o więcej szczegółów, skąd pewność, że ten robot i skaner mogłyby działać w takich warunkach, jakie były w Cazrnobylu czy Fukushimie zaraz po awarii? Teraz ten robot jest tam chyba wykorzystywany, ale na razie do map pomiaru promieniowania?
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS