wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-14| Sprzęt

Leica prezentuje kolejne innowacyjne skanery BLK

Rodzina skanerów laserowych Leica BLK rozszerzyła się o modele BLK2GO oraz BLK247. Pierwszy to ręczne urządzenie do pomiarów wnętrz, a drugie ma wspierać zastosowania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa.


Leica prezentuje kolejne innowacyjne skanery BLK

Przypomnijmy, że pierwszy model z serii BLK zaprezentowano pod koniec 2016 roku. Skaner BLK360 wyróżniają nie tylko niewielkie wymiary i waga oraz prostota obsługi, ale także relatywnie niska cena (około 15 tys. euro). Zaprezentowane właśnie modele BLK2GO oraz BLK247 również wprowadzają nową jakość na rynku skanowania laserowego.

– Poszerzenie serii BLK wpisuje się w realizowaną przez Hexagon już od 20 lat rewolucję w pomiarach otaczającej nas rzeczywistości – mówi prezes Hexagonu Ola Rollen. – Oba sensory są przełomowe nie tylko pod względem technologicznym, ale także z uwagi na ich praktyczne zastosowania. Skaner BLK2GO można zabrać ze sobą wszędzie, a BLK247 to instrument, który nigdy nie śpi – dodaje.

BLK2GO

Pierwsza z nowości to ręczny skaner przeznaczony do mobilnego kartowania wnętrz. Jest on połączeniem dwusosiowego LiDAR-u mierzącego do 700 tys. pkt/s, cyfrowej kamery z matrycą 12 Mpx oraz 3 kamer do pozyskiwania obrazów panoramicznych. Wykonanie pomiaru wnętrz wymaga jedynie przejścia się po nich z tym instrumentem. Chmura punktów składana jest na bieżąco w jedną całość przy użyciu algorytmów SLAM (Simultaneous Localization and Mapping) oraz wskazań inercyjnej jednostki pomiarowej. Jak obrazowo wyjaśnia producent, pomiar przy użyciu tego instrumentu przypomina oświetlanie latarką poszczególnych części pomieszczenia.

Wśród zalet BLK2GO Leica wymienia również niewielką wagę (752 g), bezprzewodową łączność przez WLAN oraz pojemną baterię pozwalającą nawet na 45 minut pracy na jednym ładowaniu. Jednocześnie skaner posiada wbudowaną pamięć na 6 godzin pomiarów.

Urządzenie ma wejść do sprzedaży w październiku br.

Leica BLK2GO

BLK247

Ten instrument zaprojektowano tak, by dostarczał chmurę punktów oraz zdjęcia w czasie rzeczywistym. System składa się z LiDAR-u o zasięgu 60 metrów wykonującego dwa pełne skany na sekundę, dwóch kamer RGB 12 Mpx oraz 4 kamer termalnych. Dane gromadzone przez te sensory są następnie analizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji w celu wykrywania wszelkich fizycznych zmian zachodzących w otoczeniu. Co ważne, całe przetwarzanie danych odbywa się w instrumencie, nie jest zatem uzależnione od jakiejkolwiek zewnętrznej infrastruktury informatycznej, w tym usług chmurowych.

W ocenie producenta BLK247 pozwala znacząco lepiej nadzorować obiekty, gdzie zapewnienie bezpieczeństwa ma wysoki priorytet. Eliminuje przy tym konieczność ciągłej obserwacji kamer monitoringu przez człowieka, bo w razie wystąpienia potencjalnego zagrożenia instrument automatycznie poinformuje o tym uprawnione osoby. Przykładowo, BLK247 może wykryć sytuację, gdy do budynku wchodzi osoba i zostawia w nim walizkę.

Skaner wejdzie do sprzedaży w I kwartale 2020 roku.

Leica BLK247

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS