Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-02-15| Teledetekcja, Sprzęt, Firma

88 nowych nanosatelitów Planet na orbicie

Firma Planet wczoraj (14 lutego) o godzinie 19.45 czasu pacyficznego umieściła na orbicie okołoziemskiej aż 88 nowych nanosatelitów. Wydarzenie to jest potrójnym rekordem.


88 nowych nanosatelitów Planet na orbicie <br />
Nanosatelity Planet przygotowane do uruchomienia (fot. Planet)
Nanosatelity Planet przygotowane do uruchomienia (fot. Planet)

Po pierwsze, jednego dnia jednej firmie udało się wprowadzić na orbitę tak liczną grupę satelitów własnej konstrukcji. Po drugie, Planet stała się posiadaczem największej na świecie, liczącej 149 urządzeń floty satelitarnej. I po trzecie, Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) na rakiecie PSLV-C37 wyniosła w kosmos imponującą liczbę 103 satelitów (w tym 88 nanosatelitów Planet). Warto wspomnieć, że do tej pory najliczniejszą grupę 37 satelitów wyniosła w 2014 roku rosyjska rakieta Dniepr.

Bardzo szybko rozwijająca się spółka Planet już po raz 15. wysyła swoje urządzenia w przestrzeń okołoziemską, jednak nigdy wcześniej jednocześnie nie uruchomiono tak licznej grupy. Nowe nanosatelity dołączyły do poruszających się już na podobnej wysokości 12 satelitów określonych jako „Flock 2p”. Dzięki temu wszystkie aparaty Planet: konstelacja RapidEye, niedawno przejęte od firmy Google satelity TerraBella oraz poruszające się na różnych orbitach nanosatelity Doves umożliwią codzienne obrazowanie każdego miejsca na Ziemi.

Firma Planet dzięki posiadaniu tak zróżnicowanej floty satelitów oferuje klientom szeroki wybór wykonywanych zobrazowań. Konstelacja RapidEye składająca się z 5 identycznych urządzeń dostarcza obrazy w 5 kanałach spektralnych (niebieskim, zielonym, czerwonym, czerwonym granicznym i bliskiej podczerwieni) z rozdzielczością przestrzenną 5 m. Niedawno zakupione od Google satelity TerraBella obrazują powierzchnię ziemi w zakresie światła widzialnego oraz bliskiej podczerwieni z rozdzielczością przestrzenną poniżej 90 cm. Najwięcej zobrazowań z rozdzielczością 3 m wykonują jednak nanosatelity.

Unikalna dzienna rewizyta umożliwia wykorzystywanie zobrazowań Planet w monitorowaniu wszelkich zmian. Szczególnie wartym uwagi zastosowaniem tych obrazów jest precyzyjne rolnictwo oraz kontrola i zarządzanie obszarami leśnymi.

Produkty tej amerykańskiej firmy można nabyć za pośrednictwem krakowskiej firmy geoinformatycznej ProGea 4D, wyłącznego partnera Planet w naszym kraju.

Źródło: ProGea 4D


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama