wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-28| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Trimble pracuje nad robotem do celów geodezyjnych

W tym tygodniu media obiegła informacja o amerykańskiej policji testującej roboty firmy Boston Dynamics. Czy te przypominające psa maszyny mogą wesprzeć również prace geodezyjne? I nad tym toczą się już prace!


Trimble pracuje nad robotem do celów geodezyjnych
Trimble pracuje nad robotem do celów geodezyjnych

Są one realizowane przez producentów rozwiązań pomiarowych – firmy Trimble i Hilti – oraz przez wspomniane Boston Dynamics. Przedmiotem wspólnego projektu jest integracja oprogramowania, odbiorników GNSS oraz instrumentów do pomiaru otoczenia firm Trimble i Hilti z platformą Spot Robot.

W ocenie Trimble’a taki pomiarowy robot może się sprawdzić w realizacji żmudnych i powtarzalnych czynności, a także w działaniach, w których pracownicy są narażeni na niebezpieczeństwa. Codzienne skanowanie, monitorowanie postępów prac budowlanych, zarządzanie majątkiem, zdalne wsparcie – to wybrane potencjalne zastosowania takiej zautomatyzowanej platformy. Wśród zalet robota firma Trimble wymienia: wysoką wydajność, dostarczanie danych o jednolitej jakości, dwustronną komunikację z biurem, a także wysoki stopień autonomiczności – robot potrafi bowiem samodzielnie omijać przeszkody, na jakie natrafi podczas podążania zaprogramowaną trasą.

– Wykorzystanie robotów do rutynowych zadań w niebezpiecznych środowiskach w celu poprawy bezpieczeństwa, wydajności i spójności gromadzonych danych jest częścią naszej wizji cyfrowej transformacji – powiedział Aviad Almagor, starszy dyrektor ds. rzeczywistości mieszanej i interfejsu mózg-komputer (BCI) w firmie Trimble. – Jesteśmy podekscytowani tą najnowszą współpracą i nie możemy się doczekać efektów integracji naszych rozwiązań sprzętowych i programowych z robotem Boston Dynamics. Pomoże to usprawnić przepływy pracy w terenie, zmniejszyć liczbę koniecznych przeróbek i ułatwić działania w terenie – dodaje.

– Wiedza, pozycja na rynku oraz technologie firm Trimble i Hilti doskonale pasują do naszej zrobotyzowanej platformy – powiedział Michael Perry, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Boston Dynamics. – Wdrożenie zintegrowanego rozwiązania wykonującego brudną i niebezpieczną pracę przed, w trakcie i po zakończeniu budowy jest wspólną wizją naszych trzech firm, która może pomóc w transformacji branży budowlanej – podkreśla.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A centralizacja usług z pewnością będzie nas czekać i to z bardzo prostego powodu. Np. dzisiaj jeżeli zgubisz prawo jazdy to nie możesz pójść do dowolnego starostwa i zamówić wydania #$%!!likatu dokumentu, ponieważ ten rejestr jest prowadzony lokalnie i musisz udać się do tego konkretnego starostwa, które prawo jazdy Ci wydało. Tymczasem, czy nasza Rzeczpospolita nie jest jednym krajem? #$%!!likat dowodu osobistego możesz już wyrobić w którymkolwiek urzędzie gminy/miasta, ale prawa jazdy jeszcze nie. Dlaczego tyle mówi się o różnej realizacji podobno tych samych standardów w PODGiK-ach? M.in. dlatego, że też działają lokalnie i z tego powodu istnieją tam różne "lokalne praktyki". Jeszcze kilka lat i ktoś uświadomi sobie, że PODGiK-i też powinny działać na rzecz jednej i tej samej Rzeczpospolitej.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@over i dokładnie tak to powinno wyglądać. Rzeczy proste, ale zajmujące czas powinny zostać zautomatyzowane jak najszybciej, aby tego czasu na nie nie tracić i zajmować się poważniejszymi sprawami. Jeżeli np. system przyjmowania jakiejś dokumentacji wymusza na Tobie wpisanie do okienka odpowiedniej daty wykonania dokumentowanego zadania, to Pani Jadzia z Ośrodka nie będzie musiała sprawdzać, czy ta data jest czy jej nie ma, ponieważ jej wpisanie jest wymagane przez system. Może kiedyś krokiem dalej będzie zdalne zgłaszanie prac w chwili ich zakończenia? Wtedy nikt nie będzie się nawet zastanawiał nad kontrolą tej daty, bo wiadomo, że system będzie ją generował automatycznie i pewnie też kontrolował automatycznie z uwzględnieniem np. innych zadań wykonywanych dla tej samej inwestycji w tym samym terenie.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
futurama a kolejnym krokiem będzie chłyt materkitowy jak w 3 kadencji rządzący wpadną na pomysł aby wszystko to co zostało ucyfrowione przez powiaty połączyć w jeden mega pzgik krajowy przepraszam narodowy, nawet nie trzeba będzie budować nowych wieżowców wystarczy jakiś dobry serwer z odpowiednią ilością miejsca które jak wiemy dziś łatwo rozbudowywać dokładając kolejne macierze dysków, a czy przypadkiem gugik nie kupuje ostatnio jakiejś nowej infrastruktury cyfrowej ? hmmm może ktoś w końcu pomyślał do przodu.
 3 
odpowiedz zgłoś
futurama #R - witaj, fajnie że inwestuje twoja firma w nowości technologiczne bo to znaczy że coraz większa świadomość że brak inwestycji to cofanie i śmierć na rynku. Ja nie twierdzę że należy zakazać robotyzacji w celu obrony miejsc pracy. Tego się nie da powstrzymać moim zdaniem żadnymi zakazami, martwi mnie tylko jak się to skończy w dalszej perspektywie jak to wpłynie na ludzi który nie będą musieli/mogli pracować i staną się tylko konsumentami. Przykładem takiej redukcji w najbliższej perspektywie będą pracownicy PODiK'ów, większość w ramach cyfryzacji i wprowadzania e-usług posiądzie taki automat do obsługi zgłoszeń prac geodezyjnych (robot/cyborg itp) czyli już jedna albo dwie osoby które do tej pory przygotowywały materiały do zgłoszenia i wyceniały, będzie zbędna - może się przekwalifikują i zaczną uwierzytelniać ale to też kolejny krok bo za chwileczkę już za momencik oddasz opracowanie tylko w wersji e-gml czy coś na kształt i kontrola wraz z uwierzytelnieniem wykona algorytm.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
do Saasasaas Typowy poziom argumentacji AD HOMINEM -atakowanie wymaginowanych cech rozmowcy ,,bo sie nie znamy,, zamiast cego co ow powiedzial... Nie mam samochodu, uzywam komunikacja. Przedstawilem swoj punkt widzenia na temat rozwoju i innowacyjności. A Ty skupiasz sie mnie a nie na temacie. To chyba z Twoim EGO musi byc cos nie tak.
 1 
odpowiedz zgłoś
do #R napisz jeszcze jaki masz samochodzik ;) duuuuuuuże ego przy porannej kawie musi nastrajać na weekendowe maczo wyzwania, czy Ty czasami nie kopiesz zbyt dużych niepotrzebnych dołów? Wierzę w człowieka, jego intuicję, wiedzę i zdolność do zmian. Jeszcze długo robociki nie zrobią za nas roboty w terenie.... a jak już się tak stanie to wspaniałomyślne rządy nałożą akcyzę i inne daniny na pracę wykonywaną przez robociki. Także ten tego. Fajny popularno-naukowy marketing, ale robociki nie biegają na linii ognia to spokojnie daleka droga to ich wykorzystania w geodezji. Bywaj
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Over Śledząc historie rozwoju maszyn i automatyzacji. Zawsze ludzie obawiali sie utraty pracy z tego tytułu. Wezmy taka koparkę, zabiera prace 30 kopaczom. Ale czy to znaczy, ze powinno sie zakazac uzywania koparek w celu obrony miejsc pracy? Czesto zastanawia dlaczego w krajach rozwinietych np. geodeta zarabia 20000 zl netto a w Polsce za te sama prace 5000 zl. Jedna z odpowiedzi to kapital, ktory powoduje to, ze ten geodeta używający Leica MS50 nawiazujacy sie na pryzmaty i uzywajacy kontrolera jest bedzie bardziej wydajny niz geodeta i asysten w polsce uzywajacy instrumentu nie robotyczneg i celujacy na tarczki manualnie. Roznica w wydajnosci jest ogromna prawda? Moja firma przeznacza ogromne srodki na innowacyjnosc. Jedni z pierwszych w Europie zakupilismy Leica Pegasus:Two Mobile Sensor Platform. A wracajac do ,,koparki,,. Albo mamy koparkę, wykopany dol i 30 osob ktore produkuja inne dobra i uslugi albo tylko wykopany dol. Pozdrawiam
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Wydajnosc Super sprawa, mysle ze, moja firma bedzie jadna z pierwszych w Europie, ktora nabedzie takiego robota. Moim zdaniem Geodezje w Polsce zabija, biurokracja, brak wolnego rynku i przymus posiadania uprawnien.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
kiedy Ciekaw jestem, kiedy pojawi się dodatkowa aplikacja, żeby ten sprzęt po piwo latał.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
rozmarzony ma całkowitą rację. będzie tak jak z robotami w fabrykach które już dziś same robią spawy na karoseriach, robotyzacja w każdej dziedzinie życia coraz bardziej wdziera się w naszą codzienność, fakt że żyjemy w tej części europy która goni dopiero cywilizację ale z dnia na dzień ten dystans się zmniejsza i wszyscy w końcu staną przed wizją dochodu obligatoryjnego które będzie wypłacać państwo obywatelowi pochodzący z podatków od robotów które zabrały nam pracę. mapa zasadnicza której likwidacji się domaga część środowiska skończy się właśnie taką chmurą punktów pozyskaną w dowolnym momencie i miejscu przez e-zabawki czy to drony czy robopsy. projektantom nie będzie już potrzebny kolega w gumiakach. rozwoju nie powstrzymasz - tylko dokąd nas ten rozwój doprowadzi....
 5 
odpowiedz zgłoś
hah zanim nasi socjaliści dostosują prawo geodezyjne do nowinek cywilizowanej gospodarki, Trimble wyda 5 wersję tego sprzętu :D
 10 
odpowiedz zgłoś
ależ da radę bez gumiaków proszę sobie zobaczyć, jakie robociki są robione dla wojska itd. Oczywiście praca będzie dla operatorów, ale ci będą mogli być w call-center gdziekolwiek. Podobnie jest np. z opisami zdjęć rentenowskich i rezonasów z powiatowych szpitali. Jestem pewny, że taki robot z podstawową sztuczną inteligencją i małą kartą pamięci zda celująco egzamin na uprawnienia, który to jest przecież testem z cytowania przepisów. Teraz jeszcze muszą te robociki mieć funkcję "fotopunktu" nad latającym nad nimi dronami, a drony powinny mieć funkcję nawiązania RTN dla robota naziemnego, wystarczy zsynchronizować zegarki. A większa wersja bez problemu uniesie mały świder i podajnik znaków granicznych, o palikach lub farbie nie wspominając. Oczywiście do czasu, gdy te też staną się monterom i właścicielom działek z goglami hololens/VR zbędne. Ale na razie ciszmy się rekordowo małym (nomenomen) bezrobociem.
 1 
 11 
odpowiedz zgłoś
Już widzę jak skanuje pracownice ośrodka. Jeszcze pomierzy co nie trzeba i będzie.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
przejmie komunikację z PODGiKiem? żeby jeszcze takie CYBERpiecho podjęło się załatwiania spraw w ośrodku, pies mediator
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Szarik .. masz tu plik i tycz :) Szarik szukaj - nie no bomba. Jak będzie umiał kopać sam za granicznikiem to go kupuję.
 7 
odpowiedz zgłoś
Luzik bez gumiaków nie da rady na polu w błocie.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
..... ZABIORA NAM GEODETOM PRACE
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
17 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS