wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-07| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Robot do skanowania upraw

Nikogo nie dziwi już wykorzystanie w rolnictwie precyzyjnych odbiorników GNSS albo zobrazowań satelitarnych bądź z drona. Naukowy z University of Illinois poszli jednak o krok dalej i skonstruowali mobilny system kartowania upraw.


Robot do skanowania upraw

Ich wynalazek nazywa się Crop Phenotyping Robot i – jak sama nazwa wskazuje – służy do fenotypowania upraw, czyli gromadzenia informacji o charakterystyce fizycznej roślin. Służy do tego zestaw sensorów: precyzyjny odbiornik GNSS, skaner laserowy, kamery hiperspektralna i termalna czy sensory pogodowe. Na podstawie gromadzonych prze nie danych możliwe jest pozyskanie informacji m.in. o: średnicy źdźbła, wysokości rośliny, powierzchni liści czy wilgotności gleby. Dane te są punktem wyjścia do prognozowania wzrostu rośliny oraz szacowania plonów.

Maszyna porusza się w sposób półautomatyczny (cały czas nadzór nad nią sprawuje operator wyposażony w laptop), a ruch po polu ułatwiają mu specjalne gąsienice. Na razie robot testowany był z powodzeniem na polach sorga, które w USA wykorzystywane jest do produkcji biopaliw. Ale naukowcy z University of Illinois uważają, że maszyna sprawdzi się również na innych uprawach – choćby kukurydzy, pszenicy czy soi.

Jak wyjaśnia współautor wynalazku prof. Girish Chowdhary, Crop Phenotyping Robot rozwiązuje przede wszystkim problem związany z szybkością dostępu do danych. Stosując obecne metody, fenotypowanie jest czynnością żmudną i czasochłonną. Robot znacznie zaś ją usprawni, pozwalając rolnikowi na szybkie reagowanie na to, co dzieje się na jego polu.

Głównym celem, jaki stawiają sobie teraz naukowcy, jest zmniejszenie wymiarów robota, a także przygotowanie go do seryjnej produkcji. Badacze liczą, że maszyna powinna kosztować 5-10 tys. dolarów. Jednym ze sposobów redukcji ceny ma być wykorzystanie druku 3D. Do sprzedaży tego typu urządzenia mogłyby wejść w 2021 roku.

Źródło: University of Illinois, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS