|2021-02-26|
Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Software
Leica Geosystems prezentuje skanującego robota
Wydajniejsze wykonywanie powtarzalnych czynności pomiarowych oraz zapewnienie wyższego bezpieczeństwa pracy – to główne zalety skanującego robota, który wzbogacił właśnie ofertę szwajcarskiej firmy Leica Geosystems.
Zestaw składa się z robota Spot firmy Boston Dynamics oraz skanera laserowego Leica RTC360. Uważni czytelnicy Geoforum.pl z pewnością pamiętają, że podobne platformy bazujące na Spocie zaprezentowały już wcześniej konkurencyjne firmy Trimble oraz Faro. Przewaga zaprezentowanego właśnie wynalazku – jak podkreśla Leica – polega na wbudowanej w RTC360 technologii VIS (Visual Inertial System).
Bazując na danych z zestawu pięciu cyfrowych kamer, urządzenie rejestruje zmiany stanowiska skanera i na tej podstawie dokonuje wstępnego łączenia skanów, co znakomicie przyspiesza postprocessing chmury punktów i wygenerowanie produktu końcowego. Zachowana jest przy tym wysoka dokładność danych. Zalety technologii VIS są szczególnie istotne w przypadku tego systemu, bo Spot pozwala całkowicie autonomicznie przechodzić między poszczególnymi stanowiskami – nawet, jeśli wiąże się to z pokonaniem przeszkód terenowych, np. schodów. Jedyne, co musi zrobić użytkownik, to zainicjować wykonanie skanu przy użyciu mobilnej aplikacji.
Podobnie jak Trimble i Faro przedstawiciele Leica Geosystems podkreślają, że tego typu system świetnie sprawdzi się w cyklicznych inwentaryzacjach, oferując zarówno szybkość, jak i łatwość realizacji tego typu prac. Zaletą rozwiązania jest także możliwość zdalnego wykonywania pomiarów w miejscach niebezpiecznych dla człowieka.
– Integracja technologii RTC360 i VIS z robotem Spot to wielki krok naprzód firmy Leica Geosystems w dostarczaniu autonomicznych rozwiązań do pomiarów rzeczywistości – powiedział Thomas Harring, dyrektor generalny Leica Geosystems. – Klienci korzystają z przyjaznego dla użytkownika połączenia obu tych urządzeń, a nasi czołowi eksperci technologiczni pozwalają przyspieszyć dostarczanie tych technologii, odpowiadając jednocześnie na rosnące zapotrzebowanie na automatyzację procesów budowlanych i precyzję skanowania 3D – dodaje.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Źródło: Leica Geosystems, JK
|