wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-20| GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Faro prezentuje autonomicznego robota skanującego

Amerykański producent skanerów laserowych – firma Faro, zaprezentowała w pełni autonomicznego robota pomiarowego Trek. System przeznaczony jest do cyklicznego skanowania terenu budowy lub miejsc niebezpiecznych.


Faro prezentuje autonomicznego robota skanującego

Platforma bazuje na czworonożnym robocie Spot rozwijanym przez firmę Boston Robotics. Dzięki funkcji Autowalk oraz wbudowanym sensorom otoczenia jest on w stanie całkowicie samodzielnie przejść po zadanej trasie, w tym omijać napotkane na niej niespodziewane przeszkody. W ocenie firmy Faro robot Spot jest zatem nieocenionym narzędziem w wykonywaniu cyklicznych inwentaryzacji, dostarczając danych o jednakowej jakości, co z kolei znakomicie ułatwia ich porównywanie.

Dlatego we współpracy z Boston Robotics spółka zintegrowała to urządzenie ze swoim skanerem FocusS. Instrument z milimetrową dokładnością mierzy do 1 mln pkt/s na dystansie do 350 metrów. Jest także wyposażony w cyfrową kamerą HDR oraz baterie pozwalające na 4,5 godziny skanowania.

Zdaniem firmy Faro robot Trek sprawdzi się w cyklicznej inwentaryzacji postępów prac budowlanych, a także do oceny prac zrealizowanych przez poszczególnych podwykonawców. Według producenta jest on świetnym narzędziem do pozyskiwania danych służących do aktualizacji tzw. cyfrowych bliźniaków infrastruktury. Może także znaleźć zastosowanie w pomiarach miejsc trudnodostępnych lub niebezpiecznych dla ludzi.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
szkoda że niektórzy mają tak ograniczone perspektywy przecież taki sprzęt nie będzie "chodził po budowie" zastępując geodetę bo to zupełnie nie opłacalne, tylko będzie używany w specjalnych przypadkach, np. żeby dostać się do trudno dostępnych miejsc i je zeskanować (np. wąskie kanały) albo w miejsca gdzie fizyczne przebywanie człowieka jest dla niego niebezpieczne (np. miejsca silnie napromieniowane)... zastosowania same się znajdą...
 3 
odpowiedz zgłoś
kolejna głupota na naszym rynku... rozumiem w sytuacjach zagrożenia życia, ale biegający e-kundel z plecakiem po budowie to Bareja by tego nie wymyślił. Czekam na krowę z dozownikiem mleka.
 1 
odpowiedz zgłoś
Niedawno Trimble pokazywał takiego kundla...Czekamy na Leice i Topcona chyba że cos przespałem technologicznie
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS