Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-06-14 | Sprzęt

Leica prezentuje kolejne innowacyjne skanery BLK

Rodzina skanerów laserowych Leica BLK rozszerzyła się o modele BLK2GO oraz BLK247. Pierwszy to ręczne urządzenie do pomiarów wnętrz, a drugie ma wspierać zastosowania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa.


Ilustracja: Leica prezentuje kolejne innowacyjne skanery BLK

Przypomnijmy, że pierwszy model z serii BLK zaprezentowano pod koniec 2016 roku. Skaner BLK360 wyróżniają nie tylko niewielkie wymiary i waga oraz prostota obsługi, ale także relatywnie niska cena (około 15 tys. euro). Zaprezentowane właśnie modele BLK2GO oraz BLK247 również wprowadzają nową jakość na rynku skanowania laserowego.

– Poszerzenie serii BLK wpisuje się w realizowaną przez Hexagon już od 20 lat rewolucję w pomiarach otaczającej nas rzeczywistości – mówi prezes Hexagonu Ola Rollen. – Oba sensory są przełomowe nie tylko pod względem technologicznym, ale także z uwagi na ich praktyczne zastosowania. Skaner BLK2GO można zabrać ze sobą wszędzie, a BLK247 to instrument, który nigdy nie śpi – dodaje.

BLK2GO

Pierwsza z nowości to ręczny skaner przeznaczony do mobilnego kartowania wnętrz. Jest on połączeniem dwusosiowego LiDAR-u mierzącego do 700 tys. pkt/s, cyfrowej kamery z matrycą 12 Mpx oraz 3 kamer do pozyskiwania obrazów panoramicznych. Wykonanie pomiaru wnętrz wymaga jedynie przejścia się po nich z tym instrumentem. Chmura punktów składana jest na bieżąco w jedną całość przy użyciu algorytmów SLAM (Simultaneous Localization and Mapping) oraz wskazań inercyjnej jednostki pomiarowej. Jak obrazowo wyjaśnia producent, pomiar przy użyciu tego instrumentu przypomina oświetlanie latarką poszczególnych części pomieszczenia.

Wśród zalet BLK2GO Leica wymienia również niewielką wagę (752 g), bezprzewodową łączność przez WLAN oraz pojemną baterię pozwalającą nawet na 45 minut pracy na jednym ładowaniu. Jednocześnie skaner posiada wbudowaną pamięć na 6 godzin pomiarów.

Urządzenie ma wejść do sprzedaży w październiku br.

Leica BLK2GO

BLK247

Ten instrument zaprojektowano tak, by dostarczał chmurę punktów oraz zdjęcia w czasie rzeczywistym. System składa się z LiDAR-u o zasięgu 60 metrów wykonującego dwa pełne skany na sekundę, dwóch kamer RGB 12 Mpx oraz 4 kamer termalnych. Dane gromadzone przez te sensory są następnie analizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji w celu wykrywania wszelkich fizycznych zmian zachodzących w otoczeniu. Co ważne, całe przetwarzanie danych odbywa się w instrumencie, nie jest zatem uzależnione od jakiejkolwiek zewnętrznej infrastruktury informatycznej, w tym usług chmurowych.

W ocenie producenta BLK247 pozwala znacząco lepiej nadzorować obiekty, gdzie zapewnienie bezpieczeństwa ma wysoki priorytet. Eliminuje przy tym konieczność ciągłej obserwacji kamer monitoringu przez człowieka, bo w razie wystąpienia potencjalnego zagrożenia instrument automatycznie poinformuje o tym uprawnione osoby. Przykładowo, BLK247 może wykryć sytuację, gdy do budynku wchodzi osoba i zostawia w nim walizkę.

Skaner wejdzie do sprzedaży w I kwartale 2020 roku.

Leica BLK247

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Leica BLK3D: mierz bezpośrednio na zdjęciach

BLK3D to już kolejna ciekawa nowość marki Leica Geosystems w tym tygodniu. Urządzenie pozwala na...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
na Neptunie średnia temperatura w dzień wynosi 350 stopni Celsjusza, a w nocy -200?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Waldemar Klocek (1949-2019)

Waldemar Klocek (1949-2019)
Wieloletni prezes Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Olsztynie oraz Krajowego Związku Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych Polska Geodezja Komercyjna. Urodził się 7 stycznia 1949 roku. W 1972 r. ukończył Wydział...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1791

1791
Sejm Wielki uchwalił "Ustawę Rządową" - pierwszą konstytucję w Europie. Uchwalono wówczas także ustawę o "Rozgraniczeniu dóbr wszelkiey natury w prowincyach Koronnych".
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2