Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-09-08| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Nowe mobilne i lotnicze skanery Leica BLK2FLY i BLK ARC

Szwajcarska firma Leica Geosystems poszerzyła swoją ofertę rozwiązań do skanowania laserowego o drona BLK2FLY oraz robota BLK ARC. Oba produkty pozwalają na w pełni autonomiczny mobilny pomiar różnego rodzaju obiektów.


Nowe mobilne i lotnicze skanery Leica BLK2FLY i BLK ARC <br />
Leica BLK2FLY
Leica BLK2FLY
Nowe mobilne i lotnicze skanery Leica BLK2FLY i BLK ARC <br />
Leica BLK ARC
Leica BLK ARC

Leica BLK2FLY: pełna integracja i prosta obsługa

Na światowym rynku dostępnych jest już całkiem sporo różnego rodzaju dronów wyposażonych w skaner laserowy. Co w takim razie wyróżnia wirnikowca marki Leica? Jak twierdzi producent, jest to pierwszy bezzałogowiec w pełni zintegrowany z lidarem. Co to oznacza w praktyce?

Tu przechodzimy do drugiego wyróżnika tego systemu pomiarowego, czyli zaawansowanych mechanizmów pozycjonowania. Te bazują na algorytmach SLAM korzystających zarówno z chmury punktów, jak i obrazu z kamer, a także na wskazaniach radaru oraz odbiornika GNSS. W praktyce pozwala to na skuteczne omijanie przeszkód oraz możliwość realizowania w pełni autonomicznego pomiaru również w miejscach, gdzie nie dochodzą sygnały GPS – np. we wnętrzach budynków.

Producent zachwala w maszynie również prostotę obsługi. Wystarczy zaznaczyć na tablecie obszar do zeskanowania, a BLK2FLY sam wyznaczy trasę nalotu, przeprowadzi pomiar z zachowaniem bezpiecznej odległości od mierzonego obiektu oraz powróci do punktu startu.

Wśród innych zalet tego rozwiązania Leica wymienia też: szerokie pole widzenia skanera, niewielkie wymiary i wagę całego systemu (2,6 kg), wymienne baterie typu hot-swap oraz łatwy transfer pozyskanych danych do aplikacji Register 360 bądź do chmury HxDR.

Leica BLK ARC: robot do zadań powtarzalnych i niebezpiecznych

Druga premiera to mobilny skaner BLK zamontowany na robocie Spot marki Boston Dynamics (możliwa jest też jego integracja z innymi tego typu platformami). I w tym przypadku można powiedzieć, że to nic nowego, przecież podobne rozwiązania zaprezentowały wcześniej np. firmy Trimble czy Faro. Leica podkreśla jednak, że również tu wyróżnikiem jej systemu jest wysoki stopień autonomiczności. Wystarczy zdefiniować trasę pomiaru na modelu BIM lub planie budynku, a robot samodzielnie wykona mobilny skaning oraz panoramiczne zdjęcia obiektu.

W ocenie producenta rozwiązanie sprawdzi się w cyklicznych inwentaryzacjach, a także w badaniu miejsc trudnodostępnych i niebezpiecznych. Oprócz autonomiczności do zalet swojego systemu Leica zalicza też możliwość pracy w wielu różnych trybach dostosowanych do specyfiki projektu. Urządzenie może np. wykonywać skany zarówno w trybie mobilnym, jak i statycznym, i to w ramach jednej misji.

Podobnie jak w BLK2FLY i w tym przypadku Leica zachwala intuicyjność obsługi oraz łatwy i szybki transfer pozyskanych danych do aplikacji tego producenta.

Sprzedaż zarówno BLK2FLY, jak i BLK ARC ma ruszyć jeszcze pod koniec października br. Ceny obu rozwiązań nie zostały podane do publicznej wiadomości.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama