Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-05-20 | Geodezja, Sprzęt

Czy rozdziobią nas roboty do wykonywania precyzyjnych pomiarów?

Z zainteresowaniem obserwujemy, jak sensory geodezyjne montowane są w różnego rodzaju autonomicznych systemach, np. autach. Miny jednak rzedną, gdy widzimy je w robotach do wykonywania precyzyjnych pomiarów. W majowym wydaniu GEODETY próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy to zapowiedź końca pracy geodety w terenie?


Ilustracja: Czy rozdziobią nas roboty do wykonywania precyzyjnych pomiarów? <br />
Autonomiczna platforma krocząca Spot z możliwością integracji z instrumentami pomiarowymi
Autonomiczna platforma krocząca Spot z możliwością integracji z instrumentami pomiarowymi
Ciekawe, co poczuli uczestnicy dorocznej konferencji Autodesk University (Las Vegas, 19-21 listopada 2019 r.), gdy zobaczyli spacerującego między rzędami krzeseł żółtego robota przypominającego psa i niosącego na grzbiecie sensory pomiarowe. Urządzenie nazywa się Spot i było to już jego kolejne mocne medialne wejście. Nieco wcześ­niej furorę (ale i przerażenie) wzbudziły nagrania pokazujące, jak Spot może wspierać działania stróżów prawa, np. uniemożliwiając złoczyńcy otwarcie drzwi. Ale w ocenie twórców tego wynalazku – firmy Boston Dynamics – potencjalnych zastosowań czworonożnego robota jest znacznie więcej.

Jednym z bardziej obiecujących jest wspieranie budownictwa oraz – szerzej – wszelkich projektów infrastrukturalnych. Roboty mogą się sprawdzić chociażby w cyklicznych inwentaryzacjach konstrukcji, bo to z jednej strony zajęcie proste, a z drugiej często żmudne i niebezpieczne. Zdaniem Boston Dynamics roboty mogą także z powodzeniem przenosić mniejsze ładunki czy wykonywać proste naprawy. Jeśli faktycznie przejęłyby te czynności, to z pewnością znacząco obniżyłyby statystyki wypadków w takich miejscach, jak: platformy wiertnicze, zakłady przemysłowe, zapory, kopalnie czy nawet głębokie wykopy. Niewykluczone, że byłyby lepsze od człowieka także pod względem wydajności pracy.

• Poznajcie Spota

Ktoś zaraz powie, że przecież już teraz w geodezji nie brakuje autonomicznych platform pomiarowych. To przede wszystkim drony, których nowsze modele potrafią samodzielnie wykonać cały nalot, uwzględniając takie elementy jak choćby ukształtowanie terenu. Coraz więcej jest także autonomicznych łodzi, które realizują pomiary batymetryczne bez konieczności ciągłego nadzoru operatora. Na rynku można też znaleźć platformy naziemne, jak wynalazek firmy TinyMobileRobots przeznaczony do tyczenia punktów na płaskich powierzchniach (np. drogach). Ale przynajmniej pod trzema względami Spot jest na tym tle rozwiązaniem wyjątkowym, stąd warto mu się bliżej przyjrzeć...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową
• Zamów wersję cyfrową


Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

A uprawnienia To ten robot najsampierw mussi zdać uprawnienia przed komisją. No chyba że w terenie będzie miał monitor i będzie się wyświetlać twarz uprawnionego na ustaleniu granic. Najgorzej jak chłop nie zrozumie że mu się granica przesunęła i poleci po widły...
  
 1 
odp: A uprawnienia nie będzie musiał zdawać jakichkolwiek egzaminów ponieważ powszechna wiara w cyfryzację nie dopuszcza takiej możliwości. To co zcyfryzowane jest prawdziwe i święte (patrz popaprane dane cyfrowe z PODG-ków). Jak coś w tej cyfryzacji zmienisz to masz problemy. Nic tylko przyjmować to #$%!!o, pochylać się nad nim z namaszczeniem, dziękować twórcom tegoż syfu i postępować wg ich instrukcji pomimo wewnętrznych klątw nad głupotą panujących.
  
 2 
odp: odp: A uprawnienia @Stanley a idąc twoim uproszczaniem i wrzucaniem wszystkiego do jednego worka to pod każdym materiałem w zasobie podpisał się geodeta uprawniony za tej czy innej władzy w kraju czy powiecie :) tyly w temacie :) a robota o którym mowa w artykule trzeba traktować jak drona przecież od kilkudziesięciu lat w niektórych firmach pomiarami zajmują się "pomiarowi" a uprawniony tylko nimi kieruje i ich nadzoruje w ten czy inny sposób.
    1 
 3 
Ot durackie maszyny powymyślali, bo siły w ręcach nie mają.
    1 
 1 
Nie u nas W polszy najpierw trzeba robota co operaty bedzie składał. I jeszcze musi mieć wgrane kilka programów bo każde księstwo jak ..uj ma swój strój. No i później jeszcze trzeba zaimplementować prawo powiatowe. Za sto lat lub dłużej;)
    1 
 5 
odp: Nie u nas u nas w polszy nada paganić kiściom tiech katoryje uriadnikami, wragami ludziej prostych.
    2 
nie straszcie obym nigdy tego nie doczekał bo to głupota jakaś straszna jest ludzie wymyślają coś co ma zastąpić ich w pracy to z czego Ci ludzie będą żyć jak nie będą mieli pracy a pracować będą maszyny. A na końcu maszyny stwierdzą, że ludzie nie są im do niczego potrzebni i będzie tak jak w Terminatorze. Straszne
    4 
 2 
odp: nie straszcie z artykułu wynika że doczekałeś, no niestety. Prości ludzie są potrzebni tylko w wyborach i płaceniu podatków, w każdy innym przypadku całkowicie zbędni. Przewidywania z literatury S-F wkraczają w rzeczywistość, nie po raz pierwszy. Należałoby się zastanowić nad sensem istnienia człowieka który robotom do niczego nie będzie potrzebny
    1 
 3 
odp: odp: nie straszcie nie ma czegoś takiego jak sens istnienia sam z siebie. Istnienie z góry pozbawione jest sensu i najzwyczajniej go nie ma. To każdy człowiek w swojej głowie nadaje sens swojemu istnieniu, na tym to pokrótce polega smutne ale prawdziwe
    1 
 5 



zobacz też:

Student na odległość, czyli kształcenie geodetów w czasie pandemii

Na czas zawieszenia zajęć dydaktycznych uczelnie wprowadziły rozwiązania w...

Zmieni się rynek pracy, czyli duże przedsiębiorstwa geodezyjne w czasie pandemii

Kryzys spowodowany koronawirusem w różnym stopniu dotknął...

Klucze i wytrychy. Szukamy alternatywy dla zakładania punktów osnowy geodezyjnej

W majowym GEODECIE dr inż. Ryszard Pażus przekonuje, że taką...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w Australii licencje na prace geodezyjne zaczęto wydawać w latach 40. XIX wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Erik Grafarend (1939-2020)

Erik Grafarend (1939-2020)
Znany na świecie niemiecki geodeta, który wniósł istotny wkład w rozwój nowoczesnych metod matematycznych w geodezji. Erik Wilhelm Grafarend urodził się 30 października 1939 r. w Essen. Studiował geodezję górniczą na Politechnice...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1771
Szkot James Watt (1736-1819), wynalazca m.in. silnika parowego, zastosował po raz pierwszy w lunecie nitki dalmiercze umożliwiające pomiar odległości.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2