Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-03-01| Teledetekcja

Co dwa radary, to nie jeden

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła eksperymenty dotyczące wykorzystania danych pozyskiwanych przez satelity radarowe orbitujące w tandemie.


Co dwa radary, to nie jeden

Nim ESA wyśle takie aparaty w przestrzeń kosmiczną, przydatność tej technologii będzie weryfikowana w powietrzu. Służą do tego dwa samoloty wyposażone w lotnicze radary przygotowane przez firmę MetaSensing.

Pierwsze tego typu pomiary przeprowadzono w lutym br. nad płaskimi obszarami rolniczymi Holandii, a zasadniczy etap kampanii realizowany będzie w marcu nad terytorium Belgii. W trakcie tych eksperymentów oba samoloty będą musiały lecieć bardzo blisko siebie, co wymaga od pilotów stalowych nerwów oraz ponadprzeciętnych umiejętności pilotażu.

Co oferują obrazy radarowe pozyskiwane w tego typu tandemie? Przede wszystkim wysokiej jakości dane 3D. – Jest wiele zastosowań, które mogłyby bazować na danych pozyskiwanych przez tandem satelitów radarowych – wyjaśnia Christian Barbier z Centre Spatial de Liege w Belgii. – Na przykład możemy obserwować ruch lodowców w 3D, udoskonalić kartowanie upraw, a nawet generować trójwymiarowe mapy lasów. Nasze marcowe testy dadzą naukowcom niepowtarzalną możliwość analizy tych danych pomiarowych oraz określenia, jak sprawdzą się w monitorowaniu upraw z kosmosu – dodaje.

– Razem z międzynarodową ekipą naukowców i przedsiębiorców spędziliśmy ostatnie trzy lata, badając, jak wybudować, wystrzelić i użytkować tandem satelitów radarowych. Nasze badania wykazały, że taka misja jest technicznie wykonalna i może być zrealizowana szybko oraz względnie tanio, pod warunkiem połączenia sił wielu podmiotów – komentuje Bernardo Carnicero zajmujący się w ESA rozwojem nowych technologii.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama