Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-11-28 | Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Trimble pracuje nad robotem do celów geodezyjnych

W tym tygodniu media obiegła informacja o amerykańskiej policji testującej roboty firmy Boston Dynamics. Czy te przypominające psa maszyny mogą wesprzeć również prace geodezyjne? I nad tym toczą się już prace!


Ilustracja: Trimble pracuje nad robotem do celów geodezyjnych
Ilustracja: Trimble pracuje nad robotem do celów geodezyjnych

Są one realizowane przez producentów rozwiązań pomiarowych – firmy Trimble i Hilti – oraz przez wspomniane Boston Dynamics. Przedmiotem wspólnego projektu jest integracja oprogramowania, odbiorników GNSS oraz instrumentów do pomiaru otoczenia firm Trimble i Hilti z platformą Spot Robot.

W ocenie Trimble’a taki pomiarowy robot może się sprawdzić w realizacji żmudnych i powtarzalnych czynności, a także w działaniach, w których pracownicy są narażeni na niebezpieczeństwa. Codzienne skanowanie, monitorowanie postępów prac budowlanych, zarządzanie majątkiem, zdalne wsparcie – to wybrane potencjalne zastosowania takiej zautomatyzowanej platformy. Wśród zalet robota firma Trimble wymienia: wysoką wydajność, dostarczanie danych o jednolitej jakości, dwustronną komunikację z biurem, a także wysoki stopień autonomiczności – robot potrafi bowiem samodzielnie omijać przeszkody, na jakie natrafi podczas podążania zaprogramowaną trasą.

– Wykorzystanie robotów do rutynowych zadań w niebezpiecznych środowiskach w celu poprawy bezpieczeństwa, wydajności i spójności gromadzonych danych jest częścią naszej wizji cyfrowej transformacji – powiedział Aviad Almagor, starszy dyrektor ds. rzeczywistości mieszanej i interfejsu mózg-komputer (BCI) w firmie Trimble. – Jesteśmy podekscytowani tą najnowszą współpracą i nie możemy się doczekać efektów integracji naszych rozwiązań sprzętowych i programowych z robotem Boston Dynamics. Pomoże to usprawnić przepływy pracy w terenie, zmniejszyć liczbę koniecznych przeróbek i ułatwić działania w terenie – dodaje.

– Wiedza, pozycja na rynku oraz technologie firm Trimble i Hilti doskonale pasują do naszej zrobotyzowanej platformy – powiedział Michael Perry, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Boston Dynamics. – Wdrożenie zintegrowanego rozwiązania wykonującego brudną i niebezpieczną pracę przed, w trakcie i po zakończeniu budowy jest wspólną wizją naszych trzech firm, która może pomóc w transformacji branży budowlanej – podkreśla.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

A centralizacja usług z pewnością będzie nas czekać i to z bardzo prostego powodu. Np. dzisiaj jeżeli zgubisz prawo jazdy to nie możesz pójść do dowolnego starostwa i zamówić wydania #$%!!likatu dokumentu, ponieważ ten rejestr jest prowadzony lokalnie i musisz udać się do tego konkretnego starostwa, które prawo jazdy Ci wydało. Tymczasem, czy nasza Rzeczpospolita nie jest jednym krajem? #$%!!likat dowodu osobistego możesz już wyrobić w którymkolwiek urzędzie gminy/miasta, ale prawa jazdy jeszcze nie. Dlaczego tyle mówi się o różnej realizacji podobno tych samych standardów w PODGiK-ach? M.in. dlatego, że też działają lokalnie i z tego powodu istnieją tam różne "lokalne praktyki". Jeszcze kilka lat i ktoś uświadomi sobie, że PODGiK-i też powinny działać na rzecz jednej i tej samej Rzeczpospolitej.
    1 
 1 
@over i dokładnie tak to powinno wyglądać. Rzeczy proste, ale zajmujące czas powinny zostać zautomatyzowane jak najszybciej, aby tego czasu na nie nie tracić i zajmować się poważniejszymi sprawami. Jeżeli np. system przyjmowania jakiejś dokumentacji wymusza na Tobie wpisanie do okienka odpowiedniej daty wykonania dokumentowanego zadania, to Pani Jadzia z Ośrodka nie będzie musiała sprawdzać, czy ta data jest czy jej nie ma, ponieważ jej wpisanie jest wymagane przez system. Może kiedyś krokiem dalej będzie zdalne zgłaszanie prac w chwili ich zakończenia? Wtedy nikt nie będzie się nawet zastanawiał nad kontrolą tej daty, bo wiadomo, że system będzie ją generował automatycznie i pewnie też kontrolował automatycznie z uwzględnieniem np. innych zadań wykonywanych dla tej samej inwestycji w tym samym terenie.
    1 
 1 
futurama a kolejnym krokiem będzie chłyt materkitowy jak w 3 kadencji rządzący wpadną na pomysł aby wszystko to co zostało ucyfrowione przez powiaty połączyć w jeden mega pzgik krajowy przepraszam narodowy, nawet nie trzeba będzie budować nowych wieżowców wystarczy jakiś dobry serwer z odpowiednią ilością miejsca które jak wiemy dziś łatwo rozbudowywać dokładając kolejne macierze dysków, a czy przypadkiem gugik nie kupuje ostatnio jakiejś nowej infrastruktury cyfrowej ? hmmm może ktoś w końcu pomyślał do przodu.
  
 3 
futurama #R - witaj, fajnie że inwestuje twoja firma w nowości technologiczne bo to znaczy że coraz większa świadomość że brak inwestycji to cofanie i śmierć na rynku. Ja nie twierdzę że należy zakazać robotyzacji w celu obrony miejsc pracy. Tego się nie da powstrzymać moim zdaniem żadnymi zakazami, martwi mnie tylko jak się to skończy w dalszej perspektywie jak to wpłynie na ludzi który nie będą musieli/mogli pracować i staną się tylko konsumentami. Przykładem takiej redukcji w najbliższej perspektywie będą pracownicy PODiK'ów, większość w ramach cyfryzacji i wprowadzania e-usług posiądzie taki automat do obsługi zgłoszeń prac geodezyjnych (robot/cyborg itp) czyli już jedna albo dwie osoby które do tej pory przygotowywały materiały do zgłoszenia i wyceniały, będzie zbędna - może się przekwalifikują i zaczną uwierzytelniać ale to też kolejny krok bo za chwileczkę już za momencik oddasz opracowanie tylko w wersji e-gml czy coś na kształt i kontrola wraz z uwierzytelnieniem wykona algorytm.
    1 
 6 
do Saasasaas Typowy poziom argumentacji AD HOMINEM -atakowanie wymaginowanych cech rozmowcy ,,bo sie nie znamy,, zamiast cego co ow powiedzial... Nie mam samochodu, uzywam komunikacja. Przedstawilem swoj punkt widzenia na temat rozwoju i innowacyjności. A Ty skupiasz sie mnie a nie na temacie. To chyba z Twoim EGO musi byc cos nie tak.
  
 1 
do #R napisz jeszcze jaki masz samochodzik ;) duuuuuuuże ego przy porannej kawie musi nastrajać na weekendowe maczo wyzwania, czy Ty czasami nie kopiesz zbyt dużych niepotrzebnych dołów? Wierzę w człowieka, jego intuicję, wiedzę i zdolność do zmian. Jeszcze długo robociki nie zrobią za nas roboty w terenie.... a jak już się tak stanie to wspaniałomyślne rządy nałożą akcyzę i inne daniny na pracę wykonywaną przez robociki. Także ten tego. Fajny popularno-naukowy marketing, ale robociki nie biegają na linii ognia to spokojnie daleka droga to ich wykorzystania w geodezji. Bywaj
    4 
 1 
Over Śledząc historie rozwoju maszyn i automatyzacji. Zawsze ludzie obawiali sie utraty pracy z tego tytułu. Wezmy taka koparkę, zabiera prace 30 kopaczom. Ale czy to znaczy, ze powinno sie zakazac uzywania koparek w celu obrony miejsc pracy? Czesto zastanawia dlaczego w krajach rozwinietych np. geodeta zarabia 20000 zl netto a w Polsce za te sama prace 5000 zl. Jedna z odpowiedzi to kapital, ktory powoduje to, ze ten geodeta używający Leica MS50 nawiazujacy sie na pryzmaty i uzywajacy kontrolera jest bedzie bardziej wydajny niz geodeta i asysten w polsce uzywajacy instrumentu nie robotyczneg i celujacy na tarczki manualnie. Roznica w wydajnosci jest ogromna prawda? Moja firma przeznacza ogromne srodki na innowacyjnosc. Jedni z pierwszych w Europie zakupilismy Leica Pegasus:Two Mobile Sensor Platform. A wracajac do ,,koparki,,. Albo mamy koparkę, wykopany dol i 30 osob ktore produkuja inne dobra i uslugi albo tylko wykopany dol. Pozdrawiam
    1 
 7 
Wydajnosc Super sprawa, mysle ze, moja firma bedzie jadna z pierwszych w Europie, ktora nabedzie takiego robota. Moim zdaniem Geodezje w Polsce zabija, biurokracja, brak wolnego rynku i przymus posiadania uprawnien.
    1 
 5 
kiedy Ciekaw jestem, kiedy pojawi się dodatkowa aplikacja, żeby ten sprzęt po piwo latał.
    1 
 5 
rozmarzony ma całkowitą rację. będzie tak jak z robotami w fabrykach które już dziś same robią spawy na karoseriach, robotyzacja w każdej dziedzinie życia coraz bardziej wdziera się w naszą codzienność, fakt że żyjemy w tej części europy która goni dopiero cywilizację ale z dnia na dzień ten dystans się zmniejsza i wszyscy w końcu staną przed wizją dochodu obligatoryjnego które będzie wypłacać państwo obywatelowi pochodzący z podatków od robotów które zabrały nam pracę. mapa zasadnicza której likwidacji się domaga część środowiska skończy się właśnie taką chmurą punktów pozyskaną w dowolnym momencie i miejscu przez e-zabawki czy to drony czy robopsy. projektantom nie będzie już potrzebny kolega w gumiakach. rozwoju nie powstrzymasz - tylko dokąd nas ten rozwój doprowadzi....
  
 5 
hah zanim nasi socjaliści dostosują prawo geodezyjne do nowinek cywilizowanej gospodarki, Trimble wyda 5 wersję tego sprzętu :D
  
 11 
ależ da radę bez gumiaków proszę sobie zobaczyć, jakie robociki są robione dla wojska itd. Oczywiście praca będzie dla operatorów, ale ci będą mogli być w call-center gdziekolwiek. Podobnie jest np. z opisami zdjęć rentenowskich i rezonasów z powiatowych szpitali. Jestem pewny, że taki robot z podstawową sztuczną inteligencją i małą kartą pamięci zda celująco egzamin na uprawnienia, który to jest przecież testem z cytowania przepisów. Teraz jeszcze muszą te robociki mieć funkcję "fotopunktu" nad latającym nad nimi dronami, a drony powinny mieć funkcję nawiązania RTN dla robota naziemnego, wystarczy zsynchronizować zegarki. A większa wersja bez problemu uniesie mały świder i podajnik znaków granicznych, o palikach lub farbie nie wspominając. Oczywiście do czasu, gdy te też staną się monterom i właścicielom działek z goglami hololens/VR zbędne. Ale na razie ciszmy się rekordowo małym (nomenomen) bezrobociem.
    1 
 11 
Już widzę jak skanuje pracownice ośrodka. Jeszcze pomierzy co nie trzeba i będzie.
    1 
 4 
przejmie komunikację z PODGiKiem? żeby jeszcze takie CYBERpiecho podjęło się załatwiania spraw w ośrodku, pies mediator
    2 
 4 
Szarik .. masz tu plik i tycz :) Szarik szukaj - nie no bomba. Jak będzie umiał kopać sam za granicznikiem to go kupuję.
  
 7 
Luzik bez gumiaków nie da rady na polu w błocie.
    2 
 5 
..... ZABIORA NAM GEODETOM PRACE
    3 
 3 



zobacz też:

Robot do skanowania upraw

Nikogo nie dziwi już wykorzystanie w rolnictwie precyzyjnych odbiorników GNSS albo zobrazowań satelitarnych bądź z drona...

Mobilna platforma własnej roboty

Systemy mobilnego skanowania laserowego coraz śmielej wkraczają do praktyki geodezyjnej. Co jednak zrobić, gdy nie...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1953 r. utworzono Katedrę Kartografii na Uniwersytecie Wrocławskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roman Hlibowicki (1911-1999)

Roman  Hlibowicki  (1911-1999)
Wieloletni kierownik Katedry Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, naukowiec i dydaktyk. Urodził się 8 września 1911 r. w Przemyślu. Studiował we Lwowie. I tam w czasie II wojny światowej zdał egzamin dyplomowy w konspiracji, który...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1420
W Samarkandzie powstaje słynne w średniowieczu obserwatorium astronomiczne. Zbudowano w nim wielki kamienny sekstans będący wycinkiem (60°) łuku o promieniu 40 m.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama