wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-29| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt

Pomiarowe roboty Trimble wkrótce w sprzedaży

Firmy Trimble i Boston Dynamics ogłosiły zawarcie strategicznego porozumienia, które ma spopularyzować wykorzystanie autonomicznych robotów na placu budowy.


Pomiarowe roboty Trimble wkrótce w sprzedaży <br />
fot. Trimble
fot. Trimble

Pierwsze przykłady integracji swoich sensorów pomiarowych z robotem Spot marki Boston Dynamics firma Trimble zaprezentowała pod koniec 2019 roku. Wówczas jednak mowa była o pracach badawczo-rozwojowych, a nie gotowych produktach dostępnych w regularnej sprzedaży.

Porozumienie zawarte z Boston Dynamics daje Trimble’owi wyłączność na sprzedaż dla branży budowlanej robotów Spot wyposażonych w skanery laserowe, tachimetry i odbiorniki GNSS. W ocenie spółki tego typu platformy pozwolą zautomatyzować powtarzalne czynności, takie jak wykonywanie skanów czy pomiar postępów prac budowlanych. Będą one szczególnie wartościowe w potencjalnie niebezpiecznych miejscach. Unikatową cechą robota Spot jest bowiem możliwość dynamicznej nawigacji, czyli np. samodzielnego omijania przeszkód, które pojawiły się na jego trasie.

Trimble zapewnia, że integracja robota Spot z jego sensorami oraz oprogramowaniem polowym pozwala nie tylko na szybki pomiar, ale także osiągnięcie wysokiej dokładności oraz sprawną wymianę danych między terenem a biurem. Zalety te potwierdzają pierwsi użytkownicy takiej platformy, np. amerykańska firma Mortenson. Wykorzystuje ona roboty Spot wyposażone w odbiornik satelitarny SPS986 GNSS m.in. na potrzeby cyklicznego dokumentowania budowy farm solarnych.

– Roboty będą odgrywać kluczową rolę w automatyzacji prac na placu budowy, wykonując brudne, żmudne i niebezpieczne zadania – powiedział Martin Holmgren, dyrektor generalny działu Building Field Solutions w firmie Trimble.

– Wierzymy, że połączenie doświadczenia firm Trimble i Boston Dynamics może zmienić sposób działania branży budowlanej – powiedział Michael Perry, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Boston Dynamics. – Tego typu zintegrowane rozwiązania pozwolą uzyskać dokładny obraz postępu prac budowlanych dzięki gromadzeniu danych w czasie rzeczywistym. Mając bardziej wszechstronny obraz działań na miejscu, kierownicy projektów mogą podejmować działania, aby zapewnić terminową, zgodną z budżetem i bezpieczniejszą realizację projektów – dodaje.

Zintegrowane rozwiązania Trimble i Boston Dynamics mają trafić do sprzedaży w II kwartale przyszłego roku.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Koniec geodezji To są rozbiory Geodezji o którą walczą leśne dziadki. Obsługa przejmą firmy budowlane z z dostawcami sprzętu pomiarowego. Projektówki mogą sobie robić sami architekci, według własnych potrzeb a nie Wymysłów w podgik. Ten relikt utrzymuje tylko prawo, Któregoś dnia jak ktoś jest zlikwiduje, "Uwolni" zawód i to będzie jego koniec.
 2 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS