Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-03-07| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Robot do skanowania upraw

Nikogo nie dziwi już wykorzystanie w rolnictwie precyzyjnych odbiorników GNSS albo zobrazowań satelitarnych bądź z drona. Naukowy z University of Illinois poszli jednak o krok dalej i skonstruowali mobilny system kartowania upraw.


Robot do skanowania upraw

Ich wynalazek nazywa się Crop Phenotyping Robot i – jak sama nazwa wskazuje – służy do fenotypowania upraw, czyli gromadzenia informacji o charakterystyce fizycznej roślin. Służy do tego zestaw sensorów: precyzyjny odbiornik GNSS, skaner laserowy, kamery hiperspektralna i termalna czy sensory pogodowe. Na podstawie gromadzonych prze nie danych możliwe jest pozyskanie informacji m.in. o: średnicy źdźbła, wysokości rośliny, powierzchni liści czy wilgotności gleby. Dane te są punktem wyjścia do prognozowania wzrostu rośliny oraz szacowania plonów.

Maszyna porusza się w sposób półautomatyczny (cały czas nadzór nad nią sprawuje operator wyposażony w laptop), a ruch po polu ułatwiają mu specjalne gąsienice. Na razie robot testowany był z powodzeniem na polach sorga, które w USA wykorzystywane jest do produkcji biopaliw. Ale naukowcy z University of Illinois uważają, że maszyna sprawdzi się również na innych uprawach – choćby kukurydzy, pszenicy czy soi.

Jak wyjaśnia współautor wynalazku prof. Girish Chowdhary, Crop Phenotyping Robot rozwiązuje przede wszystkim problem związany z szybkością dostępu do danych. Stosując obecne metody, fenotypowanie jest czynnością żmudną i czasochłonną. Robot znacznie zaś ją usprawni, pozwalając rolnikowi na szybkie reagowanie na to, co dzieje się na jego polu.

Głównym celem, jaki stawiają sobie teraz naukowcy, jest zmniejszenie wymiarów robota, a także przygotowanie go do seryjnej produkcji. Badacze liczą, że maszyna powinna kosztować 5-10 tys. dolarów. Jednym ze sposobów redukcji ceny ma być wykorzystanie druku 3D. Do sprzedaży tego typu urządzenia mogłyby wejść w 2021 roku.

Źródło: University of Illinois, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama